Ne, Ne Değildir?

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

internet vergi dairesi

İnternet Vergi Dairesi, şubelerde yapılacak çok sayıda işlemin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayan hizmettir. Yönetimini Gelir İdaresi Başkanlığı gerçekleştirir. Yalnızca sisteme kaydolan gerçek veya tüzel kişiler tarafından kullanılabilir. Zaman ve maliyet tasarrufu sağlaması açısından verimlilik sunan bir sistemdir. Ayrıca süre kısıtlaması olmadan 7/24 erişim kolaylığı sağlar. Bu sayede pek çok işlem daha hızlı şekilde tamamlanır, yoğunluk oluşması önlenir.

E-arşiv sistemi, mükelleflere etkili bir hizmet sunar. Vergiye ilişkin pek çok işlemin internet ortamında gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Hata düzeltme kolaylığı sağlayarak vergi beyannameleri ve ödemeleri için gerekli bilgileri eksiksiz olarak iletir. SSL gibi güvenlik protokolleriyle korunan sistem, mali bilgilerin gizliliğini de sağlar. Tüm işlemlerin izlenmesine ve takibini yapmaya olanak tanır. Kullanıcıların istediği bilgiye hızlı bir şekilde erişebilmesi adına raporlama araçlarıyla hizmet verir.

İnternet Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnternet Vergi Dairesi işlemlerinizi pratik ve kullanıcı dostu hale getirir. Aynı zamanda son derece güvenlidir. Bu sistemi kullanmayı talep eden tüzel veya gerçek kişilerin fiilen başvuru yapmaları gerekir. İnternet Vergi Dairesi kullanımı için yapılması gerekenlerse başvuruyu yapacak kişiye göre değişir. 

Tüzel kişilerin takip etmeleri gereken adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Tüzel kişilere yönelik internet hizmetleri kullanım başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Bir sonraki aşamada beyan metni imzalanmalıdır.
 • Son adımda yetkili bireyin bu evraklarla birlikte ilgili vergi dairesine giderek başvuruyu bizzat yapması gerekir.

Gerçek kişilerse şu aşamaları uygulayarak başvuru yapabilirler:

 • İnternet hizmetleri kullanım başvuru formunu doldurulmalıdır.
 • Beyan metnini imzalaması gerekir. 
 • Ardından bölgesindeki vergi dairesini ziyaret ederek başvuru yapmalıdır. 
 • Başvuru işlemi noterden tasdikli yetki belgesiyle vekil tayin edilen kişi tarafından da gerçekleştirilebilir.

Gerekli adımlar atıldıktan sonra İnternet Vergi Dairesi uygulamasından yararlanılması için kurum tarafından kullanıcı kodu ve şifresi verilir. Sisteme bu bilgilerle giriş yaparak tüm işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Bir sorunla karşılaşıldığında vergi dairesinin web sitesindeki “yardım” bölümünü üzerinden destek alınabilir. 

İnternet Vergi Dairesinde Neler Yapılabilir?

internet vergi dairesinde neler yapılabilir
İnternet vergi dairesi aracılığıyla vergi beyannameleri doldurabilir, vergi borcu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bahsedilen sistem işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirmeyi sağlayan bir platformdur. Bahsi geçen platform üzerinden yararlanılabilecek işlem seçeneklerinden bazıları şunlardır:

 • Vergi Beyannameleri Doldurma: Gelir, KDV, kurumlar vergisi gibi farklı beyannameler doldurulabilir. İlgili formu doldurarak gelir, gider ve vergi matrahı beyan edilir.
 • Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemleri: Borçları sistem üzerinden sorgulayarak ödeme gerçekleştirmek mümkündür. Aynı zamanda borç detayları da incelenebilir.
 • E-Defter ve E-Fatura İşlemleri: Elektronik defter tutma ve e-arşiv fatura görme işlemleri gerçekleştirilir. İşletmelerin finansal kayıtları da bu dijital ortamda tutulur.
 • Elektronik Beyanname Gönderimi: Kağıt beyannamelerinden farklı olarak, elektronik ortamda belge doldurup yetkili mercilere iletmek mümkündür.
 • Vergi Raporları Takibi: İlgili kurumdan gelen tüm bildirimlere erişim sağlanabilir. Resmi raporların takibini de sistem üzerinden yapma imkanı mevcuttur.
 • Vergi İadesi Talebi: Ödenen fazla vergilerin iadesi için talepte bulunulabilir.

İnternet Vergi Dairesi, işlemleri çok daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirmeye imkan tanır. Hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlayarak evrak süreçlerini daha etkin şekilde yönetmeyi mümkün kılar.

İnternet Vergi Dairesi Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

internet vergi dairesi borç ödeme nasıl yapılır
İnternet vergi dairesi borç ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için GİB sitesine erişim sağlanmalıdır.

Vergi beyannamesi yılın belli dönemlerinde devlet tarafından düzenlenerek ilgili kuruma iletilir. Ardından gönderilen belgelerle ilgili tahakkuk fişi düzenlenir. Sonrasında gerekli evraklar mükellefe teslim edilir. 

Günümüz şartlarında kişi ya da kurumlar zaman kaybetmemek için İnternet Vergi Dairesi üzerinden işlemlerini gerçekleştirirler. Sizler de tarayıcınız üzerinden GİB sitesine erişim sağlayarak kullanıcı kodunuz ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Sistemdeki  “borç sorgulama ve ödeme” sekmesine tıklayarak görüntüleme sağlarsınız. Üstelik ardından yine bu sistem üzerinden güvenli şekilde  borcunuzu ödeyebilirsiniz. 

Her türlü ihtimale karşı ödemelerinizi kontrol etmeniz önemlidir. Ek olarak gerektiği durumlarda vergi dairelerini ziyaret ederek de işlemlerinizi teyit edebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi ile İnteraktif Vergi Dairesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ikisi de işlemlerin elektronik ortamda gerçekleşmesini sağlayan platformlardır. Birbirlerinden ayrıldıkları en önemli nokta işlem kapasiteleridir. İnternet Vergi Dairesi; beyannameleri doldurma, vergi levhası sorgulama, vergi iadesi talebi gibi işlemleri yapmanıza imkan tanır. 

İnteraktif Vergi Dairesi daha geniş kapsamlı bir sistem olup vergi dairesiyle mükellefler arasındaki tüm iletişimlerin elektronik ortamda gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda kullanıcı arayüzü daha hızlı olduğu için kolay işlem yapma imkanı tanır.

İçeriğimizi beğendiyseniz “Mükellefiyetli Şube Nedir? Mükellefiyetsiz Şube Ne Demek?” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir