HaberlerFinans

Deutsche Türk Lirasında İyimser Tarafa Geçti

Deutsche Türk lirasında İyimser Tarafa Gecti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine bir faiz artışı yapması, Türk lirasıyla ilgili olumlu raporların gelmesinin önünü açtı. Yabancı raporlarda iyimser bir tavır sergilenirken ilk önemli açıklama, Deutsche Bank’tan geldi. 21 Mart 2024 tarihli rapora göre Türk lirasında uzun pozisyona yeniden güven duyulduğu ifade edildi. Oliver Harvey, Christian Wietoska, Yiğit Onay tarafından hazırlanan rapora göre Deutsche Bank Türk lirasında iyimser tarafa geçti.

“Son Faiz Artışı Rezervler Üzerindeki Baskıyı Gevşetecek”

Deutsche raporunda yer verilen ifadelere göre TCMB’nin 500 puanlık faiz artışı akabinde uzun pozisyonlara yeniden girme noktasında yükselen bir güven duyduğuna değinildi. Banka, yapılan son faiz artışı ardından rezervler üzerindeki baskıları gevşeteceğini ön gördüğünü duyurdu. Bu bağlamda Türkiye’nin dezenflasyon hedeflerinin giderek daha gerçekçi olduğunun altı çizildi.

“Cari Denge Daha İyi Bir Görünümde”

21 Mart 2024 tarihli rapor kapsamında cari dengenin daha iyi bir görünümde olduğuna da vurgu yapıldı. Deutsche Türk lirasında iyimser tarafa geçti fakat yerel seçimlerin ardından politik ekonomi tarafındaki risklere karşın teyakkuzda kaldıklarını da dile getirdi. Deutsche raporuna göre önümüzdeki zaman zarfında toplam getiride önemli bir performans olabileceği, içsel getirinin yüzde 10’a varabileceği de ifade edildi.

Güncel gelişmeleri anında öğrenmek için “Haberler” kategorimizi daha sık ziyaret edebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir