Sağlık

Böbrekte Kaliektazi Nedir?

Böbrekte Kaliektazi Nedir?

“Böbrekte kaliektazi nedir?” sorusuna böbreğin toplama kanallarından idrarı toplayan küçük bir çanak şeklindeki yapı olan kaliksin genişlemesi şeklinde yanıt verilebilir. Kaliektazi kendi başına bir hastalık olmasa da böbreklerde bir sorun olduğunun habercilerindendir. Yazımızı inceleyerek kaliektazi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Fokal Kaliektazi Nedir?

Fokal kaliektazi, fokal kelimesinin “odak, odaksal” anlamıyla bağlantılı olarak sadece böbreğin belli bölgelerdeki kupalarında genişleme ve büyümedir. Fokal kaliektazi; belirtilerde, ortaya çıkma nedenlerinde ve tedavide böbrekte kaliektazi ile neredeyse aynıdır. Tek fark, fokal kaliektazinin daha bölgesel bir alanı ifade etmesidir. 

Kaliektazinin Belirtileri Nelerdir?

Böbrekte Kaliektazi Nedir?
Kaliektazi, farklı şekillerde kendini gösteren bir sorundur.

Kaliektazi genellikle belirgin semptomlara neden olmaz. Ancak altta yatan nedenleri aşağıdaki gibi belirtilere yol açabilir:

 • Karın ağrısı
 • Bel ağrısı
 • İdrarda kan
 • İdrar sıklığı
 • İdrar yapmada zorluk
 • İdrarda irin
 • Kötü kokulu idrar

Bunlardan herhangi birine sahipseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı ihmal etmemelisiniz. 

Kaliektazinin Nedenleri Nelerdir?

Genellikle böbreği etkileyen diğer durumlara bağlı olarak yaşanan kaliektazi için başlıca nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Böbrek Taşları
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu
 • İdrar Yolu Tıkanıklığı
 • Böbrek Tümörleri ve Kistleri
 • Polikistik Böbrek Hastalığı
 • Hamilelik
 • Konjenital Anomaliler

Ancak yukarıdaki rahatsızlıkları yaşamış olmak, kaliektazinin varlığını kesinleştirmez. Bu belirtiler başka bir rahatsızlığın göstergesi de olabilecekleri için doktorunuza danışmanız gerekir.

Böbrekteki Kaliektazi Nasıl Teşhis Edilir?

Böbrekte Kaliektazi Nedir?
Kaliektaziden şüphelendiğinizde doktorunuzdan randevu almalısınız.

Kaliektazi belirtileri gösteriyorsanız doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz kaliektazi semptomlarını inceler. Semptomlara bakarak tıbbi geçmişinizi değerlendirir. Ayrıca fiziki muayene de yapar. Ancak kaliektazi tanısı çoğunlukla böbrekle ilgili başka bir hastalıkla birlikte ortaya çıkmaktadır. Tüm bu teşhis adımlarının yanı sıra durumu daha net anlamaya yardımcı olabilecek bazı teşhis testleri bulunmaktadır. Bu testler şu şekilde sıralanır: 

 • Sistoskopi: İdrar yolundaki tıkanıklıklar sebebiyle özel bir alet kullanılarak uygulanır. İdrar yolunun dış üretral ağızdan endoskopik olarak sokularak böbrekleriniz ve mesaneniz gözlemlenir.  
 • Ultrason: Böbreklerdeki ekstra sıvıların veya yabancı cisimlerin belirlenmesine yardımcı olur. 
 • Ürografi: İdrar yolunu etkileyen çeşitli durumları tanımlamak için böbrekleri, üreterleri ve mesaneyi değerlendirerek yapılan bir görüntüleme muayenesidir. 
 • İdrar tahlili. Bir idrar örneğinin analizidir. 

Böbrekteki kaliektaziyi teşhis etmek için yukarıdaki testlerin bazen bir tanesi yetebilirken bazen birden fazla test gerekebilir. 

Böbrekteki Kaliektazinin Teşhis Edilmesinin Önemi Nedir?

Böbrekteki kaliektazinin teşhis yöntemleri, kalektazinin nedeninin belirlenmesini ve uygun tedavinin planlanmasını sağlar. Altta yatan hastalığı etkili bir şekilde yönetmek için teşis aşaması büyük önem taşır. Erken teşhis ve tedavi, kötü sonuçları önlemeye ve böbrek fonksiyonlarını korumaya yardımcı olur. Eğer siz de kuşkulandığınız semptomlar gösteriyorsanız en kısa sürede bir sağlık uzmanından tıbbi değerlendirme talep etmelisiniz. 

Kaliektazi Nasıl Tedavi Edilir?

Kaliektazinin tedavisi öncelikle altta yatan nedene bağlıdır. Sonrasında ise bu nedene uygun tedaviler uygulanır. Örneğin, sorun idrar yolu enfeksiyonunun bir sonucuysa antibiyotikler yeterli olabilir. Doktor ayrıca idrarı boşaltmak için nefrostomi tüpleri veya kateterler kullanabilir. Bununla birlikte, tümörler ve böbrek taşları ameliyat gerektirebilir. Ayrıca böbrek taşları için ses dalgası ile kırma yöntemi de kullanılabilir. 

Böbrekte anjiomyolipom nedir? Yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Böbrekteki Kaliektazi İçin Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?

Böbrekteki kaliektaziden sağlıklı bir hayat biçimini benimseyerek korunabilirsiniz. Bağımlılık yapan zararlı maddelerden uzak durmalısınız. Rutin hayatınızda fiziksel aktiviteyi arttırabilirsiniz. Doktorunuza danışarak daha sağlıklı bir yaşam alışkanlığı kazanmak için ilk adımları atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Böbrekte Fokal Kaliektazik Ne Demek?

Böbrekte fokal kaliektazik, idrarı toplayan kaliksin kısmi olarak genişlemesidir.

Sol Böbrekte Fokal Kaliektazi Nedir?

Sol böbrekte fokal kaliektazi, yalnızca sol böbrekte bulunan kaliksin genişleme ve büyümesidir.

Sağ Böbrekte Minimal Kaliektazi Nedir?

Sağ böbrekte minimal kaliektazi, yalnızca sağ böbrekte bulunan kaliksin hafif bir şekilde genişleme ve büyümesidir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir