Oyun

Dünyanın En Zor 10 Oyunu

Oyuncuların Sınırlarını Zorlayan 10 Oyun

İnsanlığın yaratılışından bugüne kadar geçen sürede oyun oynama ihtiyacı sürekli gelişmiş ve değişmiştir. Bu ihtiyaç geçmişte basit bir çıngıraktan günümüzde karmaşık bilgisayar oyunlarına kadar evrimleşmiştir. Genel olarak bu video oyunları insanların sakinleşmesine, rahatlamasına ve stres atmasına yarasa da bazı oyunlar var ki zorluk dereceleriyle oynayanları çıldırtarak onların uykusuz kalmalarına sebep olmaktadır. O oyunlardan bazılarını bu yazıda bulmanız mümkün. Eğer siz de oynarken sizi zorlayacak dünyanın en zor 10 oyunu hangileri merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz

Cuphead

Cuphead

Cuphead ve Mugman, kumar borçlarını ödeyebilmek için deyim yerindeyse ruhlarını şeytana satarlar. Bu zorlu macerada oyuncular, Cuphead ve Mugman’i oynayarak borçlarını ödemelerine yardım ederler. Cuphead oyunu ister yanınızda arkadaşınızla oynayabileceğiniz, isterseniz de tek başınıza bitirebileceğiniz bir oyun, tabii bitirebilirseniz. 1930’lu yılların çizgi filmlerini andıran elle çizilen grafik tasarımıyla ve 1960’lı yılların caz müzikleriyle hem göze hem kulağa hitap eder. Ancak zorluğuyla da insanlara klavye ve joystick kırdırabilmektedir. 2017 yılında piyasaya çıkan bu oyunu hala bitirememiş birçok insan mevcuttur. Temelde tatlı bir platform oyunu olarak gözükse de run and gun tipi oynanışı ve bol aksiyonlu boss fightları ile oynayanları canından bezdirmektedir. Cuphead oyununa; PC, Mac, Xbox ve Playstation Store’dan erişebilirsiniz.

Super Meat Boy

Super Meat Boy

2010 yılının son çeyreğinde çıkmış olan Super Meat Boy, günümüzdeki bağımsız oyunlara ilham olan ve bir noktada bağımsız oyun yapımcılarının önünü açan yapımlardan biri olmuştur. Bu nedenle özgün oyun sevenlerin yüreğinde ayrı bir yeri vardır. İlk bakışta basit bir yapısı, basit çizimleri ve günümüzde alışılan AAA oyunlara kıyasla oldukça minimal bir oluşu ile dikkat çeker. Ancak bu oyun, zorluğuyla oynayanlara klavyelerini ısırtmaktadır. 2D grafiklere sahip bu platform oyunu retro bir oynanış tarzına, tatlı bir mizaha ve bölümlerden oluşan yapısına eklediği vahşet içeren ögeleriyle oynayanları şaşırtmaktadır. Oyuncular bölümleri geçmek için döner bıçaklardan, yerden çıkan kazıklardan ve birbirinden zorlu tuzaklardan oluşan platformlardan kurtulmak zorundadır. Super Meat Boy oyununa, PC, PS4, Xbox 360 ve Nintendo Switch’ten ulaşabilirsiniz.

Returnal

Returnal

Playstation 5 için geliştirilen ilk oyun olan Returnal, oyuncuların bu güçlü makinenin tüm özelliklerini kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Oyun, Metroidvania ve Roguelike türünde olup, içerdiği korku ögeleriyle oynayanları ilginç bir maceraya sürüklemektedir. Oyuncular, oyunun baş karakteri olan Selene ile Atropos gezegeninde bir maceraya çıkıyor. Bunun yanında yeri geldiği zaman Selene’nin iç hesaplaşmalarıyla karşı karşıya geliyorlar. Oyuncular, oyunda karakterleri öldüğünde, en baştan başlayarak tüm döngüyü yeniden, farklı deneyimlerle oynamak zorunda kalırlar. Diğer Roguelike türündeki oyunlara kıyasla grafikleriyle oldukça dikkat çekmektedir. Returnal oyununa sadece Playstation 5 üzerinden erişebilirsiniz.

Trials

Trials

Bir yarış oyunu gibi gözükse de grafik yapısı, bölüm tasarımları ve oynanış mekanikleriyle bu türe farklı bir bakış açısı getiriyor. Bölümlerdeki engeller, kendi temalarına göre değişiyor. Böylece oyun, kendisini oynayanlara farklı deneyimler sunarak tek düze oynanış şeklinden kendini kurtarıyor. Parkurları geçmek, içindeki bulmacaları çözmek ve sonunda bitiş çizgisine varmak oyuncuları zorlamaktadır. Ancak bir o kadar da oldukça keyif vermektedir. Trials oyununa; PC, mobil ve konsollardan ulaşabilirsiniz.

Celeste

Celeste

2018 yılının The Game Awards töreninde yılın en iyi indie oyunu seçilen Celeste, piksel grafikleri, zorlu platformları ve içinde barındırdığı duygusal hikayesiyle kendisini oyunculara bağlama konusunda başarılıdır. Oyunda baş karakter Madeline ile Celeste Dağı’nın zirvesine bir yolculuğa çıkılır. Bu yolculukta Madeline, içindeki şeytanlarla mücadele eder ve büyük sırların gün yüzüne çıkmasını sağlayarak dağın gizemini çözüyor. İçerisinde 700’ün üzerinde platform bulunan bu oyun müzikleriyle de insanların dikkatini çekmektedir. Celeste oyununa; PC, Nintendo Switch, Xbox One ve Playstation 4 üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice 

Yaptığı Soulslike oyunlarla ünlü FromSoftware’in Uzak Doğu temalı oyunu Sekiro, onurunu geri kazanmaya çalışan bir adamın intikam hikayesini anlatmaktadır. Soulslike türündeki bu action/adventure oyunu TPS tarzında bir oynanışa sahip olup, muhteşem grafikleriyle de oynayanları büyülemektedir. Oyunun yapımcıları oyunlarını yetişkin oyunu olarak tanımlarken, oyunun çok fazla kan ve şiddet içerdiğini söylemektedirler. Sekiro oyununa; Playstation 4, Xbox One ve Pc üzerinden ulaşabilirsiniz.

Super Hexagon

Super Hexagon

Bu oyun temelinde basit bir ritim oyunu olarak gözükse de kontrol edilen küçük üçgenle şekillerin içinden geçmek ve bölümleri tamamlamak bir hayli zordur. Diğer oyunlara kıyasla çok basit bir grafik tasarımına sahip gibi gözükse de oyun mekanikleriyle kendi sınıfındaki birçok oyunun ötesindedir. Super Hexagon oyununa; mobilden ve PC’den ulaşabilirsiniz.

Spelunky 2

Spelunky 2

Bir devam oyunu olan Roguelike türündeki bu oyun, barındırdığı platformlara ait olan ani sürprizleriyle oyuncuları şaşırtmakta ve kendine bağlamaktadır. Oyunu tek başınıza ya da arkadaşlarınızla beraber oynayabilirsiniz. Oyuncular oyun içerisinde, platformlar tarafından ezilebilir, canavarlara yem olabilir veya ateş toplarına maruz kalabilirler. Spelunky 2 oyununa; PC, Nintendo Switch ve Playstation 4 üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Defender

Defender

Zorluğuyla küçük yaşta oynayan çoğu oyuncuda travma yaratmış olan bu oyun, scrolling shooter tarzındadır. Zamanı için oldukça modern bir yapım olan bu oyun tek oyunculu oynanış biçiminin yanı sıra çok oyunculu bir deneyim de sunmaktadır. 1980’lerin arcade makinelerinde insanların bir sürü para harcadıkları bu oyuna çevrim içi ulaşmak mümkündür.

Dark Souls

Dark Souls

Soulslike türündeki bu rol yapma oyunu, başlı başına bir sanat eserine benzemektedir. Kendisi gibi birçok türe ilham olmuş ve kendi türünü yaratmıştır. Oyun içi haritalarının birbirine bağlı olması, inanılmaz zorluktaki bossları, tekrar tekrar oynamaktan yıldırmayan oynanış mekanikleri ve oyuncuların birbirlerine yardım etmesini de sağlayan oyun içi bağlantılarıyla birçok oyuncunun vazgeçilmezi olmuştur. Bu oyun serisini bitirmek o kadar zordur ki kendi mentorlarını yaratmıştır. Dark Souls oyunlarına; PC, Xbox ve Playstation Store üzerinden ulaşabilirsiniz.

Listelenen bu oyunları oynarken, yanınıza sizi sakinleştirecek eşyalar almayı unutmayın. Mümkünse oynarken kırılacak eşyalardan ve kalplerden uzak durun.

Oyun dünyasına ilgi duyuyorsanız, hoşunuza gidecek bir yazımız daha var: Need For Speed Underground 2 Remastered

Shares:

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir