Bakım

Doğru El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

El ve ayak bakımı

Bakımına ekstra dikkat etmemiz gereken el ve ayaklar, doğru bakım yapılmadığında yeterince sağlıklı görünmez. Yumuşak, pürüzsüz görünümler elde etmek için dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır. Öncelikle el ve ayak bakımı her gün yapılmalı, bir rutin oluşturulmalıdır. Seçeceğiniz bakım ürünlerinin ise cilt tipinize uygunluğu son derece önemlidir. Doğru bir bakım rutini oluşturmanız için bilmeniz gereken tüm detayları sizler için anlattık.

Günlük El ve Ayak Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

el ve ayak bakimi
Doğru el ve ayak bakımı için öncelikle düzenli temizlik gerekir.

El ve ayak bakımı, sadece temizliğinin yapılması ile yeterli sonucu vermeyecektir. Manikür, pedikür gibi bakımlar, 2-3 haftada bir kez yapılmalıdır. El ve ayak temizliği ise günlük yapmanız gereken bir bakım rutinidir. Özellikle ayaklarımız toksinlerin en çok biriktiği bölgelerdir. Bu nedenle ayda 1 kez olmak kaydıyla ayak detoksu yapılabilir. Ekstra bakımlar dışında günlük uygulamanız gereken işlemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Gün içerisinde ellerinizi ve ayaklarınızı mutlaka 2 kez sıcak su ile yıkamalısınız.
 • Ellerimizi daha sık yıkadığımız için sabun seçimlerinde kurutma etkisi olmayan ürünler tercih edilmelidir.
 • Her yıkama ardından nemlendirici sürmeli, mümkünse bitkisel yağlarla karışım elde edilmelidir.
 • Günlük nem ihtiyacını karşılaması için geceleri Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı sürebilirsiniz.

Uzun süre ayakkabı giydiğiniz günlerde ayaklarınızın dinlenmesi için sıcak su içerisinde 10 dakika kadar bekletebilirsiniz. Suyun içerisine beyaz sabun, bir damla limon suyu ve bitkisel yağlar eklemeniz yeterlidir. Bu sürede ayağınız dinleneceği gibi toksinlerden arınacaktır. Enerjinizi dengelemek içinse suyun içerisine az miktarda kaya tuzu ve sirke ekleyebilirsiniz.

Evde Kolay Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

evde ayak bakimi
Ayak bakımı kolayca evde de yapılabilir.

Ayak bakımına el bakımı kadar özen göstermesek de en çok dikkat etmemiz gereken bakım rutinlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle ayaklar, vücutta biriken kötü enerjiyi ve toksinleri toplar. Eğer ayaklarınız dinlenmiyorsa, bedeninizin dinlemesi oldukça zordur. Yorgun ayaklar, kendinizi daha yorgun ve halsiz hissetmenize neden olacaktır.

Evde bakım yapmak için özel malzemeler almanıza gerek yoktur. Her evde bulunan malzemelerle ayak bakım suları hazırlanabilir. Uygulaması da basit olduğu için zaman kaybetmez, günlük bakım ihtiyacını ortalama 15 dakika içerisinde karşılayabilirsiniz. Pürüzsüz ayaklar için uygulayabileceğiniz bakım rutini şu şekilde sıralanabilir;

 • Ayaklarınızı günün sonunda sıcak su ile yıkayın ve özellikle parmak aralarını temizleyin.
 • Tırnaklarınız uzun olduğunda ağrı olabileceği için kesmeye özen gösterin ve düz kesmeyin.
 • Daha sonra sıcak su içerisinde 1 çay kaşığı karbonat, 1 damla sirke ve Hindistan cevizi yağı ekleyerek karıştırın.
 • Karışımın içerisinde tatlı badem yağı gibi farklı yağları da tercihe bağlı olarak ekleyebilirsiniz.
 • Ayağınızı bu suda 15 dakika bekletin ve çıkardıktan sonra ponza taşı ile iyice ovun.
 • Son olarak nemlendirici sürün ve temiz, kuru bir çorap giyin.
 • Çorabın pamuklu olması ve gece boyu ayağınızda kalması önemlidir.

Bu bakımı, haftada 2-3 kez uygulayabilir, etkilerini kısa vadede görebilirsiniz. Hem ayakların yumuşamasına yardımcı olmakta hem de dinlenmesini sağlamaktadır.

Pürüzsüz El ve Ayaklar için Yapılması Gerekenler

El ve Ayaklar
Eğer bakım rutininizi düzenli olarak gerçekleştirirseniz pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

El ve ayak bakımı ile pürüzsüz, yumuşacık bir görünüm elde etmeniz oldukça kolay. Bu konuda bilinen bakım önerilerinin hemen hepsi işinize yarayacaktır. Ancak cilt tipinizi bilmeniz, özellikle alerjiniz varsa buna göre seçimler yapmanız gerekir. Krem seçimleri, nemlendirme için yeterli olsa da bakım yağları gibi ürünler de kullanmalısınız.

Cildin pürüzsüz olması için nem dengesine ihtiyacı vardır. El ve ayaklar için kullanacağınız nemlendiricilerin birbirlerinden farklı özellikleri olmalıdır. Ayaklarımız genellikle kapalıdır ve hava şartlarından çok etkilenmez. Bu nedenle yoğun nemlendiricilere ihtiyacı vardır. Ellerimiz ise hava şartlarından dolayı kuruyabilir, çatlama olabilir. El için seçilen bakım kremleri, güneşe karşı koruyucu, çatlamaları giderecek ürünler olmalıdır.

Yumuşaklık kazanması içinse kremlerin yeterli olmadığını söylemek mümkündür. Bakım yağları ile masaj yaparak pamuklu eldiven ve çorap giymelisiniz. Gece boyunca mineral ve nem alan teniniz, son derece yumuşak bir hale gelecektir.

El Bakımının Püf Noktaları

el bakimi
Haftada bir kere peeling yapmak ellerinizi yumuşatacaktır.

Ellerinize peeling yapabilir, aromaterapi ürünleri kullanarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde en çok kullandığımız organlar olması, birçok etkenden dolayı yıpranmasına neden olmaktadır. Olumsuz koşullardan en az etkilenmesini sağlayacak bakımları aksatmamalısınız.

Öncelikle sabun kullanımı, ellerinizin sağlığı için dikkat etmeniz ilk kriterdir. Vişneli, C vitaminli sabunlar günlük kullanımda etkisini fark edebileceğiniz daha yararlı ürünlerdir. Nemlendirdiği gibi renk tonunu da eşitleyecektir. Egzama gibi cilt problemleriniz yoksa haftada 1 kez kahve peelingi yapabilirsiniz.

Ev ve Ayak Bakımında Hangi Yağlar Kullanılır?

El ayak bakımı evde bakım yağları ile yapıldığında daha başarılı sonuçlar elde edilir. Aromaterapi için kullanılan yağlar, ellerin dinlenmesini ve günün yorgunluğunu atmasında da etkilidir. Toksinlerden arındırır ve cildin sağlığını korur. Bakım yağı seçiminde mutlaka tatlı yağlar olmasına dikkat etmelisiniz. Limon yağı gibi ürünler, kurumasına neden olur ve daha fazla nemlendirme ihtiyacı duyarsınız. Çilek yağı, tatlı badem yağı vb. ürünlerse nem ihtiyacını da karşılayarak gereken tüm bakımı tek başına yapabilir.

El ve Ayak Kremi Seçimi Nasıl Olmalı?

El Kremi ve Ayak Kremi
Seçeceğiniz kozmetik ürününün temiz bir içeriğe sahip olması gerekir.

El ve ayaklar, cilt problemlerinden etkilendiği için sağlık sorunu olanlar medikal ürünler kullanmalıdır. Egzama, mantar problemlerinde eczane ürünleri dışında kremler kullanılmamalıdır. Eğer cilt probleminiz yoksa yağsız nemlendiriciler en iyi seçimler olacaktır. Renk tonunu açan ve eşitleyen ürünler, özellikle eldeki lekeler için etkili kremlerdir.

Kişisel bakım konusunda daha çok şey öğrenmek isteyenleri Keratin Bakımı Saçı Düzleştirir Mi?  Saçı Doğal Yolla Düzleştirmek Mümkün Mü? yazımıza da davet ediyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayağa uygulanan kozmetikler nelerdir?

Kremler, peelingler, tonikler nem maskeleri gibi birçok bakım ürünleri ayaklar için de özel olarak üretilmektedir. Ek olarak oje, tırnak parlatıcısı ya da tırnak güçlendirici gibi kozmetik ürünlerini de kullanabilirsiniz.

El ve ayak temizliği için nelere dikkat edilmeli?

Ellerimizi ve ayaklarımızı sık sık yıkamanın yanı sıra onları yeterince nemlendirmeye de dikkat etmeliyiz.

El ve tırnak bakımı nasıl yapılır?

Tırnak bakımı için yapmanız gerekenler de oldukça basittir. Düzenli olarak kesmek ve törpülemek, bolca yıkamak, temiz içerikli kozmetik ürünleriyle bakım yapmak yeterli olacaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir