Müzik

Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir

Gitar, müzik enstrümanları arasında en çok ilgi gösterilenlerinden birisidir. Güzel ve eğlenceli arkadaş ortamlarının olmazsa olmazı da gitardır. Durum böyleyken pek çok kişi de gitar çalmayı öğrenmek istemektedir. Peki, gitar ne kadar sürede öğrenilir? Bu yazımızda gitar türleri ile alakalı sorularınızı cevaplamaya ve sizlere gitar öğrenimi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Gitar ile İlgili Merak Edilenler

Telli müzik aleti denildiğinde çoğumuzun aklına ilk önce gitar gelmektedir. Birbirinden farklı türleri ve çalma stilleri ile birçok tarza uyumlu olan gitar, herkesin çalmak istediği enstrümanların başında yer almaktadır. Gitar ile alakalı cevabı merak edilen birçok soru vardır. Bu sorulardan bazıları ise şu şekildedir:

 • Bas gitar nasıl öğrenilir?
 • Gitar nasıl öğrenilir?
 • Gitar ne kadar sürede öğrenilir?
 • Elektro gitar nasıl öğrenilir?
 • Akustik gitar nasıl öğrenilir?

Gitar türleri arasında öğrenim süresi değişiklik gösterebilmektedir. Fakat tüm gitarları öğrenmeyen başlarken ilk önce notaları öğrenmeniz gerekir. Gitardaki notalar ise şu şekildedir:

 • G – Sol
 • F – Fa
 • E – Mi
 • D – Re
 • C – Do
 • B – Si
 • A – La

Gitar çalmayı öğrenmeye başlamak için atılabilecek en doğru adım notaları öğrenmektir. Notaları öğrendikten sonra üzerinde pratikler yaparak elinizi alıştırabilirsiniz.

Elektro Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Elektro Gitar
Elektro Gitar

Elekro gitarın ne olduğunu öğrendikten sonra “Elektro gitar ne kadar sürede öğrenilir?” sorusunu daha kolay yanıtlayabiliriz. İsminin uzun hali elektronik gitar olan bu müzik aleti amfilere bağlanabilme özelliği sayesinde yüksek desibellerde ses çıkarabilme özelliğine sahiptir. Bu kadar yüksek sesler çıkarabildiği için de genelde metal müzik yapımında rol almaktadır. Bunu yanı sıra jazz, pop, bluez ve rock gibi türlerde de kullanılır.

Elektro gitarın öğrenilmesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Örnek olarak, daha önceden klasik veya akustik gitar çalmayı bilen bir kişi hiç bilmeyen birine göre daha hızlı kavrayabilir. Elektro gitar öğrenme süreciniz gösterdiğiniz çabaya da bağlıdır ne kadar çok emek gösterirseniz öğrenme süreniz de o kadar kısalır.

Gitar kursları genel olarak 3 ay gibi bir sürede öğretildiğini söylemektedir. Bu sürenin uzatılıp kısaltılması tamamen sizin elinizdedir. Elektro gitar öğrenmeye başlamadan önce sahip olmanız gereken birçok aparat vardır. Çünkü elektro gitar diğer gitarlara göre farklı bir çalışma tarzına sahiptir. Sahip olmanız gereken aparatlar şu şekildedir:

 • Amfi,
 • Ses kartı,
 • Prosesör,
 • Pedal.

Tüm bu aparatlar elektro gitarın olmazsa olmazlarındandır. Bu aparatlar sayesinde çıkan sesin kalitesi oldukça artmaktadır. Bundan dolayı bir elektro gitar alırken yanında bu aparatları da almayı unutmayın.

Klasik Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Klasik Gitar
Klasik Gitar

Klasik gitar toplum tarafından başlangıç gitarı olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni de klasik gitarın telleri, başlangıç için en uygun olanıdır. Naylondan üretilen teller sayesinde parmaklarda bir acıtma yaşatmaz ve alışma sürecini daha hızlı atlatırsınız.

Ek olarak, “Klasik gitar ne kadar sürede öğrenilir?” sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çalışmalarınızı ne kadar az aksatırsanız o kadar kısa sürede gitar çalmayı öğrenebilirsiniz. Gitar çalmayı öğrenmenin en avantajlı seçeneklerinden bir tanesi şarkıların içerisindeki belirli kalıpları çözmeye çalışmaktır. Özellikle size zor gelen parçalar üzerinde alıştırma yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Gitar çalmayı öğrenmek bu yanıyla resim çizmeyi öğrenmeye de benzetilmektedir.

Gitar çalmasını öğrenmek oldukça keyifli bir aktivitedir. Fakat gitar çalma konusunda belirli seviyelere geldiğiniz zaman iş biraz zorlaşmaktadır. Gitarda öğrenme derecesi olarak 1 den 8’e kadar farklı seviyeler vardır. Genellikle 2. seviyeye gelmek 2 ila 3 ay arasında değişiklik göstermektedir. Daha üst seviyelere ulaşmak ise düzenli bir çalışma ile 2 veya 3 yılınızı alabilir.

Yazımızın başında da bahsetmiş olduğumuz “Gitar ne kadar sürede öğrenilir?” sorusunun cevabı kişinin verdiği uğraşa göre değişmektedir. İyi bir gitarist olmak istiyor iseniz sıkı bir çalışma düzeni sağlamanız gerekir.

Bas Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Bas Gitar
Bas Gitar

Bas gitarın akustik ve elektronik olmak üzere iki farklı türü vardır. Ayrıca bas gitardan çıkartılan sesler diğer gitar türlerine oranla daha kalın çıkar. Genellikle 4 telli olarak üretilen bas gitarlar günümüzde 12 telli olarak da çalınabilmektedir. Ritmi yönünden geri planda kalmış gibi gözükse de bas gitar çoğu müzik türü için vazgeçilmez bir konumdadır.

Bas gitar çalmasını öğrenmek hem enstrümanı yakından tanıdığınız hem de eğlenceli müzikleri keşfettiğiniz bir süreçtir. Genellikle bas gitar eğitimleri yaklaşık 3 ay sürmektedir. Fakat öğrenecek olan kişi üstünde çok durursa olabildiğince emek harcarsa daha kısa süre içerisinde de öğrenebilir. Bu da demek oluyor ki “Bas gitar ne kadar sürede öğrenilir?” sorusunun cevabı kişinin kendisine bağlıdır. Bas gitar ile birlikte daha kaliteli ve profesyonel çalışmalar gerçekleştirebilecek seviyelere gelmek için en az 1 yıldan fazla süre eğitim almanız gerekmektedir.

Bas gitarı öğrenmek toplum arasında çok zor olarak görülmemektedir. Klasik gitarla benzer çalışma tarzlarına sahip olduğu için hemen hemen aynı zorlukta çalınabilen bir müzik aleti olduğunu söyleyebiliriz. Ellerinizi ve parmaklarınızı gitarın gövdesine alıştırdıktan sonra ve her gün pratik yaptıktan sonra kolay bir şekilde bas gitar çalmayı öğrenebilirsiniz.

Bas gitar kullanımı sırasında amfi bulundurmanız oldukça önemlidir. Çünkü amfi olmadan gitarın sesinin duyulması oldukça zordur. Bas gitar çalarken sesin güçlü ve güzel çıkması için amfi kullanmanız gerekmektedir.

Müzik aletleri ilginizi çekiyorsa Hang Nedir? Hang Nasıl Çalınır? yazımız da mutlaka hoşunuza gidecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gitar Çalma Evde Öğrenilir mi?

Eğer düzenli bir şekilde çalışırsanız gitar çalmayı evde de öğrenebilirsiniz.

Günde Kaç Saat Gitar Çalışmak Gerekir?

Eğer iyi bir başarı elde etmek istiyorsanız günde 3-4 saat çalışmanız gerekir.

Gitar Çalmak Yetenek İster mi?

Birçok sanat dalı gibi gitar çalabilmek için de iyi bir müzik kulağı gibi yeteneklere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir