TeknolojiGündem

Bluesky Nedir? Bluesky Davet Kodu Nasıl Alınır?

Bluesky Nedir? Bluesky Davet Kodu Nasıl Alınır?

Elon Musk’ın Twitter algoritmasında sürekli yeni işlemler denemesi, kullanıcıları benzer bir platform arayışına yönlendirmeye başladı. Bu platformların başında da Bluesky geliyor. Arayüzü ve kullanım olarak Twitter’ı oldukça andıran Bluesky, son durumlardan şikâyetçi olanlar için iyi bir alternatif gibi görünüyor. “Bluesky nedir?” ve “Bluesky davet kodu nasıl alınır?” diye düşünüyorsanız, yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Bluesky Nedir?

Bluesky Nedir? Bluesky Davet Kodu Nasıl Alınır?
Bluesky, son dönemde yükselen bir sosyal medya platformu olarak öne çıkıyor.

Bluesky; eski Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından kurulan bir sosyal ağdır. Algoritmik ana sayfa içerikleri, kompakt tasarım ve topluluğa özgü denetlemeyle Twitter benzeri bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ancak platform, Twitter’dan farklı olarak kendi bünyesinde oluşturulan açık kaynaklı bir çerçeve olan AT Protokolünü kullanır. Dolayısıyla şirket, kullanıcıların sitedeki herhangi bir içeriğin nasıl geliştirildiği konusunda bilgi almasına izin verir.

Jack Dorsey, Bluesky projesini 2019’da henüz Twitter CEO’su iken tanıtmıştı. O sırada proje, merkeziyetsiz bir sosyal ağ yaratmak ve Twitter’ı da bununla entegre hale getirmekti. Ancak Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla Dorsey buradaki CEO görevinden ayrıldı. Böylece 2022’nin sonlarına doğru Bluesky, tamamen bağımsız bir sosyal medya projesine dönüştü. Öyle ki Dorsey, Musk’ın Twitter’da yaptıklarıyla ilgili olumsuz görüşlerini bile Bluesky üzerinden paylaştı.

Bluesky Davet Kodu Nasıl Alınır?

Bluesky davet kodu almak için aslında iki farklı seçenek vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kolay ve hızlı olan yöntem, mevcut uygulama kullanıcılarının birinden davet almaktır. Bu sayede bekleme süresine gerek kalmadan platformu hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • İkinci ve daha meşakkatli yol ise bekleme listesine girmektir. Platform, bekleme listesindeki kullanıcılara sırayla ve iki haftada bir davet kodu gönderir. Ancak Bluesky davetiye talepleri için sıranın sonlarında olacağınızdan bu yöntemle kullanmaya başlamanız uzun sürebilir.

Bluesky’da üyeliği zaten onaylanmış bir arkadaşınız varsa hemen onunla iletişime geçerek size davet kodu göndermesini isteyebilirsiniz. Ancak üyelerin gönderebileceği Bluesky invite code sayısı da kısıtlıdır.

Bruh ne demek? Sosyal medya jargonunu daha çok öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bluesky Nasıl Kullanılır?

Davet kodu aldıktan ve siteye kullanıcı olarak giriş yaptıktan sonra Bluesky’ın kullanılışının pek de Twitter’dan farklı olmadığını göreceksiniz. Uygulamada 256 karaktere kadar gönderiler oluşturabilirsiniz. Tıpkı Twitter’da olduğu gibi diğer gönderileri beğenebilir, yanıtlayabilir, retweetleyebilirsiniz. 

Uygulamada takip ettiğiniz kullanıcıların gönderilerini görmeniz için bir Takip Edilenler bölümü bulunur. Bunun dışında Popüler Olanlar (What’s Hot) bölümünden takip etmediğiniz hesapların da popüler gönderilerine erişebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bluesky iOS ve Android Cihazlarda Var mı?

Evet, uygulamayı tüm mobil cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Bluesky Gönderilerinin Özel Bir Adı Var mı?

Platform üzerinde tıpkı “tweet” gibi gönderilere özel isim verilir. Bu isimse “skeet” şeklindedir.

Bluesky ve Mastodon Farklı mı?

Evet. Benzer amaçları olsa da iki uygulama farklıdır. Kullanıcıların çoğu Mastodon’a göre Bluesky’ı daha kullanıcı dostu ve sezgisel bulmuştur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir