Uncategorized

İran İnternet İçin Sansür Uygularken Hong Kong Bağlantılarını Çökertti

İran İnternet İçin Sansür Uygularken Hong Kong Bağlantılarını Çökertti

İran yönetimi bilindiği üzere internet konusunda özgürlüğe karşı yapılandırmaları ile oldukça dikkat çeken hamleler yapmıştı. Fakat İran rejiminin içerisinde bu tür yasaklar artık gündeme bile gelmekten çok uzak. Ülkemizde yaşanan yayın yasaklarının sonucunda geleceği noktanın bu olacağı düşünülmekte.

İran yönetimi ülke içerisinde internet üzerinden pornografik temelli olarak nitelendirilen ve genel olarak ülke rejiminin girmesini yasakladığı sitelere girilmesini engellemek adına yaklaşık yedi yıldır büyük bir uğraş vermekte. Fakat İran vatandaşları da bu sansürü aşmak adına farklı yöntemler deneyerek, özgür internetlerine kavuşmaya çalışmakta. İran rejimi de son hamlesi ile Hong Kong da olan internet bağlantılarını çökertti. Tabi bu küçük çaplı kriz kısa sürede sonlandırıldı

Dünya Çapında Yapılmış En Büyük Engelleme Çalışması

Daha önce internet yasaklama çalışmaları konusunda; Kuzey Kore, Çin ve Küba gibi dikta ile yönetilen ülkelerde örnekler görmüştük. İran yönetimi de bu tür yöntemler yerine, Border Gateway Protocol isimli bir yöntem izleyerek, uluslararası internet trafiğinin yönünü kısa bir süre için değiştirmeyi başardı. İran yönetiminin sonuçlarını tahmin edemeyerek yaptığı bu eylem de sonuçlarını Hong Kong başta olmak üzere bir çok ülke de gösterdi. Zarar için milyon dolarlar konuşulurken İran hükümeti konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Hong Kong yetkilileri ise bu tür kırılgan bir durumun, şans eseri ortaya çıkmasını büyük bir şans olarak nitelendirerek İran’dan bir hak ya da tazminat talep etmeyeceklerini söylediler. Gelecekte dijital bir saldırı olarak gelme olasılığını da savunarak, bu konuda yapacakları çalışmalar ile bu açığı kısa sürede kapatacaklarını açıkladılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu