Ne, Ne Değildir?Teknoloji

10 Parmak Klavye Nasıl Kullanılır?

10 parmak klavye nasıl kullanılır ve size hangi avantajları sağlar?

Günümüzde internet ve bilgisayar kullanımı hayatımızı büyük ölçüde ele geçirdi ve yaşamımızın bir parçası haline geldi. Dolayısıyla hemen her işimizi bilgisayar üzerinden gerçekleştirmeye başladık. Özellikle evden çalışmanın oldukça yaygın ve pratik olduğu son zamanlarda, bilgisayarların seri birer yazı üretim aracı olarak kullanılması söz konusu oldu. Bu sebeple birçok internet kullanıcısı “10 parmak klavye nasıl kullanılır?” sorusunun cevabını sıklıkla aramaya başladı. Biz de bu yazımızla size 10 parmak kullanımına dair detaylı bir yol haritası sunmak istedik.

10 Parmak Klavye Nedir?

10 parmak klavye
10 parmak klavye, hızlı yazı yazma tekniklerinden biridir.

10 parmak klavye kullanımı, bilgisayar ya da daktilo gibi yazı araçları üzerinde parmakların klavye üzerindeki harflerin yerlerini gözle takip etmeye gerek kalmadan yazmak için kullanılan bir tekniktir. 10 parmak klavye ile daha hızlı ve pratik yazı yazabilmek için on parmağı da aktif olarak kullanmak mümkündür.  Özellikle vücudunuzda yer alan, eğitilebilir kas hafızasını geliştirerek, daha hızlı yazmak ve bu yolla daha az yorulmak mümkündür. Eğer sürekli yazarak hayatınızı sürdürüyorsanız, 10 parmak klavye kullanarak kendinize daha fazla zaman ayırabilir hatta daha verimli çalışabilirsiniz.

1800’lü yıllarda Salt Lake City’de yaşayan bir mahkeme kâtibi tarafından keşfedilen 10 parmak klavye tekniğini, Frank Edward McGurrin adında bir eğitmen tarafından geliştirilmiş ve eğitime adapte edilmiştir.

10 Parmak Klavye Tekniği Nasıl Çalışır?

QWERTY klavye yerleşimi üzerinde geliştirilen 10 parmak klavye yöntemi, parmakların tuşlar üzerinde ana tuşlara yerleştirilmesiyle başlar. Başparmaklar boşluk tuşu üzerine, sol el “ASDF” sağ el ise “JKLŞ” tuşları üzerine gelecek şekilde yerleştirilerek uygulama başlar.

Bu yerleşim düzenine göre, her bir parmak kendisine en yakın harflere ulaşacak biçimde kodlanır. Her parmak belirli tuşlara dokunarak yazacak ve pratikler sonucunda gittikçe hızlanacaktır. Bu pratiği kazanmanın en büyük faydası, görüşünüzü bilgisayar ekranına ve yazdığınız şeye odaklamasıdır. Böylelikle yazı üzerinde yapılmış herhangi bir hata varsa onu da rahatlıkla fark eder ve düzenleyebilirsiniz. Yazımızın devamında size 10 parmak klavye kullanımı için önemli tüyolar vereceğiz.

10 Parmak Klavye Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

10 parmak klavye avantajları
10 parmak klavye tekniği sizlere yazı yazarken pek çok avantaj kazandıracaktır.

Yazmak genellikle her zaman daha hızlı olması için çabalanan ve düşünce hızıyla yarışması gereken bir eylemdir. Düşünce hızınıza uygun yazamadığınızda yazacağınız birçok şeyi kaçırmanız mümkün. Dolayısıyla 10 parmak klavye nasıl kullanılır sorusunun cevabını öğrenmeniz size düşüncelerinizi kaybetmeme imkanı sağlayacaktır. 10 parmak klavye kullanımı daha hızlı yazmanın yanında hayatınızda birçok noktaya etki edecektir. Bu doğrultuda 10 parmak klavye kullanımının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Düşünce hızınıza yaklaştıkça daha hızlı ve pratik yazabilirsiniz. Sürekli klavyeye bakmak yazma hızınızı büyük oranda düşürmektedir.
 • 10 parmak yazarak zaman kazanırsınız ve bu zamanı hem yazı içeriğinizi geliştirmek için araştırmaya harcayabilir hem de kendinize daha çok zaman ayırırsınız.
 • Çalışma yaşamınızda daha etkili ve hızlı yazabilirsiniz. Bu da hem performansınızı hem de kazancınızı etkiler. Rekabet ortamında hız her zaman önemli bir etkendir.
 • Klavyeye bakma ihtiyacı hissetmediğinizde daha çok yazıya odaklanır ve kaliteli içerik üretirsiniz. Bu size ayrıca bir nitelik kazandırır.
 • 10 parmak klavye kullanımıyla doğrudan ekrana bakacağınız için yaptığınız hataları görme şansınız daha fazladır ve anında düzenleme yapabilirsiniz. Sürekli tuşlara bakarak yazdığınızda neyi gözden kaçırdığınızı görmek için yazdıklarınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekir.
 • 10 parmak yazmak için belirli bir postür kullanmak zorunda kalacağınız için daha düzgün oturabilirsiniz. Bu da eklem ağrıları gibi sağlık sorunları yaşamanızı engeller. Ayrıca hızlandığınız zaman dinlenmek için daha fazla vaktiniz olacak ve yorgunluk duymayacaksınız.
 • Parmaklarınızı belirlenen pozisyonda tutmak ve daha rahat bir kullanım sağlamak, yazarken kollarınızda ve bileğinizde meydana gelen ağrıları hafiflettikçe duruşun ne kadar önemli olduğunu fark edeceksiniz.

10 Parmak Klavye Tekniği Nasıl Geliştirilir?

Öncelikle bu konuda kurs veren ve 10 parmak klavye kullanımı öğreten birçok eğitmen bulmak mümkündür. Dolayısı ile 10 parmak klavye nasıl kullanılır sorusunun cevabını öğrenmenizi sağlayacak çok fazla yöntem bulunur. Özellikle de kurslardan eğitim alarak daha sonrasında buradan aldığınız sertifikaların kullanmak da çok faydalı olabilir. Kurslar dışında ayrıca internet üzerinde takip edilebilecek bazı eğitimler ya da 10 parmak yöntemi konusunda geliştirici oyun ve programlar da bulunuyor.

10 parmak klavye tekniği geliştirmeye başlarken dikkat edilmesi gereken konuları işlem sırasına göre üç ayrı başlık altında toplayabiliriz.

Oturma Pozisyonu

oturma pozisyon
Oturma pozisyonu 10 parmak klavye kullanımında önemlidir.

10 parmak klavye kullanımında, doğru bir pozisyonda oturmak büyük avantaj sağlayacaktır. Bunun için;

 • Öncelikle sandalye ve masanız düz bir şekilde yerleşmiş halde bulunmalı.
 • Masaya ne çok yakın ne de çok uzak oturun.
 • Dik bir postür belirleyin ve yazarken öne eğilmeyin.
 • Bilgisayarın tam hizasında oturmaya dikkat edin.
 • Özellikle başlangıçta monitörünüz farklı açılarda bulunmasın.
 • Ekranla aranızdaki mesafeye dikkat edin. En az 45 cm boşluk bırakın.
 • Kollarınızı omuz hizanızdan düz bir şekilde klavyeye uzatın.

Parmak ve El Pozisyonu

parmak ve el pozisyonu
10 parmak klavye kullanabilmek için parmak ve el pozisyonunuzu ayarlamalısınız.

10 parmak klavye tekniklerinde kullanılan en önemli unsurlardan biri, başlangıç pozisyonunu düzgün bir şekilde uygulamaktır. Başlangıç pozisyonu her zaman için bekleme pozisyonu olarak belirlenir. Bu standart duruş tekniğin iskeletidir diyebiliriz. 10 parmak çalışmalarınızı yaparken parmaklarınızı belirlenen pozisyonda tutmanız ve her bir bekleme sürecinde bu pozisyona geri dönmeniz parmaklarınızın harfleri bulmasını büyük oranda kolaylaştıracaktır. Klavyeniz üzerinde başlangıç pozisyonu için işaret bile bulunuyor. Parmaklarınızı F ve J harfleri üzerinde gezdirirseniz çentikleri hissedebilirsiniz.

Bu pozisyonu sağlarken parmakların pozisyonu aşağıdaki gibi olmalıdır.

Sol el için:

Serçe parmakA
Yüzük parmağıS
Orta parmakD
İşaret parmağıF

 

Sağ el için:

Serçe parmakJ
Yüzük parmağıK
Orta parmakL
İşaret ParmağıŞ

Çalışma ve Pratik

calisma ve pratik
10 parmak klavye kullanabilmek için bol miktarda pratik yapmalısınız.

Başlangıç pozisyonuna kadar her şeyi ayarladıktan sonra en önemli konu, sürekli tekrarlamak ve kendinizi bu çalışmanın akışına bırakmak olmalıdır. 10 parmak klavye tekniği tamamen pratiğe dayalı bir eğitimi kapsamaktadır. Bu çalışmayla bir bilgi akışı sağlamıyor, sürekli yazma alıştırması yapıyor olacaksınız.

Özellikle görsellerle desteklenmiş parmak pozisyonları üzerinden yürümek gerektiğini belirtelim. Klavye üzerinde her parmağa ayrılmış tek sütun hizasında sıralı olarak belirli harfler vardır. Parmaklarınızı kendisi için artanmış tuşlara alıştırarak başlamalısınız. Yazıya ve egzersize devam ederken her boşlukta mutlaka parmaklarınız, başlangıç pozisyonuna dönmelidir. Aslında bu çalışmayı yaparken, klavye üzerindeki harflere ne kadar hâkim olduğunuzu daha iyi anlayacaksınız. Harflerin yerlerini gayet iyi biliyorsunuz ama sadece bazı parmaklarınızı klavyenin üzerinde oradan oraya koşturuyorsunuz. Bu eğitim de tam olarak parmaklarınıza kendi yerlerini ezberletmenize yardımcı oluyor. Egzersizler sırasında biraz sıkılsanız da sürekli tekrarlarsanız nasıl yol kat ettiğinizi göreceksiniz. Bu tekniklerin her birini düzenli şekilde uyguladığınızda 10 parmak klavye nasıl kullanılır sorusunun cevabını da öğrenebilirsiniz.

İnternetten Ulaşılabilecek 10 Parmak Klavye Araçları

internetteki klavye araclari
İnternette ücretsiz 10 parmak klavye araçları yer almaktadır.

10 parmak klavye nasıl kullanılır öğrenmek istiyorsanız buna destek olacak bazı araçlardan yararlanabilirsiniz.

10 parmak klavye konusunda size destek olacağını düşündüğümüz bazı program ve oyun önerilerimiz ise şöyle:

 • Hotkey 10 Parmak Klavye Uygulaması: Bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirerek kullanabileceğiniz bir program.
 • Typingme 10 Parmak Klavye Programı: Bilgisayara indirmeden tarayıcı üzerinde kullanabileceğiniz bir program. İlk üç kullanımdan sonra ise ücretli.
 • Sense-Lang 10 Parmak Klavye Programı: İnternet tarayıcınız üzerinden kullanabileceğiniz tamamen ücretsiz bir program.
 • M5 Bilişim 10 Parmak Klavye Programı: Ücretsiz olarak web sitesi üzerinde 19 ders halinde 10 parmak klavye kullandıran bir site.
 • org 10 Parmak Klavye Hız Testi: Tarayıcı üzerinde pratik 10 parmak klavye hız testi yapan bir site.
 • Düşen Kelimeler Oyunu: Tarayıcı üzerinde 10 parmak klavye testi olarak kullanılabilen bir oyun.

Yazımızda size “10 parmak klavye nasıl kullanılır?” sorusunun yanıtını detaylarıyla birlikte vermeye çalıştık. Egzersizleri ve çalışmayı azimle sürdürürseniz kısa süre içinde etkilerini göreceksiniz.

Eğer 10 parmak klavye kullanmayı öğrendiyseniz bu yeteneğinizden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Bunun için Yazı Yazarak Para Kazanma adlı içeriğimize göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir