Ne, Ne Değildir?

Anneler Günü Nedir, Nasıl Oluşmuştur?

Anneler Günü, annesi ölen Anna Jarvis ismindeki bir kadının annesini anma töreni düzenlemesiyle ortaya atılmış bir fikirdir. Anna Jarvis'in üstün çabalarıyla önce Amerika'da ardından dünya genelinde kutlanan özel bir gün haline gelmiştir.

Annelik içgüdüsüyle yavrusu için her şeyi yapan anneler, bize yaşamın doğuştan kazandırdığı nimetlerdendir. Her gün onlarındır aslında, ama bizlere zaman ayırmaktan kendilerini çoğunlukla unuturlar. Ama biz bugünü unutmayalım. Gelin bugün yani Anneler Günü’nde annelerimize, onların hayatlarımızdaki ışık olduğunu söyleyelim. Çünkü her anne parıltısını asla yitirmeyecek bir yıldız gözümüzde.

Hepimizin merak ettiği konulardan birisi kuşkusuz Anneler Günü’nün çıkış noktasıdır. Peki öyleyse Anneler Günü nedir ve nasıl oluşmuştur?

Anneler Günü’ne özel, anneniz ve sizin için kalplerinizi ısıtacak sevgi kokan bir film… 1997 yapımı Oscar ödüllü Hayat Güzeldir filmini annenizle bugün izleyebilirsiniz. Aile kavramına güzel bir noktada değinen bu film kültler arasına girmeyi başarmıştır. Filmi izledikten sonra “Hayat Güzeldir İncelemesi (La vita è bella Hikayesi)” yazımızı  okuyabilirsiniz.

Anneler Günü Nedir ve Tarihte İlk Olarak Ne Zaman Kutlanmıştır?

Anna-Jarvis
Anna Jarvis yoğun çabaları ile başta kendi annesi olmak üzere tüm annelere bu özel günü armağan etmiştir.

Anneler Günü Dünya ülkeleri kapsamında düşünüldüğünde çeşitli günlerde kutlanılan özel bir gündür fakat genel anlamda Mayıs ayının ikinci pazarı kutlanır. Bu genellemeden sapan birçok ülke vardır. Mesela İngiltere’de anneler günü ne zaman diye soracak olursanız, araştırdığınızda Mayısın ikinci pazarı olmadığını göreceksiniz. Çünkü Anneler Günü İngiltere’de Büyük Perhiz denilen zamanın dördüncü pazarı kutlanır. Yunanistan’da ise bunun için sabit bir gün tercih edilmiştir ve Anneler Günü 2 Şubattadır. Kısacası her ülkede farklı günlerde kutlandığını söyleyebiliriz.

Anneler Günü nasıl başladı ve tarihte ilk ne zaman kutlandı? Uzun yıllardan beri kutladığımız bu özel gün aslında ardında acıklı bir hikayeyi barındırır. ABD’de yaşayan Anna Jarvis adında bir kadın 9 Mayıs 1905 yılında annesini kaybeder. 1907 yılında arkadaşları arasında annesini anma töreni düzenlerken Anneler Günü fikrini ortaya atar. Jarvis, annesinin hayatta olduğu dönem içerisinde onunla yeterince ilgilenemediğini ona sevgisini gösteremediğini düşünür. Bu konudan dolayı büyük bir pişmanlık barındırır kalbinde. Bu yüzden annesinin ardından anlamlı bir hediye bırakmak ister. Yalnızca kendi annesine değil tüm annelere armağan ettiği Anneler Günü 1908’de başlattığı anma günü ile ilk kez kutlanmaya başlandı. Jarvis’in Anneler Günü fikri 1914’te Kongre’nin onayı ile ABD’de bir gelenek halini aldı. Jarvis başlattığı mektup kampanyası ve ulaştığı basın yayın organları ile ülke çapında büyük ses getirmiştir. Hikayenin sonu mutlu bitmiştir, Jarvis’in çabaları meyvelerini vermiştir. 8 Mayıs 1914’te Senato ve o zamanın Başkan’ı Wilson’ın imzası ile Anneler Günü resmi bir gün haline gelmiştir. O gün bugündür dünyanın her yerinde kutlanmaya başlanmıştır. Vikipedi üzerinden daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Anneler Günü Hediyesi Ne Alabilirim?

Bir klişe vardır ya, sana olan sevgimi anlatmaya kelimeler yetmez. Bu cümleyi en çok hak eden kişi tartışmasız annelerimizdir. Ne onların bize karşı olan sevgisi anlatılır ne de bizlerin. Daha sık sevdiğinizi söyleyin annelerinize, sadece bugün değil, hep söyleyin. Çünkü sevgi, paylaştıkça çoğalır ve şunu unutmayın ki anneniz nefes alıyorsa  belki de bu Anneler Günü’nde en şanslılardan birisiniz. Eğer anneniz Anna Jarvis”in annesi gibi hayatta değil ise, onun sizin yanınızda ve hatta çok yakınınızda, kalbinizde olduğunu bilin. Çünkü hiçbir anne evladını yalnız bırakmaz. Annenize onun kadar güzel çiçekler alın. Onunla uzunca bir sohbet edin, içinizi dökün, hayattayken sevdiğinizi söyleyemediyseniz defalarca kez onu sevdiğinizi söyleyin.

Anneler Günü için sürprizler yapmak istiyorsanız pahalı hediyeler almak yerine bütün gününüzü ona ayırın, şarkılar söyleyin, yemekler yapın, eski anılarınıza bakın, beraber büyüteceğiniz bitkileriniz olsun. İnanın bunlar pahalı bir hediyeden daha değerlidir. Eğer anneniz uzakta ise, teknolojinin altın çağının yaşandığı bu dönemde, farklı mekanlarda bu bahsettiğim aktivitelerin aynısını birlikte yapabilirsiniz. Mesafeler sevgiye engel değildir. Onları çok sevin ve Anneler Gününe özel değil, her günü annenize özel hissettirin. Sağlıcakla kalın.

Yasemin KIRKIL

Sakarya Üniversitesi – Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir