Kategoriler
Teknoloji

Hepimizin Potansiyel Hastalığı: Telefon Bağımlılığı

Günümüzde en çok görülen bağımlılık, artık madde ya da uyuşturucu bağımlılığı değil. Yapılan araştırmalar insanların farkında olmadan bile bağımlılıklarını sürdürdüğü bir hastalıktan söz ediyor, “Teknoloji bağımlılığı”. Teknoloji bağımlılığı genel olarak kişinin hayatını idame ettirdiği süre içinde tamamen telefon, bilgisayar ya da herhangi elektronik bir cihaza duyduğu bağımlılığı simgeliyor. Bilgisayar bağımlılığı ve telefon bağımlılığı olarak alt dallara sahip olan bu süreç için, kişinin profesyonel bir yardım alması da gerekebiliyor. Bugün size bu alt dallardan Telefon Bağımlılı’nı ve bunun ile mücadele etmenin yolları hakkında bahsedeceğim.

Telefon Bağımlılığı

Farkında olarak ya da farkında olmayarak günde en azından dört saatten daha fazla telefon ile ilgilenen her birey potansiyel bir telefon bağımlısıdır. Bu süreç içerisinde çoğu kişi farkında olmayarak günde beş belki de altı saatini tamamen telefon başında geçirebiliyor. Bunun için ülkemizde psikologlar ve psikiyatristler terapi ve rehabilitasyon yapabilmektedir. Ancak çoğu kişi bu bağımlılığının farkında bile değil. Telefon bağımlılığını test edip öğrenmek de çok basit.

Telefon Bağımlılığı

Telefon bağımlılığı testi: nasıl anlaşılır?

Uyandığınızda doğrudan telefona bakarak, mesajlarınızı ya da bildirimlerinizi kontrol ediyorsanız. Bu bağımlılığın ilk adımıdır. Artık yaşamınızda doğrudan bir pozisyondadır telefonunuz ve ondan ayrılmanız güç bir seviyededir. Araç sürerken ya da arkadaşlarınız ile birlikteyseniz telefonunuz yine yanınızda ya da açık bir şekilde ekranı ile sizi rehin alıyorsa, bu durum kontrol dışına çıkmaya başlamıştır.

Telefon Bağımlılığı İle Nasıl Mücadele Edebiliriz

  1. Uyandıktan Sonra 30 Dakika Telefondan Uzak Durun

Her sabah kalktığınızda, az önce de söylediğim gibi aklınız telefonda, arayan soran bahaneleri ile hemen eliniz gidiyor. Bunun yerine güzel bir pozitif enerji için kahvaltı hazırlayabilirsiniz ya da pencereyi açarak temiz hava alabilirsiniz. Kendinize geldikten sonra telefonu elinize alın.

  1. Telefonsuz Zaman Geçirmeyi Kendinize Sürekli Öğütleyin

İş yerinizde ya da evde telefonu sürekli yanınızda istiyorsunuz ama bunun yerine daha çok insanlar ile etkileşim kurmaya çalışın. Haber alma ve haber vermek için kendinize alternatifler üretin. İnsanlar ile sadece telefon ile görüşmeyin.

  1. Araba Süreceğiniz Zaman Telefonunuzu Uçak Moduna Alın

Araç sürerken telefon sizin canınıza kast edebilir. Bu yüzden doğrudan uçak moduna alın. Acil bir mesaj ya da telefon gelebilir bu daha da riskli bir hale sürükletebilir durumu.

  1. Karşınızdaki İnsanlara Daha Çok Saygı Verin

İnsanlar ile bir araya geldiğinizde, mutlaka onların sözlerine daha çok dikkat verin. Ve telefonunuzu elinize almamaya çalışın. Hem bu sizin daha çok karşınızdaki kişiye saygı verdiğinizi gösterecektir, hem de bağımlılığınız ile mücadele edeceksiniz.

  1. Elinizde Telefon İle Yatağa Girmeyin

Telefon ile yatağa girmek çok zararlı bir davranış. Çünkü elinizde telefon ile yatakta uyuma vaktinizi erteliyorsunuz. Ve uykunuz daha da kaçıyor.

 

“Hepimizin Potansiyel Hastalığı: Telefon Bağımlılığı” için 3 yanıt

[…] teknolojinin bilinen ve bilinmeyen bir çok zararı vardır. Daha önce hakkında yazdığım gibi Telefon Bağımlılığı, günümüzde özellikle 25 yaş altı kişilerde en sık gözlenen bağımlılık türlerinden […]

[…] Telefon bağımlılığı artık dünya da en çok yaygın görülen bağımlılık türlerinden biri olarak ortaya çıkıyor. Maalesef çoğu kişi bu hastalığa sahip olduğunun bile farkında değil. Eğer gün içerisinde ortalama dört saatten daha fazla telefon ile ilgileniyorsanız, tebrikler. Çünkü siz de potansiyel bir telefon bağımlısısınız. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir