Connect with us

Ne, Ne Değildir?

Ücretsiz E-Kitap Siteleri

Ücretsiz e kitap siteleri ve bedava e kitap indir platformlarını sizler için bir araya getirdik. Siz de bu sayede PDF ve EPUB içerikleri indirebileceksiniz.

Published

on

Ülkemizde okuma oranının düşük olması, mevcut düzendeki eğitim sistemine ya da kültürel (belki de kalıtsal) alışkanlıklara dayandırılabilir. Öyle ki kitap okumayınca, genel kültür kaygısı da yaşamıyoruz. Tüm bu olumsuzluklara ek artan kitap fiyatları da hali hazırdaki okuyucu kitlesini kitap almaya küstürüyor. Ancak elektronik okuyucular (E-Reader), günümüz okuma alışkanlıklarını baştan sona değiştirecek gibi gözüküyor. Bildiğiniz üzere devir, dijitalleşme devri. Her faaliyetinizi internet üzerinden online bir şekilde icra edebilirken, elbette ki kitap da okuyabilirsiniz. Hem de ücretsiz. Nasıl mı? Ücretsiz e-kitap indirme siteleri aracılığıyla…

İnternet üzerinden indirilen PDF ya da EPUB dosya uzantılarıyla indirilen kitaplar bu platformlar aracılığıyla rahatlıkla okunabilmekte. Ücretsiz e-kitap indirme siteleri de her geçen gün sayıca artmaktadır. Bedava e-kitap indirebileceğiniz servisler üzerinden kitaplarınızı temin edebileceğiniz gibi bazı internet siteleri ve uygulamalar üzerinden de kiralık olarak kitapları okuyabilirsiniz. Alternatif olarak bazı siteler ise doğrudan e-kitap satışı gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu noktada bilginin meta olmadığını savunan birkaç internet sitesi, ücretsiz şekilde onbinlerce kitap dağıtmaktadır.

Ücretsiz E-Kitap Arşivi 

e-kitap okuyucuları

E-Kitap indirme siteleri üzerinden PDF ve EPUB dosyalarını indirebilmek mümkün. Bu uzantıları elektronik okuyucularınız üzerinen sağlıklı bir şekilde açarak okuyabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili Google de yapılan aramalarda çıkan sitelerin tamamı maalesef spam sitesi. Aslında büyük bir dolandırıcılık ama onlara dur diyecek bir yapı maalesef yok. Konu ile ilgili Facebook üzerinde bir çok sayfa mevcut. E-kitap arşivi olarak Yandex dosya servisi üzerinden paylaşımlar yapılabiliyor. Ancak bir şart ile, paylaşım yapılan kitaplar demo olarak nitelendiriliyor ve indirilmesinin ardından bir gün sonra silinmesi yasal olarak rica ediliyor. Yani sorumluluğu kabul etmiyorlar, sadece paylaşıyorlar. Tabi ki biz de bu sorumlulukların farkında olarak indirdiğimizin altını çizmeliyiz. Bu sayfaların bir kaçını sayfanın altında ekleyeceğim. İhtiyacı olan kişiler sayfalara beni referans göstererek üye olabilir ve ihtiyaçlarını giderebilirler.

YazBuz’da olan onlarca kitap incelemesi arasından siz de özetlere ve detaylı yorumlara ulaşabilirsiniz. Bu örnekler arasında yer alan Küçük Prens İncelememize göz atabilirsiniz.

E-Kitap Nasıl İndirilir?

Bir diğer önemli konu da E-Kitapları nasıl okuyacağımız ile ilgili. Genel olarak üç formatta paylaşımlar yapılmaktadır: Word, Pdf, Epub. Pdf paylaşımlarda genelde kişiler ellerinde olan kitabı tarayıcı vasıtası ile önce jpeg formatına çevirirler ardından da kitap haline getirirler. Bu da PDF’e kıyasla daha rahat bir okuma sunmaktadır. Word dosyası ise, mevcut kitabın üzerindeki kelimeleri tek tek sayfalardan belirli programlar aracılığı ile alıyorlar ve sonra da Word dosyasına yapıştırıyorlar. Basit bir işlem. Ama seri okumak için yine de güçlü bir yöntem olduğunu söyleyemem. Epub ise bu işin gerçek formatıdır. Epub şeklinde paylaşılan kitaplar Kobo, Kindle gibi çeşitli e-okuyucular aracılığı ile açılan dosya formatıdır. Çeşitli yayın evleri tamamen özgün şekilde e-okuyucular için özel bir şekilde format hazırlarlar. Ben de sırf bu işlem için Kobo E-Okuyucu kendime satın aldım. E-Mürekkep teknolojisi kullandığı için göz sağlığımı hiçbir şekilde eklemediğini de eklemeliyim. Tavsiye ediyorum.

Bedava E kitap indir sonuçlarınız için birkaç Facebook sayfası:
https://www.facebook.com/groups/SorgulayanPDF/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/pdfkitapegitim/?fref=ts
https://www.facebook.com/meritokrasiservisi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne, Ne Değildir?

İdeoloji Nedir ve İdeoloji Çeşitleri Nelerdir?

Published

on

By

İdeoloji Nedir ve İdeoloji Çeşitleri Nelerdir?

Belirli toplumsal değerler, düşünceler ve yapıların bir araya getirilerek oluşturulmuş düşünce paradigmasıdır1. Belirli bir siyasi ya da toplumsal olarak oluşan bir öğretinin, insanlar aracı ile politik, hukuksal, bilimsel, felsefi ya da dinsel olarak yayılması ve savunulmasını içeren düşünce bütünü2. Olarak iki farklı tanım ile ideolojiyi açıklamak mümkündür. İdeoloji ve ideolojik düşünceler tarih boyunca gelişerek devam etmeyi sürdürmüştür, fakat bu konuda asıl büyük gelişimi sağlayan yapı Marksist öğretiler olmuştur.

İdeoloji Çeşitleri Nelerdir?

İdeolojileri ve temsil ettiklerini belirli bir alt branşlara ayırmak oldukça güçtür. Çünkü doğrudan siyaseti, hayatı, gelişimi, dini, kültürü kısaca hayat ya da ruhaniyet içerisinde olan bütün olguları içerisinde barındırabilen bir düşünce yapısıdır. Genel olarak burada bütün ideoloji çeşitlerini incelememiz bu yüzden mümkün değildir.

Siyasi İdeoloji Nedir?

Tanımda da belirttiğim üzere, dünya üzerinde yaşayan bütün insanlar belirli bir konuda ideoloji yürütmesi mümkündür. Fakat en sık rastlanan ideoloji türleri siyasi tabanlıdır. Belirli bir milleti, ırkı, düşünceyi ya da coğrafi alanı kapsamak şartı ile başlayarak, kitlelere yayılan ideolojilere, siyasi ideoloji denmektedir. Ülkemizde en çok görülen siyasi ideolojiler: Milliyetçilik, Komünizm, Muhafazakarlık, Dincilik ve Liberalizmdir.

Siyasi İdeolojiler Nelerdir?

Günümüzde gündelik hayatın merkezine kadar girmeyi başaran siyasi ideolojiler, bu bakımdan bize belirli bir taraf hakkında minimum bilgi edinmeyi zorlu kılıyor. Bu yüzden de siyasi ideolojiler hakkında temel ayrımları öğrenmek hem genel kültürümüz geliştirmek adına hem de siyasi olarak yaşanan değişimleri ve gelişimleri takip etmek adına oldukça önemli. En önemli siyasi ideolojiler şunlardır: Anarşizm, Komünizm, Muhafazakarlık, Çevrecilik, Feminizm, Liberalizm, Milliyetçilik, Dincilik, Sosyalizm ve Merkeziyetçiliktir.

İdeolojinin Eleştirileri

İdeolojilerin belirli bir kitle açısından fazla tutulması, beraberinde radikalliği oluşturmaktadır. Bu noktada maalesef dünya üzerinde oldukça kötü örnekler vardır. Radikal Dincilik, Radikal Milliyetçilik gibi kavramlar yüzünden, katliamlar ve çeşitli normlar muhalif ya da o ideolojinin hedef kitlesi tarafından diğer insanlara uygulanmaktadır. Bunun ile ilgili olarak her şeyin aşırısına kaçmamak gerektiğini bir kez daha hatırlatma gereği hissediyoruz.

Continue Reading

Ne, Ne Değildir?

Ekoloji ve Ekosistem Nedir?

Published

on

By

Ekoloji ve Ekosistem Nedir?

Ekoloji, canlı olguların hem kendi cinsleri ile hem de çevreleri ile aralarında olan ilişkiyi araştıran bilim dalıdır. Ekosistem ise, canlı ya da cansız olarak nitelendirilen bütün çevreye verilen isimdir. Ekosistem kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır; Abiyotik faktörler ve Biyotik faktörler olmak üzerek.

Abiyotik Faktörler: Su, hava, toprak, iklim gibi cansız nesneleri içine alan kısma verilen isim.

Biyotik Faktörler: Üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılar olarak içine kapsayan kısma verilen genel isim.

Ekolojinin Kapsamı

Ekoloji genel olarak bütün canlı organizmaları içerisinde kapsayan bir kavram değildir; İçerisinde yer alan canlı türleri, canlı çevresi, insan, hayvan ve bitkilerden oluşan ve bir arada yaşadıkları alanları ve toplulukları içerisinde yer edinen bir kavramdır. Tanım içerisinde yer alan “içerisinde yaşadıkları ortam” cümlesi, yaşadıkları cansız çevreyi işaret eder yani, hava, su, toprak, ışık gibi alanları içerisine alır.

Ekoloji Bilimi

Ekoloji bilimi araştırma konusu, yöntemleri ve amaçlarında olan bazı temel özelliklerinin desteği ile birlikte diğer çevre bilimlerinden ve doğa bilimlerinden ayrılır. Ekoloji bir bilim dalı olarak, bütün canlılar ve canlılar adına ortak nitelendirilen ve canlıların üzerinde etki yaratabilen bütün temel prensipleri ve konuları ayrıntıları ile birlikte inceler. Aslında ekoloji bir canlının iç yapısını değil; Hayatını, gelişimini ve bu gelişimin içerisinde geçtiği hayati ortamı ve diğer canlılar ile aralarında olan etkileşimi detaylı bir şekilde inceler.

Ekosistem Nedir?

Belirlenen belirli bir yer, mekan ya da çevrenin içerisinde yer alan canlıların ve onların etrafında olan cansız çevrenin karşılıklı etkileşimlerinden ortaya çıkan ve daimiliği olan ekolojik sistemlere verilen isimdir. Ekosistem aynı anlam içerisinde, besin ağını da nitelendirir ve şekillendirir. Dünyayı ve içerisinde olan bütün canlı ve cansızları kapsamak üzere küresel bir düzeni ifade eder.

Ekolojik Denge Nedir?

Ekolojik bir sistem içerisinde yer alan bir olgu ya da duruma karşı yapay şekilde etki edilmediği durumda, genel olarak karakteristik özelliklerini koruyarak bu konuda daimilik gösterme sürecine verilen isimdir. Ama belirtmek gerekir ki bu hiçbir değişiklik olmayacağını da söylemez. Zaman içerisinde değişim süreci yaşanacaktır ancak bu ekosistemin genel karakterini etkileyecek düzeyde olmayacağını anlatır.

Continue Reading

Ne, Ne Değildir?

Bilim Nedir ve Bilimsel Çalışmalar Nelerdir?

Published

on

By

Bilim Nedir ve Bilimsel Çalışmalar Nelerdir?

Bilim ya da eş anlamlı olarak ilim; Fiziksel ya da doğal evren yapısında ve hareketlerinde oluşan yöntemler aracılığı ile incelenmesini ve araştırılmasını içeren genel olarak bütün pratik çalışmalara söylenen isimdir. Bilim için bir diğer tanım ise; Bilgi ve yöntemin bir arada kullanılmasıdır. Bilim sayesinde deney, düşünce ve gözlemlerinizi sistematik bir şekilde inceleyebilir ve bunun ile ilgili teorileri ortaya çıkartabilirsiniz. Bilim günümüzde ise; nedenlerimize, meraklarımıza ve amaçlarımıza aracı olarak bir çok alt branşa hizmet etmeye başlamıştır. Böylece insanların daha iyi yaşam standartlarında hayatlarını idame ettirmeleri amaçlanmıştır.

Bilim Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Binlerce yıldır, insanoğlu dünyada yaşama duyduğu merak ve öğrenme içgüdüsü ile, yaşam kalitemizi her geçen gün biraz daha arttıracak bir etkinliğe girişmeye başladı. Bunu bilim yerine teknoloji olarak da nitelendirmek mümkün olabilir, fakat teknolojik bütün gelişmeler bilimsel gelişmelerin eteğinde meydana geldiğini savunulmaktadır. Zaman geçtikçe, insanlar gündelik ya da yıllar içerisinde tekrarlanan şeyleri algılamak ve bunlara karşı yorum katabilmek adına yaşadıklarını çözümleyerek bunlar ile ilgili çalışmaya başlamışlardır. Sonucunda matematik, geometri, gök bilimleri ve tıp ilerlemiş, bilim tarihinin ilk evrimi başarı ile tamamlanmıştır.

Bilimin Her Söylediği Doğru mudur?

Bilimsel yapılan araştırmalar, günümüzde insanoğlunun sahip olduğu bilgi seviyesi ile ulaşabildiği gerçeğe en yakın olan verileri sunmaktadır. Bu yüzden de bilimsel sonuçları, kesin sonuçlar yerine, gerçeğe en yakın sonuçlar olarak nitelendirmek durumundayız. Bir çok güçlü bilim adamının yaptıkları çalışma, gelecekte bu çalışmaları yürütecek kişi için bir ışık olup, sonrasında kendi ışıklarını yakmaları için gerekli olan ivmeyi vermektedir. Sonucunda bu döngü yaklaşık 5.000 yıldır devam etmektedir. Bugün ulaşabildiğimiz en kesin sonuçları, pozitif bilimler ve matematik bilimleri sayesinde yakalayabilmekteyiz. Mantık ve matematik, şu an insanlar için sordukları sorulara ya da öğrenmek istedikleri bilgiye en yakın sonucu ulaştırmaktadır.

Bilim yaşadığı bu evrimi sürdürmeye devam edecek ve yıllar öncesinde imkansız olarak görülen şeyler yarın belki de mümkün olacak. Yaşanacak olanlar ile ilgili olarak, her insanın da üzerine düşen bazı çalışmalar vardır. En azından insan gelişimine ve özsaygısına ulaşabilmek adına kendi kişisel gelişimini tamamlamalıdır her düşünebilen birey. Bizim kendimize, çevremize, insanlara ve dünyaya olan sorumluluklarımız olduğunu unutmamamız gerekmektedir.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Yazbuz.com