Uncategorized

Geliyoo.com Yerli Arama Motoru Yalanı

Geliyoo.com Yerli Arama Motoru Yalanı

Bugün ekşi sözlük başta olmak üzere bir çok internet sitesi ve haber kalanı yerli arama motorumuzun aktif şekilde çalıştığı ile ilgili haber yaptı. Geliyoo.com üzerinden yayınlanan bu site için on yıllık bir emek ve on milyon Türk Lirası gibi bir rakam telaffuz ediliyordu. Tabi ki bu rakamlar ya da harcanan zaman ile ilgili bizim doğrudan bir bilgimiz bulunmamakta. Fakat siteye girdiğimde bazı şeylerin olağan dışı olduğunu fark etmem çok uzun sürmedi.

Geliyoo.com Sitesinin Alt Yapısı Tamamen Bot İle Çalışıyor

Site içerisinde arama yapmak mümkün, tamam buraya kadar her şey hoş. Yalnız görsel aramaları çalışmamakta, bunu da yeni bir site aksaklıklar meydana gelebilir diyerek yorumlayabiliriz. Ancak asıl işin kötü kısmı şu, sitenin bütün çalışma prensibi bir bot üzerine kurulmuş. Bu bot da sizin Geliyoo.com üzerinden yaptığınız aramaları, Google’dan aratarak size sunuyor. Yani kendisi bir sistem yazmak yerine, maalesef tamamen zamandan tasarruf ederek böyle bir çıkar kapısı yaratıyor.

“Benzer Sistemi Sadece On Dakika da Yazdım”

Samsunlu yazılımcı ve tasarımcı Kadir Mert, sistemi gördükten sonra tabiri caiz ise gülerek tepki verdi. Aynı sistemin yapılması ne kadar süreceğini sorduğumda ise “On dakika da bütün sistemi yazmam mümkün” dedi. Yapması için ona işaret verdiğimde saat tuttum ve tam yedi dakika sonrasında, görsellerin de çalıştığı bir sistem yazmayı başarmıştı.

Ülkemizde yaşanan terör olayları ve milli mücadele ruhunu bu şekilde kullanan sivri zekalı insanların daha dikkatli davranmalarını dileyerek, yaptıkları çalışmalarda dürüst olmalarını dileriz.

Yaptığımız siteye bakmak isteyen arkadaşlar için de
ara.kadir.net

Logo da Basitlik

Hazırladıkları logo zaten hali hazırda Internet Explorer logosu ile benzerlik taşıyordu, fakat detaylı bir araştırma yaptığımızda ise logonun da çok basit şekilde hazırlandığı ve çok küçük uğraşlarla benzerlerine bile ulaşabildiğimizi fark ediyoruz.

Geliyoo.com logosu ve benzerleri.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yerli arama motoru çalışmasında tuurka.com sitesinin bu konuda kendi çalışmasını yürüyen tek yer olduğunu düşünüyorum.

  2. yeni bir yalandan milletimi haberdar etmek istiyorum. “Disksiz Bilgisayar Sistemleri Projesi” Yerli mucit disksiz sistem icat etti denerek çinli bir firmanın distirubutörü olan şahıs tübitak ve fatih belediyesi tarafından desteklenmektedir. şu haber tamamen dolandırıcılıktır: https://www.haberler.com/disksiz-bilgisayar-sistemleri-projesi-destek-buldu-9758653-haberi/

    Bu sistemi çinden alıp biz yaptık deniyor. distribütor olduğu zaten çinli firmanın sitesinde yazıyor. http://www.isharedisk.com/list_w.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu