Sağlık

Burun İçindeki Yaralara Ne İyi Gelir?

Burun içindeki yaralara ne iyi gelir

Burun içinde çıkan yaralar, oldukça rahatsız edici bir durumdur ve bu sorunla karşılaşan pek çok insan “Burun içindeki yaralara ne iyi gelir?” sorusunu sorabilir. Ancak yaraları geçirmek için öncelikle yaraların oluşum nedenini bilmek gerekir.

Burunda çıkan bu yaraların farklı birçok sebebi olabilir. Genel olarak burun içi yarası sebebi, burnun iç yüzeyinin tahriş olmasıdır. Oldukça hassas olan burun içi çeperleri, hava şartlarına ya da bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak etkilenir ve yaralar kolaylıkla oluşur.

Geçmeyen burun içi yaraları içinse, vakit kaybetmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmak ve bir an önce tedaviye başlamak şarttır. Tedavi süreci geciktirildiği takdirde, daha ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlanır.

Aynı zamanda tedavisi ihmal edilen burun içindeki yaralar, daha ileri dereceye geçerek tedavi sürecinin uzamasına da neden olur. Bütün bunlara bağlı olarak burnunda yara çıkan hastaların vakit geçirmeden, bu konuda uzman olan bir doktora başvurması gerekir.

Burun İçinde Oluşan Yara Nedir?

Burun İçinde Oluşan Yara Nedir
Burun içinde, bazı durumlarda yaralar oluşabilir.

Burun içinde çıkan yaralar, genel olarak ciddi bir sağlık sorununa bağlı olmaz. Yine de sebebini net olarak öğrenmek için bir kulak burun boğaz doktoruna gitmek lazımdır. Burun içi yara evde tedavi yöntemleri ise bilinçli yapılmadığı takdirde yaraların daha da ilerlemesine neden olur. Bu nedenle doktorun verdiği ilaçlar kullanılarak tedavi edilmesi en doğru yoldur.

Burun iç çeperinde çok sayıda sinir ucu ve kan damarları yer alır. Bu damarların dış koşullardan etkilenmesi ise genellikle bu yaraların oluşmasına neden olur. Ağrılı ve kanamalı olabilen bu yaralar, doktor tedavisi ile kolaylıkla geçer.

Burun İçinde Oluşan Yaralar Neden Olur?

En hassas organlardan biri olan burunda çıkan yaralar, iç çeperin tahriş olması ya da zarar görmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bazen burun dışında yara çıkması ile iç çeper yaraları da birlikte görülür. Kolaylıkla tedavi edilen burun içi yaralarının başlıca sebepleri ise şu şekilde sıralanır:

Fiziksel Travmalar

Fiziksel Travmalar
Fiziksel travmalar, burun içi yaralanmalara yol açabilir.

Burun içi yaralarının en çok görülen nedenlerinden biri fiziksel travmalardır. Burnun ve iç çeperlerin maruz kaldığı bazı hasarlar, hassas olan cildi etkileyerek yaralara ve kanamalara neden olabilir. Bu fiziksel travmalar darbeler, burnun hızlı kaşınması ya da burun akıntısına neden olan hastalıklara bağlı olarak oluşur. Devamlı burnun akması ve silinmesi buna en iyi örnektir. Bu gibi durumlarda burun içerisinde kanamalı ve ağrılı yaraların oluştuğu sıklıkla görülür.

Alerjik Durumlar

Burun içinde görülen yaraların oluşmasına neden bir diğer neden ise alerji hastalıklarıdır. Alerjik durumları olan hastaların burunlarında yaralar çıkabilir. Dokuların hasar görmesine neden olan bu durumda iltihaplı ya da kabuklu yaralar, burun iç çeperinde çıkar. Alerjiden kaynaklı olan burun yaralarına gözlerde yaşarma, genizden gelen akıntılar ve kaşıntı gibi benzeri şikayetler de eşlik eder.

Kuru Hava Şartları

Kuru hava şartlarına bağlı olarak gelişen burun içi yaraları, daha çok kış aylarında olur. Burnun iç çeperinde kuruluktan oluşan çatlaklar burun yaralarının oluşmasına zemin hazırlar. Bu yaralar sonucunda burun kanamaları da ortaya çıkar. Doktorun verdiği ilaçlar ya da merhemlere bu aşırı kuruluk önlenir.

Burnun Tahriş Edici Maddelerden Etkilenmesi

Burnun Tahriş Edici Maddelerden Etkilenmesi
Temizlik ürünleri gibi maddeler, burun içinde yararlara neden olabilir.

Burnun, tahriş edici birtakım kimyasal maddelerden etkilenmesi sonucunda da burun içi yarası görülür. Temizlik ürünleri, endüstriyel olarak kullanılan bazı maddeler ve sigara dumanı, burnun içinde bulunan mukoza tabakasına zarar verir. Bu durumda iç çeper tahriş olur, yaralar ve kanamalar oluşur.

Burun Kanseri

Nadir olarak görülse de burun kanserine bağlı olarak burun içi yaraları gelişebilir. Burun içi yara kanser belirtileri ise şu şekilde sıralanır:

  • Burun içi ağrılı ve kanamalı geçmeyen yaralar
  • Sinüslerde basınç hissinin oluşması
  • Yüzde karıncalanma olması
  • Koku almada sorunlar yaşanması

Bu belirtiler görüldüğü takdirde ve özellikle uzun süre geçmeyen, ağrılı ve kanamalı burun yaraları için vakit geçirmeden doktora gitmek gerekir.

Sık Sorulan Sorular

[toggle title=”Burun İçi Ağrısı Neden Olur?” state=”close”] Burnun içinde görülen ağrılara, iç çeperde çıkan yaralar neden olur.[/toggle]

[toggle title=”Burun İçi Yaraları İçin Ne Yapmak Lazımdır?” state=”close”] Burun içinde çıkan yaraların tedavisi için vakit geçirmeden Kulak Burun Boğaz doktoruna gitmek lazımdır.[/toggle]

[toggle title=”Burun İçi Yaraları Tedavi Yöntemi Nedir?” state=”close”] Burun içinde çıkan yaraların tedavisi için hastaların durumuna da bağlı olarak doktorlar genel olarak ilaç ve merhem tedavisi verir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir