Teknoloji

Dünyada Yapılan İlk Bilgisayar

Bugün hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olan bilgisayarların ortaya çıkış hikayesini hiç merak ettiniz mi? İlk bilgisayar nasıldı ve nasıl geliştirildi? Öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayarın tarihi, çeşitli hayal kırıklıkları ile doludur aslında. Bilgisayarın ilk yapım amacı Charles Babbage tarafından fark makinesi ve analitik işlemler yapması için tasarlanmıştır. Bu fikir teoride oldukça başarılı olmasına karşın, pratiğe döküldüğünde istenen sonuçlara ulaşamamıştır. Bu hayal kırıklığına rağmen, bilgisayarın fikir babasının Charles Babbage olduğu kabul edilir.

Yıl 1850’ye geldiğinde ise George Boole kendi ismi ile yayınladığı 1 ve 0’lardan oluşan sistemi hazırladı. Bilgisayarların gelişim temeli olarak büyük bir adım olan bu gelişme ile, var ve yok mekanizması artık bilgisayarlar için işlevsellik kazanmıştı.

1890 yılında ise, Herman Hollerith geliştirdiği elektro mekanik araç, delikli kartlar ile bilgilerin ve amaçların yüklendiği bir depo alanıydı. Bu hesap alanı Amerika’nın 1890 nüfus sayımında da kullanıldı ve oldukça başarılı sonuçlar getirdi.

Analog Bilgisayarların Temeli

1931 senesine, Vannevar Bush tarafından büyük bir keşif gerçekleştirildi. Analog bilgisayarın temeli olan bu gelişmeye karşılık sadece sekiz yıl sonrasında yani 1939 yılında da Bell Laboratuvarı’nda sayısal bilgisayar üretimi gerçekleştirildi. Aritmetik matematik işlemlerinde bilgisayarların kullanımı böylece başlamıştı.

İkinci Dünya Savaşı geldiğinde ise, tarihin en karanlık savaşlarından biri yaşanırken, bilim ve bilgisayar cephesinde olan en büyük gelişmeler yaşanmaktaydı. Haward Aitken IBM ile eşgüdümlü çalışarak 1944 de MARK 1’i başarı ile tamamladı. İşlevselliği küçük olmasına karşın, büyük bir başarı olarak lanse edilmişti ve delikli kartlar ile data bankası oluşuyordu. Ancak asıl büyük gelişme Almanya’nın içerisinde olan gizli görüşmeleri ortaya çıkartmak ve askeri istihbarat toplamak amacı ile uzun süren çalışmalar ile ortaya çıkartılan ENIAC isimli bilgisayarın ortaya çıkması ile ortaya çıktı. ENIAC, MARK 1 ile kıyaslandığında çok daha hızlıydı, elektronik bilgisayara geçiş de böylece başlamıştı.

Ticari Bilgisayarlar Ne Zaman Yapıldı?

Ticari bilgisayarlar ise, ilk olarak seri üretime UNIVAC 1 ile başladı. Manyetik bant ile giriş ve çıkış birimleri bulunan UNIVAC 1, donanım olarak da ekstradan bir yazıcı ile birlikte kullanıcılarına sunuluyordu.

1964 ise transistorların yerini devrelerin alması ile, günümüzde olan bilgisayarların temeli açısından büyük bir adım olmuştur.

Ev Tipi Bilgisayarların Ortaya Çıkışı

Ev Tipi Bilgisayarların Ortaya Çıkışı

Bilgisayarların gündelik hayatımıza uygun hale geçmesi ise 1980’leri bulmuştur. Bu zamanlar içerisinde IBM başta olmak üzere bir çok firma bu alanda gelişim göstererek gündelik ihtiyaçlar için bilgisayar kullanımını arttırmayı amaçlamıştır.

Teknoloji içerikleri ilginizi çekiyorsa, Teknoloji sayfamızda birbirinden keyifli yazılar okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu