Oyun

Elden Ring Ne Zaman Çıkacak?

elden ring ne zaman çıkacak

Uzun zamandır heyecanla beklediğimiz Elden Ring’in çıkış tarihi nihayet belli oldu. FromSoftware ve George R. R. Martin’in iş birliği ile hazırlanan aksiyon oyunu Elden Ring ile ilgili bilinen tüm detayları sizin için derledik. Gelin birlikte “Elden Ring ne zaman çıkacak?” sorusunun cevabını öğrenelim.

2020 sadece pandemi sebebiyle değil, aynı zamanda Elden Ring’in yokluğu ile oldukça zor bir yıldı. E3 2019’un piyasa çıkması sonrası; From Software, tüm süreci gizlice yürüttüğü için hiçbir haber alamamıştık. Ancak uzun zamandır Elden Ring’in geleceğinden haberdardık ancak ne zaman geleceği hakkında herhangi bir fikrimiz yoktu.

Elden Ring Çıkış Tarihi

elden ring çıkış tarihi
Elden Ring oyunu 21 Ocak 2022 tarihinde çıkacaktır.

Elden Ring ne zaman çıkacak sorusu sık sık gündeme gelmektedir. Elden Ring, 21 Ocak 2022 tarihinde oyun severler ile buluşacak. Çıkış tarihini bilmek bile bizleri iyi hissettirmeye yetiyor. Ayrıca Elden Ring’in Steam’in market sayfasında kendine özel bir sayfası bile var.

Neyse ki, George R.R. Martin’i Kış Rüzgarları’nı (The Winds of Winter) bitirmekten alıkoyan şey, Elden Ring’in yaratım sürecine dahil olamamış.

Elden Ring, E3’ün tanıtıldığı Summer Game Fest etkinliğinde ilk kez boy göstermişti. Yayınlanan üç dakikalık fragmanda, yeni gelecek oyundan oldukça iyi kesitler sunulmuştu.

Elden Ring’te Yeni Neler Var?

elden ringte yeni neler var
Elden Ring’te pek çok yeni özellik bulunmaktadır.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki Elden Ring kesinlikle 2009 yılında piyasaya sürülen Dark Souls gibi hissettiriyor ve bunda FromSoftware’in yaptığı ufak dokunuşların da büyük payı var.

İşte, sizin için seçtiğimiz yeniliklerden bazıları:

 • Açık Dünya (Open World): Elden Ring, keşfedilecek altı ana alana sahip açık bir dünya sunmaktadır.
 • Zıplama ve Binicilik (Jumping and Riding): At sırtında zıplayabilir ve savaşabilirsiniz.
 • Muhafız Sayacı (Goard Counter): Siperden ayrı bir şekilde, engellemeden hemen sonra saldırır.
 • Dünya Haritası (World Map): Kendi işaretlerinizi yerleştirebileceğiniz çizilmiş bir dünya haritası vardır.

Peki, neler halen daha var olmaya devam ediyor?

 • İş birliği (Co-op): Dört oyuncuya kadar iş birliği desteklenir.
 • PvP: İstilalar halen daha var, ancak solo oyuncuları istila edemeyebilirsiniz.
 • Şenlik Ateşleri (Bonfires): Hızlı seyahat ve dinlenme geri döndü, artık Kayıp Lütuf Siteleri (Sites of Lost Grace) olarak adlandırılıyor.
 • Kan Lekeleri (Bloodstains): Kan lekeleri de yabancıların hatalarına gülmek için geri döndü.

Elden Ring Çok Oyunculu (Multiplayer) Bir Oyun mu?

Elden Ring Çok Oyunculu (Multiplayer) bir oyun mu
Elden Ring çok oyunculu (Multiplayer) bir oyun olacaktır.

Elden Ring ne zaman çıkacak sorusu kadar oyunun multiplayer olup olmadığı da merak edilmektedir. Evet, Elden Ring’in dört oyuncuya kadar birlikte oynanabileceği onaylandı. Büyük olasılıkla arkadaşlarınızı iş birliği için çağırabileceksiniz ancak Souls oyunlarında olduğu gibi hayalet olarak görünecekler.

Ayrıca bazı ekstra kısıtlamalar olsa da istilaların geri döndüğünü kesin olarak biliyoruz. Son önizlemelerden edindiğimiz bilgilere göre, tek başına bir oyuncuyu işgal edemeyeceğinizi söyleyebiliriz. Ancak FormSoft, bu durumun son karar olmadığını da bildirdi.

Elden Ring’in Dünyası Ne Kadar Büyük?

elden ring dünyası ne kadar büyük
Elden Ring oyunu açık dünyaya sahiptir.

İlk ortaya çıktığında Miyazaki, Elden Ring dünyasının “keşif için daha da olgunlaştırılacağını” söyledi. Oyunun, oynamak için “geniş bir açık” alan olarak adlandırdığı açık bir dünyada geçeceğini doğruladı. Dark Souls, dünyasını keşfetmemize izin verme konusunda biraz daha kısıtlayıcı davranmış olsa da Elden Ring’in daha cömert olacağını umuyoruz.

Açık dünya olmasına rağmen Elden Ring, hala daha “From” tarzı bir oyun. The Witcher 3 gibi bir oyundan bekleyebileceğimiz NPC’lerle dolup taşan köyle yerine Elden Ring, canlı bir açık dünyadan acımasız bir dünyaya doğru evrilecek.

IGN’ye konuşan Miyazaki, “Yeni bir oyun türü yaratmak bizim için büyük bir zorluk oldu. Bunun üzerine bir de ek olarak kasabaları konumlandırsaydık, bu biraz fazla olurdu. Bu nedenle en iyi olduğumuz şeye odaklanmaya ve açık dünya tarzı bir oyun yaratmaya karar verdik.”

Elden Ring’in dünyası hakkında eklemek istediğimiz diğer bilgiler şunlardır:

 • Bu büyülü dünyada kendi patronları ve zindanları olan altı ana alan mevcut
 • Elden Ring’in dünyasında hava durumu ve zaman sistemi oyunculara büyük kolaylık sağlayacak
 • Kendi dünyasına özgü, hızlı bir seyahat sistemi var
 • Atınız yoktan var olmuş gibi görünüyor ve dik uçurum yüzlerinden yukarı sıçrayabilme yeteneğine sahip

Elden Ring Ne Ayarda Bir Oyun Olacak?

elden ring ne ayarda bir oyun olacak
Elden Ring oyununda George R. R. Martin’in de parmağı bulunmaktadır.

Game of Thrones serisinin yazarı ve Elden Ring’in yaratıcılarından George R. R. Martin tarafından tasarlanan Aradaki Topraklar (The Lands Between) … Miyazaki, bu dünyayı ve oyunun perde arkasını şu şekilde anlatıyor:

“Aradaki Topraklar adını verdiğimiz Elden Ring dünyası, Erdtree tarafından kutsanmıştır ve bu büyük – küçük tüm ülkedeki tüm insanlara lütuf ve kutsama bahşetmiştir.

Bu durumun, insanlarda temsil ettiği şey, özellikle gözlerinde görülen altın ışık veya altın auradır. Bu sembol Erdtree’nin kutsamasını ve lütfunu sembolize eder. Ancak bir süre sonra bu lütfu kaybedenler oldu ve gözlerindeki ışık söndü ve bu insanlara Kararmış (Tarnished) adı verildi.

Kararmış’lara, zarafetini kaybetmiş lekeli insanlar da diyebilirsiniz. Bu, oyunun kurulmasından çok uzun zaman öncesindeydi. Dünyadaki var olan karakterlerin Kararmış ataları sürgün edildi. Sonrasında ise Elden Ring, tarihi bir olay sonrasında paramparça oldu. Ancak itici bir güç, Kararmış’lara seslenir ve onları geri dönmeleri için ikna eder. Böylece Aradaki Topraklar’ı geri almak için harekete geçerler.”

Eğer açık dünya oyunlarını oynamaktan keyif alıyorsanız The Eternal Cylinder İncelemesi: Sürreal Bir Dünyaya Hoş Geldiniz yazımıza da mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir