EkonomiFinans

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2021 yılının sonlarına gelirken milyonlarca çalışanın gözü kulağı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelecek açıklamadadır. 2022 yılı asgari ücreti ile ilgili soru işaretleri halen giderilememiş olmak ile beraber ilk Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Ancak, 1 Aralık günü yapılan toplantıda henüz asgari ücret ile ilgili bir sonuç çıkmadı. Bu nedenle hala “Asgari ücret ne kadar olacak?” sorusunun cevabı merak ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeği koruyacak ve 6 milyon asgari ücretli çalışanın yüzünü güldürecek bir ücret belirleyeceğiz, diyerek ilk oturumu başlattı. Ayrıca bakan, görüşmelerin toplamda dört oturum süreceğini ve mümkünse dört oturumun sonunda asgari ücretin belirleneceğini, belirtti. Komisyon toplantısının ilgili tarafları ise şu şekilde yer aldı:

 • İşçi haklarını savunmak ve işçi isteklerini dile getirmek için Türk-İş sendikası toplantıda yer aldı. Türk-İş sendikası, işçi heyetinin sözcülüğünü ve başkanlığını Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yapmaktadır. Nazmi Irgat, uzun yıllar boyunca TEKSİF ve Türk-İş başta olmak üzere sendikalar içerisinde görevlerde yer almıştır.
 • İşveren haklarını ve isteklerini dile getirmek için ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Akansel Koç yer aldı. Akansel Koç, 1997 yılından itibaren TİSK içerisinde aktif görev yapmaktadır. Bu görevinin yanı sıra Çalışma Hayatında Yeni Dönem adlı bir kitabı da bulunmaktadır.

2022 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

2022 Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?
2022 asgari ücret zammını pek çok kişi merakla bekliyor.

Türkiye sınırları içerisinde ortalama 6 milyona yakın asgari ücretli çalışan işçi olduğu tespit edilmiştir. 2021 yılına girerken Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısından asgari ücret için 2826 TL gibi bir karar çıkmıştır. Yüzdelik olarak bakıldığında 2021 yılında asgari ücrete %21,56 zam yapıldığı görülmektedir.

2021 yılı ocak ayında belirlenmiş olan asgari ücret 2826 TL, döviz bazında 381,37 Amerikan doları değerindeydi. Fakat 2021 yılını kapatırken, yükselen döviz kuru sebebiyle şu an 2826 TL, 204,52 Amerikan doları değerine düşmüştür.

Yükselen enflasyon ve döviz kuru sebebiyle, bu sene asgari ücrete yapılacak zam büyük bir beklenti oluşturmaktadır. Her gün yeni bir zamma uyanan asgari ücretli çalışanlar, kendileri için gelecek zammı da merakla beklemektedirler.

İşçiler arasında yapılan ankette, bir kısmı 3400 TL ile 4000 TL arası bir asgari ücret beklentisi içerisindeyken, diğer kısım ise 5000 TL üstü bir maaş olması gerektiğini savunmaktadır. İlk komisyon toplantısında konuşulan meblağ ise şu an 4500 TL civarında bulunmaktadır.

Asgari Ücret Ne Zaman Belirlenecek?

Türkiye içerisindeki ekonomik dengesizlikten nasibini en çok alan gruplardan biri de asgari ücretli çalışanlardır. 2021 yılının ekim ayı sonlarında açıklanan verilere göre Türkiye’deki yoksulluk sınırı, 10 bin TL’dir.

TÜİK’in açıkladığı verilerin devamına bakıldığında ise Türkiye içerisindeki açlık sınırının 3.090 TL olduğu belirtilmektedir. Belirlenen açlık sınırı, asgari ücretin yaklaşık 264 TL üstüne denk gelmektedir.

7 Aralık günü saat 14.00’da ikinci kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu sonucunda taraflardan beklenen açıklama henüz gelmemiştir. Türk-İş yetkilileri ikinci toplantı sonunda 3750 TL ile 4500 TL arası bir ücretin belirlenmesini gerektiğini savunmaktadır. TİSK ise bu ücretin 3250 TL ile 3750 TL arasında olması gerektiğini belirtmektedir.

Henüz bir uzlaşma sağlayamayan taraflar, iki komisyon toplantısından sonra tekrar bugün masaya oturdular. Ancak toplantı sonucu TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat, herhangi bir uzlaşmaya varılamadığını belirtti. Yasal şartlara bakıldığında, asgari ücretin ay sonuna kadar belirlenmesi gerekmektedir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 15 Aralık 2022 tarihine kadar nihai kararını vermesi beklenmektedir.

Asgari Ücret Zammı ile İlgili Beklentiler

Asgari Ücret Zammı ile İlgili Beklentiler
Asgari ücretin 3,100 Türk Lirası olacağı bekleniyor.

Yükselen enflasyon ve döviz kurları ile beraber ülkede neredeyse her ürüne zam gelmektedir. Açıklanan enflasyon rakamları ile beraber, kamuoyunda tarihin en büyük asgari ücret zammı yapılacağı konuşulmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da beklentiler ve toplantı ile ilgili bir açıklama yaptı. Erdoğan, “Halkı mutlu edecek ve mağdur etmeyecek bir zam kapıda. Yalnız halkın unutmaması gereken bir şey var ki, seçime kadar bir zam daha var.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından, gazeteci Hakan Bayrakçı, CNNTURK televizyonunda çıktığı programda “Bu açıklama asıl zammın önümüzdeki sene yapılacağının sinyalini vermektedir. 4000 TL, çalışanlar için psikolojik sınır anlamına gelmektedir” açıklamasını yaptı. Yine aynı programda gazeteci Zafer Şahin, “Asgari ücret sadece bu ücret ile çalışanları değil, aynı zamanda AGİ’den yararlanacak insanları da etkilemektedir” yorumunda bulundu.

Ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi ise sendikalarla görüşmeleri sonrasında beklentileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. CHP yapılacak asgari ücret zammının yanında, bu ücret içerisinde bulunan vergilerin kaldırılmasını ve aradaki farkın çalışanlara ödenmesi gerektiğini savunmaktadır. CHP 26. Dönem Milletvekili Dursun Çiçek, “Esas olan enflasyon ile mücadele. Asgari ücret artık belli bir kesimin değil, herkesin maaşı olmaktadır” dedi.

9 Aralık günü yapılan toplantı sonucunda TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, TÜİK verilerini esas aldıklarını belirtti. Buna göre asgari ücret için öngörülen tutar, 3.100 Türk lirası olarak konuşulmaya başlandı.

Asgari ücret zammının yeterli olup olmadığını anlayabilmek için Dünyada Asgari Ücret Sıralaması 2021 başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

 • Begüm Dilbaz
  Begüm Dilbaz
  18 Aralık 2021 at 07:17

  Asgari ücret hakkında gayet bilgilendirici bir yazı olmuş, ellerine sağlık!

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir