Ne, Ne Değildir?

Ev Yapımı Salça Neden Taşar? Taşınca Bozulur mu?

Ev yapımı salça neden taşar

Salça kullanımının yemek kültürümüzdeki önemi, lezzet ve kıvam özelliklerinin çok ötesindedir. En iyisini bulmak zor bir konu olduğundan, genellikle iyi bir tarif kullanarak kendimiz yapmayı tercih ederiz. Evde yapım sırasında her ne kadar gelenekselleşmiş yöntemler uygulansa da, bazı sorunlarla karşılaşmak mümkün. Örneğin “Ev yapımı salça neden taşar?” sorusunu, organik olarak evde yapmaya çalışan birçok kişi sormak zorunda kalmıştır.

Domates ya da biber salçası yapımı konusunda, uzun yıllara dayanan bir bilgi birikimi söz konusudur. Arzu ettiğimiz özelliklerde bir kıvam ve lezzete ulaşabilmemiz için, mutlaka uyulması gereken belirli kuralları dikkate almalıyız.

Ev Yapımı Salça Taştıysa Bozulmuş mudur? Ne Yapılmalıdır?

Ev yapımı salça neden taşar
Uygun şartlarda salçaların taşmaması için uygun ortamn oluşturulması gerekmektedir. Sürekli mayalanan salçanın uygun şartlarda tutulmaması gibi durumlarda taşması çok kolay olacaktır.

Köpürme sorunuyla karşılaştığımızda “Kabaran salçaya ne yapılır?“ araştırmasına başlarız. Aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz;

  •         Geniş bir tepsiye bir santim yükseklikle yaymalısınız.
  •         Kaya tuzu ilave ederek, tahta bir kaşıkla bu tuzu yedirmeniz gerekiyor.
  •         Tuzla birlikte, yine tahta kaşıkla karıştırarak bir süre kaynatma yöntemine de başvurabilirsiniz.
  •         Ardından güneş ışığında yeniden kurutmalısınız.

Diğer bir soru olan “Ev yapımı salça bozulur mu?” hakkında, genellikle endişelenmeniz gerekmez. Salçalar bozulmaması için tuzla korunma yöntemiyle yapılır. Taşma olduğunda genellikle çeşitli oranlarda ekşime de gerçekleşebilir. Ancak kolay bozulan bir ürün olmadığından, gerektiği miktarda tuzla karıştırılarak ekşime giderilir ve kullanılabilir. 

Ağzı açık kalmış salçalarda zamanla küflenme oluşabilir. Bu durumda küflenmenin üzerinden alınıp atılmasıyla, salçalar yemeklerde kullanılmaya devam edilebilir. Taşma sorunuyla karşılaştığınızda, mutlaka tadına bakarak ne durumda olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Hazır konumuz gıdaya gelmişken, Gıda İsrafı Global Ölçekte Eşitsizlik Yaratıyor! adlı yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Ev Yapımı Salçanın Taşmaması İçin Ne Yapılmalı?

“Domates salça kavanozdan neden taşar?” gibi bir soruyla sıklıkla karşılaşılmaz. Genellikle biber salçasının doğru ve yeterince kurutulmamış olması, taşmanın oluşmasına neden olur. Ancak domatesle birlikte biber kullanılarak yapılan salçalarda bu sorun ortaya çıkabilir.

Salça ürünleri, mayalanmayı sürekli devam ettirdikleri için güneş ya da buzdolaplarının ışıkları gibi ışık kaynaklarından olabildiğince uzakta korunmalıdır. Oda sıcaklığı en iyi saklama koşullarını oluşturur. Aksi koşullarda, yeteri kadar kurutulmamış olanların taşma yapması mümkündür. Uygun koşullarda saklanan salçaların taşma ihtimali düşecektir. 

 

 

 

 

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir