Müzik

En İyi Türkçe Rock Şarkıları

En İyi Türkçe Rock Şarkıları

Bugünkü içeriğimizi, işte bu en iyi Türkçe rock şarkıları için hazırladık. Kuşkusuz bu listeye eklemeyi unutacağımız parçalar olacaktır. Lakin çoğu kişinin onayını alan parçaları bir araya toplamaya çalıştığımız ve okurken sizi sıkmamayı planladığımız için, unuttuklarımız adına şimdiden af ola. Dinlemeye doyamayacağınız ve sizi anılarınıza götürecek olan işte en iyi Türkçe rock şarkıları listemiz:

Barış Manço / Dönence

99 yılında henüz 56 yaşındayken hayata gözlerini yuman Barış Manço nam-ı diğer Barış Çelebi Türkiye’de rock müziğin kurulmasındaki büyüklerdendir. Kısacık hayatına sığdırdığı onlarca parça ve 7’den 70’e hayranı bulunan Manço’nun farklı dillerdeki dünya şovları hala konuşulmaktadır. Dönence parçası ise 1981 yılından beri hayatımızdaki unutulmaz parçalardan sadece biri.

Cem Karaca / Islak Islak

Türkiye’de rock sanatçıları arasında kuşkusuz ilk sıraları alanlardan biri de Cem Karaca. Dönemine göre giyim tarzı, müzik tarzı ve unutulmaz şarkılarıyla büyük ikonlardan birisi. 58 yaşında hayata gözlerini yuman ve gençlerin “Cem Ağabey” i olarak tarihe geçen Karaca, birçok rock grubunun kurulmasında da öncülük etti. Elbette parçaları arasından ayrım yapmak çok zor ancak rock müziğin ruhuna en çok yakıştırdığımız parçası da Islak Islak. Onun yorumundan dinlemeye alıştığımız ve yıllardır farklı sanatçılar tarafından da seslendirilen parça hayatımıza 2004 yılında giriş yaptı.

Üç Hürel / Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş

Üç Hürel Onur, Haldun ve Feridun isimli 3 Karadenizli kardeşin 1970’de kurduğu Rock grubudur. Farklı isimler ile müzik tarihinde kendilerine yer edinmeye çalışan bu kardeşler 1974’te “Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş” parçasıyla yeri göğü inlettiler. Aradan geçen onca yıla rağmen hala çoğu aşk mağduru bu parçayla acılarını hafifletir.

Haramiler / Mavi Duvar

1966 yılında Uğur Dikmen tarafından kurulan Haramiler grubu 1991 yılında yeni yüzlerle buluştu. Elbette grubu kurucusu Uğur beyden izin alınarak. Bu süreçten sonra yoluna soluksuz devam eden grup Fabrika Kızı, Leylim Ley ve Dadaloğlu gibi parçaları kendi yorumlarıyla Rock sevenlere kavuşturdu.

Demir Demirkan / Zaferlerim

1992 yılında Pentagram grubuyla müzik hayatına başlayan Demir Demirkan, elektro gitar şovuyla sevilen rock sanatçılarındandır. Heavy metal ve rock karışımı parçalarıyla beğeni toplayan sanatçının en çok dinlenen parçası “Zaferlerim”dir.

Şebnem Ferah / Sil Baştan

Türk rock müziğinin güçlü kadın seslerinden biri desek akıllara direkt Şebnem Ferah gelecektir. Küçücük bünyesine aile kayıpları, ihanetler ve kırgınlıklar sığdırmıştır. Tüm bu yaşananlar onu Rock müziğin dev sesli asisi yapmış ve 2001 yılında “Sil Baştan” demiştir. Müzik dünyasının en ünlü rock müzik vokallerinden biri olmasının yanında söz yazarlığında da başarısını kanıtlamış bir isimdir.

Bulutsuzluk Özlemi / Sözlerimi Geri Alamam

1984 yılında rock dünyasında Türkçe parçalar yapılabileceği mantığıyla kurulan Bulutsuzluk Özlemi; ekonomik, politik, psikolojik temeli bulunan çoğu konuyu şarkılarıyla dünyaya duyurmaya çalışmıştır. Birbirinden güzel parçaların yardımı ve desteği ile sorunları müzik diliyle anlatmayı seçen grubun en beğenilen şarkısı “Sözlerimi Geri Alamam” ise 90’lı yıllardan beri dinleniyor.

Duman / Yanıbaşımdan

2005 yılında piyasaya sürülen “Yanıbaşımdan” parçası Duman hayranlarının en beğendiği slow rock parçalardan biriydi. Onlarca şarkıya hayat veren ve 99 yılından beri müzikleriyle gençleri coşturan grup, Kaan Tangöze vokalistliğiyle yoluna devam ediyor. Bugün dahi en sevilen ve şarkıları dilden dile dolaşan grupların başında gelmektedir.

Teoman / N’apim Tabiatım Böyle

53 yaşındaki Teoman müzik hayatına 1986 yılında giriş yapıyor. 96 yılına kadar çeşitli rock gruplarında gördüğümüz sanatçı bu tarihten sonra yoluna tek başına devam etti. Bir parlayan bir ortadan kaybolan ama şarkılarını asla unutturmayan rock yıldızının hayata bakışını özetlediği “N’apim Tabiatım Böyle” beğenilen Rock parçalarından biridir.

Hayko Cepkin / Bertaraf Et

Anadolu rock müziğini metal müzik ile harmanlayan güçlü seslerden biri de kuşkusuz Hayko Cepkin. Farklı giyim tarzı ve dış görünüşüyle döneminde çok eleştirilmiş olsa da 97 yılından beri hepimizi coşturan parçalara imza atıyor. Hem bireysel hem de farklı müzisyenlerle ortak yürüttüğü çalışmalarının her biri kulakların pasını silecek cinsten.

Bu güzel şarkılardan sonra En İyi Türk Rock Grupları hangileri, öğrenmek ister misiniz?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir