Bilim

Balon Joje Nedir? Balon Joje Ne İşe Yarar?

Balon Joje Nedir

Kimya laboratuvarlarında deneyler yapılırken birçok farklı yardımcı ekipmana ihtiyaç duyulur. Bu ekipmanlardan biri olan balon joje hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için bir yazı kaleme almak istedik. Bu nedenle, ‘’Balon joje nedir? Balon joje ne işe yarar?’’ şeklindeki sorularınızın yanıtına ulaşmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Balon Joje Nedir?

Tanımsal bir cevap arayan “Balon joje nedir?” sorusuna, deneylerde çözelti hazırlamak amacıyla borosilikat camdan üretilmiş laboratuvar ekipmanlarından biri şeklinde cevap verebiliriz. Plastikten de üretilebilen bu ekipmanın üst kısmı boru şeklindeyken, gövdenin alt kısmı balon şeklindedir. Bu da balon adını almasının asıl sebebidir.

Asit, baz ve çeşitli kimyasallara karşı dayanıklılık gösteren balon jojeler yüksek ısıya da dayanıklıdır. Genellikle 20 °C oda sıcaklığında kullanılmak üzere kalibre edilmişlerdir. Dayanabileceği ısıtma derecesi balon jojelerin gövdesi üzerindeki bilgilendirme ibarelerinde yer alır.

Balon jojeler çözelti hazırlanırken taşma veya dökülme gibi bir durum ile karşılaşılmaması adına üst kısımları ince ve uzun olarak tasarlanmıştır. Alt gövde kısmının tabanı ise düz veya yuvarlak olabilmektedir. Düz taban şekli, düz zeminlerde kullanan kişiye kullanım kolaylığı sağlamaktadır. 25, 50, 100, 250, 500, 1000, 2000, 5000 ve 10000 ml hacime sahip boyutları vardır. Yüzey kaplama teknolojisindeki gelişmeler sonrasında balon jojeler kırılmaz tasarımlarla da üretilmeye başlamıştır. Eğer bu cevap yeterliyse, “Balon joje nedir?” sorusundan, “Balon joje ne işe yarar?” sorusuna geçelim hep birlikte…

Balon Joje Ne İşe Yarar?

Balon Joje Ne İşe Yarar?
Balon joje içerisinde farklı tepkimeler oluşturulabilir.

Balon jojelerin deneylerde ne amaçla kullanıldığı, ne işe yaradığı hep merak konusu olmuştur. Bilinmelidir ki balon jojeler deney yapılırken birçok farklı amaçla kullanılabilirler. Bu kullanım amaçlarını sıralamak gerekirse;

  • İçine koyulan çözeltide fiziksel veya kimyasal herhangi bir değişmenin görülmediği çözelti hazırlamada,
  • Soğutucuya takılan yuvarlak balon jojeler damıtma işlemlerinde,
  • Balon jojeler şilifleri (kapak) sayesinde içerisindeki çözeltileri muhafaza etmekte,
  • Şilifler devrilme anında dökülmeleri önlemek amacıyla,
  • Titrasyon işlemlerinde,
  • Boyut çeşitliliğinden ötürü karışım seyreltilmesinde.

Farklı laboratuvarlarda farklı kullanım şekillerine de rastlayabileceğiniz bu ekipman için, “Balon joje ne işe yarar?” sorusunun genel yanıtları bu şekildedir.

Balon jojeden yararlanabileceğiniz bir alan hakkında bilgi edinmek isterseniz Anorganik Kimya Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Balon Joje Görevi Nedir?

Bu ekipman genelde kimyasal içerikleri taşımak ya da içerisinde çözelti oluşturmak amacıyla kullanılır.

Şilifli Balon Ne İşe Yarar?

Şilifli balon benzerlerine kıyasla daha kalın camdan üretilmiştir. Bu nedenle kırılmaya dayanıklıdır ve daha karmaşık işlemlerde kullanılabilir.

Kimyada Puar Ne Demek?

Eğer çok az bir miktarda sıvı almak ve başka bir kaba aktarmak isterseniz bunu puar yardımıyla yapabilirsiniz. Basit bir pipet gibi çalışan bu ekipman sıvı aktarımında kullanılır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir