EkonomiFinans

En Çok Tercih Edilen 7 Yatırım Aracı

yatırım aracı

Hayallerinizi süsleyen ve gelecek planlarınız için bir dayanak noktası olan birikiminizi doğru değerlendirmeniz oldukça önemlidir. Günümüz ekonomisinde, birikimlerinizi değerlendirirken karşınıza pek çok yatırım aracı seçeneği çıkmaktadır. Bazı yatırım seçenekleri riskli ama yüksek kazançlı olurken bazıları daha güvenli olabilmektedir. Bunca seçenek arasında size uygun olan yatırım tercihini nasıl yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda en çok tercih edilen yatırım araçları içinde öne çıkanları sizler için derledik.

Altın

Altın, en çok tercih edilen güvenli yatırım kanallarından biridir. Piyasadaki dalgalanmalarıyla uzun vadede size kâr sağlayacak bir yatırım aracıdır. Eğer güvenli ve kârlı bir yatırım planı düşünüyorsanız altın en doğru tercih olacaktır.

Altın ile yapılması düşünülen yatırımlarda banka gibi kanalları kullanmak oldukça pratiktir. Ancak fiziksel olarak alım satım işlemi söz konusuysa dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan bazıları şunlardır:

 • Altının marka, patent ve ayar bilgisi kontrol edilmelidir.
 • İşçilik maliyeti yüksek olan altınlar tercih edilmemelidir.
 • Güvenilir kurum ve kuruluşlardan alışveriş yapılmalıdır.
 • Altının sahte olup olmamasına dikkat edilmelidir.

Döviz

Döviz
Yatırım aracı arayanlar için döviz iyi bir seçenektir.

Çalkantılı dünya gündemiyle beraber çoğu yatırımcı tarafından rağbet gören döviz, vazgeçilmez bir yatırım aracı haline gelmiştir. Dolar ve euro gibi para birimleri, yatırım tercihi olarak ne çok risklidir ne de güvenlidir diyebiliriz. Son zamanlarda herkes tarafından takip edilirken, getirdiği kâr ile ülkemizde yüksek kazanç sağlayan bir yatırım aracı olduğu düşünülmektedir.

Döviz yatırımında en çok dikkat edilmesi gereken husus anlık piyasa takibi yapılmasıdır. Doğru analizler yapılmalı, objektif finansal yorumlar dinlenmeli ve güvenilir kaynaklar tüketilmelidir.

Vadeli Mevduat

Güvenli yatırım tercihlerinden biri olan vadeli mevduat aracı ile ana paranızın altına düşmeyerek düzenli bir kazanç sağlanabilir. Uzun vadede önemli ölçüde kâr getiren bu yatırım aracı ile risksiz bir şekilde geleceğinizi garanti altına almanız mümkündür. Piyasa durumu ya da gündem, mevduat yatırımınızı etkilemeyeceği için tek yapmanız gereken ana paranızı ve faiz oranınızı takip etmektir.

Kripto Para

Son yıllarda en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri de kripto para yatırımıdır. Bitcoin, Ethereum ve Ripple gibi birbirinden farklı kripto paralar, sanal dünyada yatırımcılar tarafından büyük ilgi görmektedir. İnternet ortamında bağımsız olarak üretilen paralara yapılan bu yatırımların riski yüksek olduğu kadar getirisi de bir hayli fazladır. Kısa sürede sağladığı büyük meblağlar sayesinde kripto para yatırımcıların sayısı günden güne artıyor.

Hisse Senedi

Hisse Senedi
Hisse senetleri ile şirketlere yatırım yapmak da iyi bir seçenektir.

Hisse senedi, yatırım yaptığınız bir şirketteki kazançlarda ve varlıklarda pay sahibi olmanızı sağlayan bir öz sermaye yatırımıdır. Piyasadaki satın alıma açık şirketleri değerlendirerek yatırımcılar, değerinin artacağını düşündükleri şirketlerden hisse satın alırlar. Bir şirkete yönelik hisse senedi aldığınız zaman, o şirketin aslında bir bölümünü satın almış olursunuz. Her ne kadar güvenilir olmasa da çok tercih edilen ve kısa vadede büyük kazanç getiren yatırım araçlarından biridir. Bu yatırım tercihinde kâr elde etmek için, piyasayı iyi takip etmek ve geleceği olan şirketlere yatırım yapmaya dikkat edilmesi gerekir.

Yatırım Fonu

Yatırım fonu, yetkili yöneticiler tarafından bireylerin çeşitli para ve sermayelerinin değerlendirildiği bir yatırım aracıdır. Anlık piyasa takibi yapan profesyonel yöneticiler altın, hisse senedi, döviz gibi yatırım araçlarından portföyler oluşturur ve bunları doğru bir şekilde yönetirler.

Fon tipleri risk ve gelir oranı olarak ikiye ayrılır. Bunlar A tipi ve B tipi fonlardır.

 • A tipi fonlar genellikle hisse senedinden oluşmaktadır. Risk oranının fazla olmasıyla beraber getirisi de oldukça yüksektir.
 • B tipi fonlar daha çok hazine bonosundan oluşmaktadır. Risk oranının düşük olduğu bu fon türünde kâr geliri de düşüktür.

BES

BES
Bireysel Emeklilik Sistemi de iyi bir yatırım aracı olabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi, çalışma hayatınız boyunca birikim yapmanızı ve bu birikimi rahat bir emeklilik dönemi için harcamanızı sağlayan özel bir yatırım aracıdır. Sosyal Güvenlik Sistemi’ne ek olarak geliştirilen bu emeklilik sisteminde ikinci bir emeklilik hakkı elde eder, aktif çalışma hayatınızdaki yaşam standartlarınızı sürdürebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikimlerinizi toplu olarak ya da maaş ödemesi şeklinde alabilirsiniz.

Son yıllarda en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan BES, pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

 • Aktif ve risksiz bir şekilde birikim yapmanızı sağlar.
 • Birikimlerinize %25 oranında devlet katkı payı eklenir.
 • BES fonunuzu dilediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Yönetiminden memnun kalmadığınız fon veya şirketi değiştirme hakkınız bulunur.
 • Ödemelerinizi arttırabilir, azaltabilir ya da istediğiniz süre boyunca dondurabilirsiniz.
 • BES fonlarında gelir vergisinden muaf tutulursunuz.

Yatırım yapma konusunda daha çok yardıma ihtiyaç duyuyorsanız Türk Lirası ile Neye Yatırım Yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir