Oyun

Atomic Heart İncelemesi

Atomic Heart incelemesi

FPS, yani First Person Shooter denildiğinde birçok insan heveslenecektir. Özellikle aksiyon rol yapma özelliği ile birleştiğinde bu zamana kadar oynadığınız birçok güzel oyun gözünüzde canlanabilir. Dünya bu açıdan FPS ve TPS (Third Person Shooter) arasında gidip gelse de her iki taraftan da yeni oyunlar gelmeye devam ediyor. Bu yazımızda FPS türünün aksiyon rol yapma oyunlarından biri olan Atomic Heart incelemesi ile karşınızda olacağız.

Baştan içinizi rahatlatalım. Oyun henüz çıkmadığı için bu incelememiz içerisinde oyunla alakalı hiçbir şekilde sürpriz bozacak bir element olmayacak. Ancak oyunun konusuyla alakalı oynamadan öncesinde herhangi bir şey görmek istemiyorsanız bir sonraki başlığı da es geçmeniz gerektiğini söylememiz gerekiyor. Hepinize şimdiden iyi oyunlar!

Atomic Heart Konusu

Atomic Heart Konusu
Atomic Heart, konusu itibariyle eğlenceli ve sürükleyici bir hikayeye sahip.

Dünyamızın alternatif gerçeklikleri ile ne kadar ilgilisiniz? Çok mu? O zaman Atomic Heart’a hoş geldiniz. 1955’in alternatif bir Sovyetler Birliği’nde geçen oyun, yanına robotları da dahil ediyor. 1930’lu senelerde yaşanan robotik gelişmeler sayesinde Sovyetler Birliği, çok daha büyük kayıplar vererek Nazi Almanya’sını yenilgiye uğratmış.

Bu zafer, Sovyetlerin otomasyonu ve “Collectiv 1.0” isimli bir proto-İnternet özelliği geliştirmesine sebep oluyor. Böylece üretilen bütün robotlar kolektif bir kovan zihne bağlanıyor. Sovyetler bu teknolojiyle birlikte 1940’ların sonuna geldiklerinde büyük bir üretkenlik ve bilimsel ilerleme yakalıyorlar.

İşte böyle bir ortamda bilim insanı olan Dmitry Sechenov, canlı dokuya dayalı programlanabilir bir nöro-polimer geliştiriyor. Bununla birlikte kolektif bilince inanan Sechenov 1955 yılında ve kendisinin 55. doğum gününde “Colletiv 2.0”ı ortaya çıkarmak için kolları sıvıyor. Yeni buluşu olan “Düşünce” kişilerin zihinsel yeteneklerini geliştirmesine ve çok miktarda bilginin kısa sürede işlenmesine sebep oluyor.

Bizler de oyun içinde Profesör Sechenov tarafından bilimsel deneylerinin yapıldığı bir tesisteki kötü durumun önlenmesi için gönderilen bir askeriz. P-3 lakaplı Binbaşı Nechaev olarak oynadığımız oyunda akli dengemiz de yerinde değil. Bu şekilde hem zihnimizle hem de tesiste kontrolden çıkan savaş robotları ve başarısız biyomekanik deneylerle başa çıkmamız gerekiyor.

Oynanış Özellikleri

Yazının girişinde söylediklerimizden anlayacağınız üzere Atomic Heart aksiyon rol yapma unsurlarını içermektedir. Dövüş mekanikleri sahip olduğunuz silahlarla ateş etme ya da kesme üzerine kuruludur. Ancak cephane sayısı az olduğundan dolayı gizlilik seçeneği de kullanılabilir. Düşmanlar ise mekanik, biyomekanik, biyolojik ve hava kaynaklı olmak üzere çok çeşitli bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Yine birçok aksiyon rol yapma oyununda olduğu gibi Atomic Heart da silahlarınızı geliştirip yenilerini üretebileceğiniz bir üretim sistemine sahip. Robotlardan ya da ev aletlerinden alacağınız metal parçalar sayesinde silahlarınızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca Casette adı verilen bir tamirci aracılığıyla da yükseltme yapmak mümkündür.

Oyunun asıl özelliği elinize giyeceğiniz bir eldivende yatıyor. Giydiğiniz bu polimer eldiven size telekinezi, dondurma ve elektirik akımı verme gibi bazı güçler kazandırıyor. Bunları kullanıdığınız silahlarla kombolayarak yakın ve uzak menzilli bir şekilde uygulayabiliyorsunuz.

Atomic Heart Sistem Gereksinimleri

Atomic Heart Sistem Gereksinimleri
En iyi oyun deneyimi için bilgisayarınızın önerilen sistem gereksinimlerine sahip olmasını tavsiye ediyoruz.

Oyunun Steam üzerinde yer alan sistem gereksinimleri aşağıdaki gibidir. Her incelemede yaptığımız gibi Atomic Heart incelemesi için de söyleyeceğiz. En iyi oyun deneyimi için bilgisayarınızın önerilen sistem gereksinimlerine sahip olmasını tavsiye ediyoruz.

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10, 64-bit versiyonu
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 1600@ 3. GHz ya da Intel Core i5-4460 @ 3.1 GHz
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: 4 GB AMD Radeon R9 380 ya da 4 GB NVIDIA GeForce GTX 960
 • DirectX 12. Sürüm
 • Depolama: Kullanılabilir 90 GB alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10, 64-bit versiyonu
 • İşlemci: AMD Ryzen 7 2700X @ 3.8 GHz ya da Intel Core i7-7700 @ 3.6 GHz
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: 8 GB AMD RX Vega 64 ya da 8 GB NVIDIA GeForce GTX 1080
 • DirectX 12. Sürüm
 • Depolama: Kullanılabilir 90 GB alan

Atomic Heart Nereden Oynanabilir?

Doğal olarak oyun severlerin Atomic Heart incelemesi içinde arayacağı cevaplardan birisi de oyunun oynanabileceği platformlar olacaktır. Oynamak isteyen oyuncular için Atomic Heart çıkış tarihinden itibaren Microsoft Windows üzerinden oynanabilir. Ayrıca PlayStation 4, PlayStation 5 ve Xbox One ile Xbox Series X/S konsolları üzerinden de oyuna erişebilirsiniz. Bunlara ek olarak Microsoft, Atomic Heart’ı çıkış tarihi itibariyle Game Pass’e de getirecek. Böylece üye olanlar oyuna para vermeden oynama şansına erişebilecekler.

2023 Yılında Game Pass için Gelecek Oyunlar hangileri öğrenmek için hemen yazımıza bir göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

Atomic Heart Ne Zaman Çıkacak?

Oyun, 20 Şubat 2023 tarihinde çıktığı platformlardan oynanabilir olacaktır. Ayrıca Game Pass üyesi kullanıcılar da aynı tarihten itibaren oyunu oynayabilirler.

Demo Sürümü ile Oyun Önceden Denenebilir mi?

Steam üzerinde henüz oyunla alakalı bir demo sürüm açıklaması yok. Ancak denemek isteyenler yukarıda da belirttiğimiz gibi Game Pass üzerinden oyuna bakabilirler.

Atomic Heart Benzeri Başka Oyunlar Var mı?

Cyberpunk 2077 ya da High on Life’ı Atomic Heart benzeri oyunlar olarak önerebiliriz. High on Life’ı daha önce duymadıysanız, oyunun incelemesini de okuyabilirsiniz.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir