FinansEkonomi

Banka Kartının Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Olur?

banka kartının son kullanma tarihi

Günümüz dünyasında insanlar tarafından nakitten daha fazla banka kartları kullanılıyor. Fiziki alışverişlerin yerini zamanla internet alışverişleri daha fazla almaya başlıyor. Bununla beraber banka kartlarının geçerliliği de artıyor. Banka kartlarının sıklıkla kullanılması son kullanma tarihleri hakkında bilgi edinilmesi gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Peki, banka kartının son kullanma tarihi bitince ne olur?

Banka kartları kullanıcılarına nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırmak, farklı ödeme avantajları sunmak, taksit seçenekleri bulundurmak gibi birçok farklı avantaj sağlıyor. Banka kartı kullanıcıları, internet sitelerinden veya mobil uygulamalardan gerçekleştirdikleri online alışverişlerde bankalar ve firmalar arasında yapılmış olan anlaşmalar ile avantajlı indirimlerden yararlanabiliyor. Fakat banka kartlarının bu avantajlarının yanında son kullanma tarihleri de bulunuyor.

Banka kartlarının son kullanma tarihleri kartın ön kısmında yazılı olarak bulunuyor. Kartların son kullanma tarihleri dört haneli şekilde ön yüzeyde yazıyor. İlk iki hane ayı, son iki hane ise yılın son iki rakamını gösteriyor.

“Kartın son kullanma tarihi geçerse ne olur?” sorusunun cevabı kartın işleme kapatılması ve kullanılamaz hale getirilmesi şeklinde veriliyor. Kartın kullanıcısı artık son kullanma tarihi geçmiş kart aracılığı ile herhangi bir alışveriş veya para yatırma/çekme işlemi gerçekleştiremiyor.

Banka Kartlarının Neden Son Kullanma Tarihleri Bulunur?

Banka kartlarının son kullanma tarihleri
Banka kartlarının son kullanma tarihlerinin olmasının farklı nedenleri vardır.

Banka kartlarının son kullanma tarihlerinin bulunmasının farklı sebepleri vardır. Başlıca sebepler;

  • Kartların zaman içerisinde kullanım sebebiyle yıpranması,
  • Kartların eskime, aşınma gibi faktörlerle hasar görmesi,
  • Hasar gören kartların okutulmasında ve işlevinin gerçekleştirilmesinde sorunlarla karşılaşılması olarak sıralanabilir.

Bu sebepler nedeniyle bankalar kartlara son kullanma tarihleri vermektedir. Son kullanma tarihi geçmiş olan banka kartları ile ilgili bankalar ile iletişime geçilmesi gerekir. Bu şekilde bankalar son kullanma tarihi dolmuş olan kartların yenisini gönderebilmektedir.

Yeni kartların kullanıcılarına ulaşmasından sonra eski kartlar kullanım dışı hale getirilir. Bazı bankalar, kullanıcılarından eski kartın işlevsiz hale getirildikten sonra kendilerine teslim edilmesini talep edebilmektedir. Durum böyleyken kullanıcıların aklına “Banka kartının son kullanma tarihi bitince ne olur?” sorusunun gelmesi son derece normaldir.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Banka Kartı Kullanılır mı?

“Son kullanma tarihi geçmiş banka kartı kullanılır mı?” sorusuna kısaca “Hayır” yanıtını vermek mümkündür. Son kullanma tarihi geçmiş banka kartı kullanılamaz. Kullanılmaya çalışıldığı taktirde sistemlerde kartın son kullanma tarihi geçtiği görülür ve karta el konulur. Son kullanma tarihi geçmiş banka kartı ile herhangi bir işlem gerçekleştirilemez.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Banka Kartını Yenileme

Son Kullanma Tarihi Gecmis Banka Kartini Yenileme
Müşteri, bankanın en yakın şubesine giderek yeni banka kartı ile ilgili talep oluşturmalıdır.

Banka kartı son kullanma tarihi uzatma hakkında bilgi edinilmek istenildiğinde önce banka kartının süresi dolduğunda uygulanan süreç ile ilgili fikir sahibi olunması gerekiyor. Banka kartlarının son kullanma tarihi yaklaştığında, kart kullanıcısı müşteri hizmetleri tarafından kartının kullanım süresinin dolmak üzere olduğuna dair bilgilendiriliyor. Bu bilgilendirme sonrasında yeni banka kartı müşterinin sistemde kayıtlı adresine veya talep ettiği banka şubesine gönderiliyor.

Banka yoğunluğundan dolayı yeni banka kartını zamanında göndermediği taktirde, müşterinin bankanın kendisine en yakın şubesine giderek yeni banka kartının gönderilmediğini belirtmesi ve kartı ile ilgili talep oluşturması gerekiyor. Müşteri şubeye gitmek istemezse, bankanın 7/24 iletişime açık müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ev adresine veya istediği banka şubesine kartının gönderilmesi ile ilgili talepte bulunması bekleniyor. Kart kullanıcısı bu işlemlerden herhangi birini gerçekleştirdiği taktirde, en fazla bir hafta içerisinde yeni banka kartı kendisine ulaştırılıyor.

Banka hesap dökümü almanız gerektiğinde hangi adımları izlemeniz gerektiğini öğrenmek için Banka Hesap Dökümü Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kullanım Süresi Dolmuş Olan Banka Kartı Otomatik Olarak İşlevsiz Hale Gelir mi?

Evet, kullanım süresi dolmuş olan banka kartı kendiliğinden kullanılamaz hale gelir. Herhangi bir işlem bu kart aracılığı ile gerçekleştirilemez.

Yeni Banka Kartı Talep Edildiğinde, Kartın Gelme Süresi Ne Kadar Olur?

Yeni banka kartı talep edildiği taktirde, en fazla 1 hafta içerisinde müşterinin istediği adrese ulaştırılır.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Kartın Yenisi Gönderilmediğinde Ne Yapılabilir?

Bankanın en yakın şubesine gidilip talepte bulunulabilir veya müşteri hizmetleri aracılığı ile iletişim kurulabilir.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir