Kariyer

En İyi KPSS Kitap Önerileri 2024 

KPSS Kitap Onerileri

ÖSYM tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek personelin seçilmesi amacıyla düzenlenen sınavların genel adı KPSS’dir. Bu sınavlar, A ve B grupları olarak iki ana kategoriye ayrılır. Çok fazla konu ve bilgi gerektiren Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlanırken birçok test kitabına ihtiyaç duyulur. Yazımızda sizlere KPSS kitap önerileri ile ilgili bilgiler sunacağız.  

KPSS Oturumları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Farklı meslek atamaları için çeşitli oturumların düzenlendiği KPSS’de sınavlar, ince ayrıntılarla birbirinden ayrılır. İlçe Kaymakamlığı, Müfettiş-Denetmen, Uzman ve Kontrolör Yardımcılığı gibi önemli pozisyonları içeren A Grubu kadroları; Kamu Personeli Seçme Sınavı puanı üzerinden alım yapar. Ancak bu gruptan puan alan adaylar daha sonra ilgili kurumların düzenlediği yazılı ve sözlü sınavlara tabi tutulurlar. İlgili kadrolara genellikle İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilir. 

B Grubu kadroları ise A’nın dışında kalan tüm meslek kollarını içerir. Mühendis, tekniker, veteriner, teknisyen, hemşire, memur, psikolog, hemşire gibi çeşitli iş hüviyetlerini kapsar. Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunu adaylar bu sınavlara girebilirler. B Grubu, çift yıllara denk gelecek şekilde her iki yılda bir düzenlenir. Alınan sonuçlar bir sonraki sınava kadar iki sene geçerlidir. 

KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür 

KPSS Kitap Onerileri 3
KPSS genel yetenek ve genel kültür hakkında bilgi sahibi olmanız, sınav hazırlığının en önemli adımlarından biri.

KPSS, adayların genel bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla genel yetenek ve kültür testlerini içeren ortak bir sınavdır. Bu nedenle kişilerin iki bölümde de başarılı olması gerekir. Genel yetenek kısmı matematik ve Türkçe derslerini kapsarken genel kültür; tarih, coğrafya ve vatandaşlık konularını içerir. Bundan dolayı hazırlık sürecinde A ya da B grubu fark etmeksizin derslere özgü kaynak kitaplar kullanmak önemlidir. KPSS genel yetenek ve genel kültür için farklı farklı kaynaklara ihtiyaç duyulur. 

Devlet memuru olmak adına sürece en iyi şekilde hazırlanmanın yollarından biri KPSS çözümlü soru bankası alternatiflerinden faydalanmaktır. Hazırlık aşamasında ne kadar çok soru görülürse bilgilerin pekişmesi kolaylaşır. Ayrıca bu soruların çözümlü olması zorlanılan konularda pratiklik sağlar. 

2024 KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek Kitap Önerileri 

2024 yılında sınava hazırlanan adaylar çeşitli kaynaklardan faydalanabilir. Piyasaya sürülen kaynaklar arasında “Pegem Akademi Yayıncılık” tarafından sunulan kaynaklar, genel yetenek alanlarında kapsamlı hazırlık imkânı sunar. 

Yayınevinin “KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Coğrafya Soru Bankası” adlı kaynak kitap, Ezberbozan serisi içerisinde yer almakta ve coğrafya alanında farklı soru tarzlarını inceleme olanağı tanır. Matematik alanında hazırlık yapmak isteyen adaylar için ise “Ezberbozan Kamu Personel Seçme Sınavı Genel Yetenek Genel Kültür Matematik Soru Bankası” önemli bir kaynak olarak nitelendirilebilir. 

Tarih alanında da kendini geliştirmek isteyen adaylar ” Genel Kültür Genel Yetenek Tarih 30 Deneme” adlı kitaptan faydalanabilir. Son olarak “KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Ön lisans Tamamı Çözümlü 10 Deneme” adlı kitap tavsiye edilebilir. 

2024 KPSS Eğitim Bilimleri Kitap Önerileri 

KPSS Kitap Onerileri
KPSS genel kültür ve genel yetenek için kitap önerilerini içeriğimizin devamında görebilirsiniz.

Eğitim Bilimleri Sınavı, Millî Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı öğretmenlik pozisyonlarına atanmak isteyen adayların katıldığı oturumdur. Temel amacı, öğretmen adaylarının genel ve özel bilgiyle becerilerini değerlendirerek, öğretmenlik mesleği için gerekli yeterlilik düzeyini belirlemektir. Eğitim Bilimleri gibi alan sınavında yararlanılabilecek KPSS kitap önerileri aşağıda sıralanmıştır:
 

  • Benim Hocam Yayınları tarafından sunulan “KPSS Eğitim Bilimleri Tek Kitap Soru Bankası”, adaylara geniş bir soru havuzu sunar. 
  • Pegem Akademi Yayınları tarafından yayımlanan “EFSANE 2000 Soru Bankası”, adaylara KPSS Eğitim Bilimleri alanında pratik yapma olanağı tanır. 
  • Yediiklim Yayınları ise “Öğrenme Psikolojisi” ve “Gelişim Psikolojisi” konularını içeren çek kopart yaprak testleriyle konuları kavramanıza yardımcı olur. 
  • Pegem Akademi tarafından sunulan “Tamamı Çözümlü 10 Deneme”, adayların sınav sürecini yönetmelerine imkân sunar.

KPSS genel kültür başta olmak üzere her türlü sınava hazırlanan adaylar, yukarıdaki kaynaklardan yararlanabilir. Sunulan kitapların bazıları, çözümlü videolu notlar şeklinde karşımıza çıkar. İsteyen kişiler mevcut bu videolar üzerinden de çalışmalarını yürütebilirler.   

2024 KPSS ÖABT Kitap Önerileri 

KPSS ÖABT, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda öğretmenlik kadrolarına atanmak isteyenlerin girmesi gereken oturumdur. Açılımı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’dir. ÖABT sınavı için KPSS kitap önerileri şu şekilde sıralanabilir: 

  • Türk Dili ve Edebiyatı: Yargı Yayınları tarafından sunulan yaprak test, 2024 ÖABT için hazırlanan adayların ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmıştır. 
  • Fen Bilimleri: Yargı Yayınları’nın tasarlamış olduğu Tamamı Çözümlü 10 Deneme Sınavı, adaylara pratik yapma imkânı tanıyarak sınava hazır olmalarını sağlar. 
  • Coğrafya Öğretmenliği:  Dijital Hoca Akademi Yayınları tarafından hazırlanan Lokomotif serisi kapsamlı bilgiler sunar.  
  • Din Kültürü Öğretmenliği: Mutmain 7 Deneme, Data Yayınları’nın çalışmasıyla hazırlanmış farklı soru tarzlarını içeren bir kaynaktır.

ÖABT her alan için kapsamlı soruların yer aldığı bir sınavdır. Bundan dolayı farklı yayınevleri tarafından hazırlanan KPSS çözümlü soru bankası alternatiflerinden faydalanmak her soru tarzlarını görmek için faydalı olacaktır. Ayrıca bu oturuma hazırlanırken kişiler, KPSS kaynaklarından da yararlanılabilir. 

İçeriğimizi beğendiyseniz “IELTS Sınavı Nedir?” yazımız da ilginizi çekebilir!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir