Kategoriler
Teknoloji

Tükiye’den, Avrupa ve Amerika’ya Elektronik Eşyalarla Uçmak Yasaklandı!

Amerika Birleşik Devletleri, sekiz Müslüman ülkesinin ve on farklı hava alanını içine kapsayan bir tasarı ile, Amerika’ya seyahat eden yolcuların elektronik eşyalar ile birlikte uçağa binişi yasakladı. Bu tasarı yayınlanmasının ardından Türk Hava Yolları (Turkish Airlines) konu ile ilgili açıklama yaparak, seyahat eden yolcularının yanlarında telefondan daha büyük elektronik eşya almamalarını bildirdi.

Akşam saatlerinde ise, Amerika’nın yaptığı tasarıdan örnek alarak İngiltere de aynı tasarıyı yürürlüğe soktu. İçerisinde Türkiye’nin de yer aldığı altı farklı ülkenin vatandaşlarının, İngiltere’ye uçak ile seyahat ederken yanlarında telefon’dan daha büyük bir elektronik eşya almaları yasaklandı.

Tasarının uygulaması genel hatları ile şu şekilde olmaktadır; Yolcular kabine girerken yanlarında elektronik olarak sadece cep telefonlarını alabilirler. Diğer elektronik eşyaları, valizleri ile birlikte taşıma hakları yine de saklıdır. Ayrıca sağlık sorunu olan kişilerin, tıbbi taşıdıkları aletler ile ilgili bir kısıtlama söz konusu değildir.

Her geçen gün İslamofobi’nin arttığı batı’da, yeni yasaklar da gündeme geliyor. Avrupa Birliği’ne bağlı bir kaç ülke, dini ya da inancı simgeleyen eşya ya da kıyafetlerin yasaklanması konusunda yasa tasarısı hazırlamaya başladılar.

Genel olarak sebeplerini irdelendiğinde, ortaya çıkan sonuç; Dünya üzerinde tekrar yayılmaya başlayan milliyetçilik dalgası ve mültecilerin yol açtığı problemlere karşı, ülke yöneticilerinin agresif şekilde yaptığı yaptırımlardır. Hümanizm yavaşça kaybolurken, yerine daha iyi bir yönetim şekli yerine maalesef faşizm geliyor.

Artık kabul etmek gerekir ki, yıllardır ayıpladığımız ve kendimizi üstün gördüğümüz Orta Doğu ülkelerinden birine dönüştük. Arap Baharı belki Türkiye’ye gelmedi, ama buna sevinmeye fırsat kalmadan dikta yönetim anlayışı üzerimize örtülüyor. İyi şanslar diliyorum Türkiye’m! Çünkü çok fazla şansa ihtiyacımız olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir