Bitkiler

Bitkilerin Yaprak Uçları Neden Kurur?

Bitkilerin yaprak uçları neden kurur

Yaşam alanlarında bitki ve çiçekler sıklıkla tercih edilir. Hem dekorasyon açısından şık ve modern bir görüntüye neden olurlar hem de bulundukları ortamı oksijen açısından zengin hale getirirler. Bu özelliklerinden ve avantajlarından dolayı bitkiler salon, mutfak ve diğer odalarda yer almaktadır. Ancak bazı durumlarda kurudukları ya da solduklarını görebilirsiniz. Peki, bitkilerin yaprak uçları neden kurur?

Kullanıcılarına sağladıkları avantajların yanı sıra bazen bitkilerin görünüşleri bozulabilir. Yaprak ucu kuruması, solma, dökülme ya da çürüme gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Yazımızın devamında özellikle yaprak ucu kuruması hakkında sizlere bilgi vermeyi hedefledik.

Yaprak Ucu Kuruması Nedir?

Yaprak Ucu Kuruması
Yaprak ucu kurumasına neden olan çeşitli faktörler vardır.

Ev ya da ofis gibi yaşam alanlarında bulunan bitkilerin türleri oldukça çeşitlidir. Çoğu kullanıcı güzel görüntüleri nedeniyle tercih etmektedir. Bir bitkinin sağlıklı olup olmadığı görsel olarak belirlenebilir. Renk değişimleri, dökülmeler ve solma gibi durumlar bitkinizin artık pek de iyi bir durumda olmadığını sizlere haber verir. Yaprak ucu kuruması pek çok bitkiseverin istemediği bir durumdur. Estetikten uzak bir görüntünün dışında bitkilerin sağlıksız olduğu anlamına da gelmektedir. Yazımızın devamında yaprak uçlarının neden kuruduğunu açıklamaya çalışacağız.

Yapraklar, bir bitkinin en uç perifer noktalarıdır. Kökten beslenen bitki yaprakları ya da çiçekleri ile kendi hakkında bilgi vermektedir. Bu bilgiler ışığında bitkinin sağlıklı olup olmadığını kestirmek güç değildir. Yaprak ucu kurumasının birden çok nedeni olabilir. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bitkinin toprağında yeteri kadar vitamin ve mineral bulunmaması
 • Karanlık seven bir bitkinin aydınlıkta tutulması
 • Aydınlık seven bir bitkinin karanlık ortamda bulunması
 • Bitkinin iki hava akımı arasında kalması
 • Az sulanması gereken bitkinin fazla sulanması
 • Fazla su ihtiyacı olan bir bitkiye az su verilmesi
 • Bitkilerin bakım eksikliği
 • Bitkinin gelişme çağının ya da mevsiminin geçmesi
 • Toprağın bitki için uygun olmaması gibi nedenler

Yukarıda sıralanan nedenler bir bitkinin yapraklarının solması, sararması ve kuruması ile ilgili olan gelen sebeplerdir. Fakat unutulmamalıdır ki her bitkinin ya da çiçeğin büyüme, gelişme ve çiçek verme aşamaları farklıdır. Bu aşamalar farklı bakım süreçlerini de beraberinde getirir.

Önemli olan yaşam alanınızdaki bitkinin türü ve çeşididir. Bunun nedeni bitkilerin fizyolojik ve histolojik olarak farklı özelliklere ve niteliklere sahip olduğudur. Yazımızın devamını yaprak sararması, kuruması ve solması problemlerine iyi gelen bazı yöntemleri ve dikkat edilmesi gereken kıstasları anlatacağız.

Sararan Çiçek Yapraklarına Ne İyi Gelir?

Sararan Çiçek Yapraklarına Ne İyi Gelir
Sararan çiçek yaprakları için yeterli sulama çok önemlidir.

Sararan çiçek yapraklarına ne iyi gelir?” sorusu arama motorlarında sıklıkla karşılaşılır. Bunun nedeni yaşam alanlarında bitki ve salon çiçeklerinin kullanılma sıklığıdır. Çok eski zamanlardan beri yaşam alanlarında özellikle salon ve oturma odası gibi alanlarda bitki ve çiçekler dekorasyon ögesi olarak tercih edilmektedir. Bunlar hem dekoratif olarak güzel bir görüntü sağlarlar hem de ortamı oksijen düzeyinde zenginleştirirler.

Bu avantajları ve özellikleri dolayısıyla bitkiler önemli bir yere sahiptir. Estetik görünüşleri kullanıcılarını kendilerine çeker. Tüm bunların yanı sıra bitkilerde bazı istenmeyen durumlar baş gösterebilir. Bu durumlar yaprakların renklerinde solma, sararma ve hatta kuruma meydana gelmesidir. Tüm bunlar bir bitkinin sağlığının iyiye gitmediğini bizlere göstermektedir. Sağlıksız bir bitkinin ilk evresi olan yaprak sararmasının çözüm yollarını sizler için sıraladık:

 • Bitkiye düzenli bakım yapmak
 • Bitki toprağına yeterli ve dengeli vitamin ve mineral desteği
 • Karanlık seven bitkiyi güneş görmeyen bir yere konumlandırmak
 • Aydınlık seven bitkiyi gün ışığı gören bir lokasyona koymak
 • Bitkiyi cereyandan uzak tutmak
 • Az su ihtiyacı olan bitkiye fazla su vermemek
 • Fazla su ihtiyacı olan bitkiyi susuz bırakmamak
 • Bitkinin gelişme mevsimlerine ya da aylarına dikkat etmek
 • Bitkinin toprağının çeşidini bitkiye uygun olarak seçmek

Yukarıda sıralanan bu bakım önerileri bitkinizin yaprakları sararmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bu hususlara dikkat ederek bitkinizin sararmasını önleyebilirsiniz. Hali hazırda yaprakları sararmış bir bitkiniz varsa yine yukarıda sıralanan noktaları tedavi yöntemi olarak uygulayabilirsiniz. Bunlara ek olarak bitki ilacı ya da vitamini satın almanız gerekebilir.

Kuruyan Yaprak Uçları Kesilir mi?

Kuruyan Yaprak Uçları Kesilir mi
Kuruyan yaprak uçları kesilmelidir.

Yaprak ucu ya da tamamı kuruması bitkiseverlerin sevmediği ve istemediği bir durumdur. Çünkü bu durum engellenemez ise bitkinin solması ve akabinde ölmesi kaçınılmaz olacaktır. Solma ve ölümü engellemek için kullanıcılar bazı yöntemleri tercih ederler. Bu yöntemlerin başında kuruyan bitki yapraklarını kesme gelmektedir. Bu konuda merak edilen soruların başında “Kuruyan yaprak uçları kesilir mi?” gelmektedir. Biz de sizler için bu sorunun cevabını araştırdık.

Kuruyan yaprak uçları kesilmesi hususunda bazı tedirginlikler vardır. Bitki sahipleri kesim dahilinde bitkiye daha fazla zarar vereceklerini düşünebilirler. Bu yanlış bir algıdır. Kuruyan yaprak uçları kesilmelidir. Fakat bu işleminde bazı püf noktaları vardır. Kesim için uygun aralık belirlenmelidir. Dipten ve özellikle yeşil olan yaprak bölümleri kesilmemelidir. Bir makas yardımı ile kuruyan bitki yaprağı uçlarını gönül rahatlığı ile kesebilirsiniz.

Bitkilerde Yaprak Sararması Nasıl Geçer?

Bitkilerde yaprak sararması nasıl geçer?” sorusu merak edilen diğer bir konu başlığı olarak yer almaktadır. Aslına bakılırsa solma ve kuruma gibi olumsuz durumlarda hangi bakım önerileri uygulanıyorsa sararmış bitki yaprakları için de aynıları geçerli olmaktadır. Bununla birlikte her bitkinin kendine has bakım önerileri olduğu da göz ardı edilmemelidir. Bitkinizin ya da çiçeğinizin türü özelinde bazı araştırmalar yapmak sizleri en doğru çözüme götürecektir.

Yaprakları sararan bitkinizin toprağını mineral ve vitaminler özelinde zenginleştirmek için bazı adımlar uygulayabilirsiniz. Buna ek olarak yakıcı bir güneş altındaysa ya da direkt gün ışığı bitkinize vuruyorsa yerini değiştirebilirsiniz. Su eksiği ya da fazlalığı da sararmaya yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek adına bitkinize sadece ihtiyacı olan su miktarını vermelisiniz.

En güzel çiçeklerden biri olan güllerin yapraklarının neden sarardığını biliyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa, Güllerin Yaprakları Neden Sararır? Ne Yapılmalı? yazımıza bir göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Sararan Yaprak Düzelir mi?” state=”open”] Evet, uygun bakım önerilerini dikkate aldığınız takdirde bitkiniz iyileşecektir.[/toggle]

[toggle title=”Sararan Bitkinin Yaprağı Kesilir mi?” state=”close”] Hayır, bu tavsiye edilmez. Sararan yaprağın kendi kendine düşmesini beklemelisiniz.[/toggle]

[toggle title=”Her Bitkiye Verilecek Bakım Aynı mıdır?” state=”close”] Genellikle bitki bakımı sizleri çok zorlamaz. Buna karşın her bitkinin ya da çiçeğin kendine özgü özellikleri vardır. Bu da farklı bakım önerilerini beraberinde getirir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir