Kategoriler
Teknoloji

Ekşi Sözlük 5.000 Çaylağı Yazar Yaptı

Ekşi Sözlük dün akşam, çaylaklık havuzunda bekleyen beş binden daha fazla çaylağı yazarlığa yükseltti.

Ekşi Sözlüğü hepiniz en az bir kez duymuş olmalısınız. Bildiğiniz üzere yazarların özgür düşünceleri ve özgün içerikleri ile oluşturdukları bir bilgi havuzudur. Hemen her konu hakkında orada bilgi, düşünce ve yorum bulmak mümkündür. Hatta kolektif şekilde sağladıkları hareket gücü sayesinde fazlası ile adlarından söz ettiriyorlar.

Ekşi Sözlük ancak, Ekşi Şeyler hakkında yaptıkları çalışmalar yüzünden bir çok yazarın tepkisini çekmişti geçmişte. Hali hazırda yazılan içeriklerin kalitesinin düşmesi de gözlemlenebilen bir etkisiydi. Bir çok yazar, bütün entry (giriş)’lerini silerek, yazarlıklarını silme yoluna girmişti. Ekşi Sözlük yönetimi de bunu durdurmak için, entry silmek için zaman sınırlaması getirdi. Fakat yine de tepkilerin önüne geçemedi. Sonucunda Ekşi Sözlük üyelik girişinizde artık yazılarınızın Ekşi Şeyler içerisinde yer almamasını seçebilmek mümkün hale gelebiliyordu.

Ceo Değişikliğine Gidildi

Ekşi Sözlüğün bu değişimin altında eski yöneticilerinin, site ile ilişkilerini yavaş yavaş kopartmaları yattığı düşünülüyor. Bunlar arasında en bilineni “ssg”. En son genel müdür yani Ceo görevini üstlenen kişi ise Eray Endeş oldu. Eray Endeş görevi aldıktan kısa süre sonrasında, çaylakların durumları ile ilgili yeni bir düzenleme yapacağının sinyallerini zaten paylaşıyordu. Ve dediği gibi de oldu, göreve geldikten sadece bir ay sonrasında hazırda bekleyen 5.000’den fazla çaylağa üyelik verdi.

Ekşi Sözlük Yazarlık ve Entry Satışı

Ekşi sözlük üzerinden yazarlık hesabı satışı ve entry satışları sıklıkla gözüküyordu. Mevcut yazarlarda içerik kalitesinin düşmesinden dolayı, yazarlığı bırakmaya başlıyordu. Sitenin bu tür durumlara karşı bir önlem alması gerekirken, yazarlık hakkında tecrübesi bulunduğu meçhul olan beş bin kişiye yazarlığı doğrudan vermeyi seçtiler. Bu hamlenin tamamen ticari bir hamle olduğunu söylemek mümkün, fakat sonuçlarının hem Ekşi Sözlük hem de Ekşi Sözlük yazarları tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu.

Başlıkların Kalitesinde Gözle Görülür Düşüş

Ekşi sözlük her zaman gündem karşısında olan etkileri ve yorumları sayesinde, yazar olmayan kişiler tarafından bile özgün içerikleri okumak için kullanılabilen bir platformdu. Ancak son yaşanan gelişmeler sonucunda, başlıklar ve girilen entrylerin kalitesinde düşüş gözlemlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir