GündemHaberler

Hamas – İsrail Savaşında Sular Durulmuyor: İsrail’e Savaş Açan Hizbullah Açıklama Yaptı

Hizbullah Aciklama

Lübnan merkezli Hizbullah’ın, İsrail-Hamas savaşında izleyeceği tutum ve yapacağı açıklamalar dünya gündemini meşgul etmeye devam ederken Hizbullah Lideri Seyyid Hasan Nasrallah savaşın seyrini değiştirecek açıklamalarda bulundu. İsrail’e resmen savaş ilan eden Hizbullah, Filistin’e karşı duyarsız kalan ülkeleri ağır sözlerle eleştirdi. İsrail’in tek bir askeri başarısı olmadığına da değinen Hizbullah açıklama esnasında farklı ülkeleri hedef aldı. Detaylar haberimizin devamında!

“8 Ekim’den Beri İsrail’i Vuruyoruz”

Orta Doğu’da suların durulmaması üzerine diğer ülkelerin ve siyasi partilerin nasıl tutumlar sergileyeceği merak ediliyordu. Özellikle Hizbullah’ın İsrail’e karşı sergileyeceği tutum hakkında öngörüler konuşulurken Nasrallah, İsrail’le 8 Ekim’den beri savaşta olduklarını ifade etti. Açıklamalarında “Bizim savaşa girip girmeyeceğimiz bazıları tarafından merak ediliyor. Biz zaten 8 Ekim’den beri savaştayız ve İsrail’i vuruyoruz. Hizbullah, İsrail ile savaştadır.” İfadelerini kullandı.

Nasrallah, açıklamalarına dünya ülkelerinin tutumunu eleştiren ağır sözlerle devam etti. Filistin’de milyonlarca insanın açık hava hapishanesinde olduğunu ve dünyanın parmağını bile oynatmadığını söyleyen Nasrallah, İran’ı da hedef aldı.

“İran Hiçbir Zaman Filistin’i Desteklemedi”

Hizbullah açıklama yaparken Aksa Tufanı’na değindiği gibi İran’ı hedef aldı. İran’ın hiçbir zaman Filistinli grupları desteklemediğini söyleyen Nasrallah; “Biz dünyada protesto gösterisi yapan kardeşlerimizi selamlıyoruz.” Sözlerini kullandı.

“Direniş Güçlerimiz ABD’ye Saldıracak”

Hizbullah son dakika haberiyle adeta savaşın seyrini değiştirdi. Hizbullah açıklama esnasında sadece İsrail’e değil, ABD’ye de savaş açtıklarını ilan etti. Nasrallah, Gazze’deki savaşı ABD’nin yönettiğini öne sürerken Irak’ta ve Suriye’deki karışıklıklardan ABD’yi sorumlu tuttu.

Dünya gündemini değiştiren açıklamasında direniş güçlerinin ABD üslerine saldıracağını açıklayan Nasrallah, Arap ülkelerinin gaz ve petrolü kesmesi gerektiğini ifade etti. Hizbullah son dakika açıklamaları içerisinde, savaşı durdurmak isteyenlerin önce Gazze saldırılarını kesmesi gerektiğini de öne sürdü.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir