Sağlık

Göğüs Ucu Morarması Neden Olur?

Göğüs ucu morarması

Erken gebelikte meme değişiklikleri özellikle meme başı etrafındaki kahverengi alan daha koyu, yumuşak ve hatta daha büyük hale gelebilir. Bunun nedeni artan hormonların kan akışını artırarak göğüsteki damarların daha güçlü gelişmesine neden olmasıdır. Peki göğüs ucu morarması neden olur? Meme başı çevresindeki yuvarlak bölge, vücuttaki hormon düzeylerindeki değişikliklere bağlı olarak hamilelikle birlikte koyulaşabilir ve büyüyebilir. Bu erken belirtilerden biridir.

Diğer yandan “Hamilelik sırasında göğüs koyulaşması neden olur?” sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. İlk üç aydan itibaren göğüslerinizin östrojen ve progesteron hormonları nedeniyle sertleşmesi ve büyümesi normaldir. Bu noktada memede morluk oluşmaya başlar. Her şeyin normale döndüğü on sekizinci haftadan itibaren meme uçlarının rengi değişim gösterebilmektedir.

Göğüs Ucu Neden Morarır?

İnsanlar arasında sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlık değildir. Göğüste oluşan morluk, çarpma, yatma gibi harici bir müdahaleden kaynaklanmadıysa hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda var. Morluk ertesi gün kaybolsa bile, yine de bir önlem olarak en kısa sürede doktora görünmek mantıklıdır. Peki diğer sebeplerden göğüs ucu morarması neden olur?

  • Bazı durumlarda adet döneminde memenin hızlı şişmesine bağlı olarak bu alanda morarma meydana gelebilir.
  • Hamilelik ve emzirme de göğüslerin şiştiği ve hassaslaştığı dönemlerdir. Bazı durumlarda anne bebeğini emziremese bile memede morarma görülebilir.

Göğüs ucu morarmasının nedenleri genellikle dönemseldir. Bu alanda renk koyulaşabilir veya morarabilir. Bunu göz ardı etmek ise yanlış bir tutumdur. En kısa zamanda doktora gitmek en doğrusu olacaktır.

Göğüste Morarma Önemli Bir Şey midir?

Göğüste Morarma Önemli Bir Şey midir?
Göğüste morarma önemli bir sorunun belirtisi olabilir.

Bunun yanı sıra, eğer memede morluk varsa ve bu alanda bir sertlik ya da yumru bulunuyorsa, dikkatli olmalısınız. Hiç beklemeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir. Çünkü ne yazık ki hastanın kansere yakalanma riski çok yüksektir.

Bu günlerde kanser hastalığına bakarsanız erken teşhisin çok önemli olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Maalesef günümüzde çok yaygın bir kadın hastalığıdır. Göğüsünüz ile ilgili bir şikâyetiniz olmasa bile 2 yılda 1 kez, düzenli olarak denetim yaptırmak sağlığınız için büyük önem arz etmektedir.

Göğüs Ucunun Rengi Nasıl Açılır?

Birçok insan “Göğüs ucu morarması neden olur?” sorusunun yanında “Rengi nasıl açılır?” sorusuna da yanıt aramaktadır. Peki göğüs ucu rengi nasıl olmalıdır? Normalde pembemsi bir renge sahip olması gerekir. Fakat bu ton kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Hamilelik ve regl döneminde daha sık karşılaşılan bu olay için ise çeşitli çözümler bulunmaktadır. Bunlardan en doğalı ise Hindistan cevizi yağı kullanmaktır.

Meme uçlarınızı doğal olarak aydınlatmak ve nemlendirmek için Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu yağ her cilt tipinde kullanımı güvenlidir. Bu yöntemle sonuçların görülmesi en az 1-2 ay sürmektedir. Koyu renkli meme uçları için en uygun fiyatlı çözümlerden biri olan Hindistan cevizi yağı, meme uçlarını ve çevresini nemlendirir. Bunun yanı sıra koyulukların yavaş yavaş açılmasını sağlar.

Başka bir yöntem kullanmak istiyorsanız, göğüs ucu açıcı kremler kullanabilirsiniz. Bunun için en iyi tavsiyeyi doktorunuzdan veya eczacınızdan alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Göğüs Ucu Morarması Neden Olur?

Göğüs ucu morarması hamilelik ve adet dönemlerinde oluşabilir. Aynı zamanda göğse darbe alma sonucu da morluk oluşabilir.

Göğüs Ucunun Rengi Nasıl Açılır?

Göğüs ucu rengini açmak için Hindistan cevizi yağı gibi doğal takviyeler kullanabilir ya da eczanelerden kremler satın alabilirsiniz.

Göğüs Ucu Rengi Nasıl Olmalı?

İdeal göğüs ucu renginin pembe olması gerekir.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir