SinemaGündem

Kızılcık Şerbeti Konusu, Oyuncuları ve Analizi

Kizilcik Serbeti Konusu, Oyunculari ve Analizi

Yeni sezonun gelmesiyle birlikte Kızılcık Şerbeti konusu ve kadrosu merak edilenler arasında yer alıyor. Çıktığı ilk günden bu yana dizi, birçok kişiyi televizyona kitlemeyi başardı. Öyle ki zaman zaman tartışmaları da beraberinde getirdi. Diziye yeni başlayanlar ve  hikayesini öğrenmek isteyenler bu yazımızı okuyabilir.

Kızılcık Şerbeti Konusu

Dizi, iki farklı yaşam biçimini benimseyen ailenin bir şekilde yan yana gelmesini konu alır. Bu aşamada birçok farklı olay karakterlerin başından geçer. Düşüncelerin çatışması, muhafazakarlık ve modernlik gibi kavramlar dizide karşılaşılan konular arasındadır.

Kızılcık Şerbeti Oyuncuları

Kizilcik Serbeti Oyunculari
Başarılı oyuncularıyla Kızılcık Şerbeti, en çok izlenen yerli diziler arasında.

Kızılcık Şerbeti konusu itibariyle  sürükleyici bir dizidir. Oyuncuların hikayeleri, rollerini iyi şekilde oynamaları da izleyicilerin dikkatini çeken özelliklerindendir. Kızılcık Şerbeti oyuncuları; ana karakterler ve yan karakterler olmak üzere ikiye ayrılır. Ana oyuncular izleyicilerin beğenilerini kazanırken yan karakterler de diziye pek çok hikaye katmaktadır. Kızılcık Şerbeti kadrosu şu şekildedir:

  • Kıvılcım Arslan (Evrim Alasya)
  • Doğa Korkmaz (Sıla Türkoğlu)
  • Pembe Ünal (Sibel Taşçıoğlu)
  • Abdullah Ünal (Settar Tanrıöğen)
  • Ömer Ünal (Barış Kılıç)
  • Fatih Ünal (Doğukan Güngör)
  • Alev Arslan (Müjde Uzman)
  • Nursema Ünal (Ceren Yalazoğlu Karakoç)

Bu karakterler ana oyunculardır. Dizide ayrıca Fatih ve Nursema’nın kardeşi Mustafa, Mustafa’nın eşi Nilay, Nursema’nın sevdiği kişi olan Umut, Alev ve Kıvılcım’ın annesi Sönmez gibi karakterler de bulunur. 

Kızılcık Şerbeti Karakter Analizi

Kıvılcım, iyi eğitim almış, şu anda İstanbul’da köklü bir lisede müdürlük yapan çağdaş bir kadındır. Eşinden boşandıktan sonra hayatın zorluklarına karşı dimdik ayakta duran Kıvılcım Arslan, Doğa ve Çimen adında iki kızını da kendi çabalarıyla yetiştirerek onların da kendisi gibi güçlü bir kadın olmasını ister.

Çimen, evin küçük kızıdır ve annesinin çalıştığı lisede okur. Büyük kız Doğa ise üniversitede diş hekimliği okumaktadır. Kıvılcım’ın tek isteği zorlukların içinde disiplinle yetiştirdiği çocuklarının başarılı ve mutlu bir yaşam sürmelerini görmektir.

Yaşanan olumsuz olaylar bu aileyi derinden etkiler. Doğa, üniversiteye başladığı ilk yıl erkek arkadaşıyla evlenme kararı alır. Bu karar, onun üniversiteyi bitirmesini ve mesleğini yapmasını isteyen annesi Kıvılcım için büyük bir hayal kırıklığıdır. Ancak dizide asıl olaylar kızının sevgilisi Fatih’in ailesiyle tanışmasıyla başlar. 

Fatih’in ailesi muhafazakâr bir ailedir ve bu aile yapısı, Kıvılcım’ın çocuklarını yetiştirdiği yaşam tarzından farklıdır. Arslan ailesinin iki kızı da kadınların değer gördüğü, geleneklerin ve adetlerin ikinci plana kaldığı bir evde büyümüştür. Fatih’in ailesi de onu geleneksel tarzda, erkeklerin söz sahibi olduğu ev ortamında yetiştirmişlerdir.

Kıvılcım, kızının hayatının bu evlilik kararından olumsuz yönde etkileneceğini düşünür ve Doğa için endişelenmeye başlar. Doğa, annesinin düşüncelerine karşı çıkarak Fatih’le her türlü farklılığı aşabileceğine inanır. 

Hikaye aynı doğrulara inanan ancak bunu farklı şekilde yansıtan iki taraf arasında geçer. Doğa ve Fatih ikilisinin ilişkileri her iki ailede de büyük tepkilerle karşılanır. Olaylar, bu şekilde başlar ve ana hikayenin yanı sıra Fatih’in kardeşi, Ünal ailesinin tek kızı olan Nursema’nın da kendi yaşam tarzlarına uymayan kişiyi sevmesi ve zorla evlendirilmesi gibi üzücü olaylarla da seyirciyi sürükler.

Kızılcık Şerbeti Analizi

Kizilcik Serbeti Analizi
Kızılcık Şerbeti, farklı yaşam tarzlarına sahip ailelerin nasıl birlikte yaşadığını konu alıyor.

Kızılcık Şerbeti, konusu bakımından pek çok mesaj verir. Kızılcık Şerbeti analizi yapmak için öncelikle aile yapısından bahsedebiliriz. Bu dizi, çağdaş ve geleneksel aileleri ele alır. Geleneksel ailelerin kendilerine özgü adetleri bulunurken çağdaş aile, modern yaşam tarzıyla hayatlarını sürdürür.

Ailelerin birbirleriyle zıt olması ve her iki yaşam tipinin de bu dizide yer edinmesi önemli bir durumdur. Aslında dizide bir yandan modern ailelerin geleneksel yapıları kabullenme süreçleri gösterilirken geleneksel ailelerin de modern yaşam tarzına alışmaya çalışması gerektiği mesajını verir. Çünkü kültürel açıdan zengin bir ülkede yaşadığımız için her iki kutup da birbirlerine zıt olmasına rağmen ortak yönler kabul edilerek daha rahat yaşam sürüleceği önerilir.

Bu durum, Fatih ve Doğa’nın evliliğinin yanı sıra Nursema’nın da Umut’u sevmesiyle yinelenen bir konudur. Umut, Ünal ailesine tamamen zıt bir karaktere sahiptir. Özellikle onun alkol alması büyük bir kırmızı çizgidir. Ancak Umut, Nursema’nın inançlarını ve kültürünü benimsemesine dair herhangi bir olumsuz düşünceye sahip değildir. Nursema da Umut’un içki içmesi, eğlence mekanlarına gitmesi ve şarkı söylemesi gibi durumlardan rahatsız olsa da bunu belli etmez ve onu olduğu gibi kabul eder. 

Dizi ayrıca ataerkil, yani erkeklerin en çok söz hakkına sahip olduğu yaşam tarzının da bir eleştirisidir. Dizide kadına şiddet, kadınların birbirini desteklemesi ve sahip çıkması gibi konular ele alınır. Bu gibi durumlarla toplumsal yönden mesajlar da yönetmenler tarafından verilir. Hikayenin içerisinde kadınların da söz alması gerektiği, onların da okuma ve iş sahibi olma gibi haklarının varlığının da her daim olduğu anlatılır.

Kızılcık Şerbeti, modern Türkiye’de yaşanabilecek geleneksellik ve çağdaşlık ikileminin arasında sıkışmış sevgililerin de eşlerin yaşadıkları olayları içerir. Kıvılcım ve Pembe, Nursema ve Umut, Kıvılcım ve Ömer, Fatih ve Doğa, Alev ve Abdullah gibi ikililer bu zıtlığın yaşandığı kişilerdir. 

İzleyiciler tam da mutlu oldular diye düşündükleri zaman yeni problemlerle insanları şaşırtan dizi yeni sezonuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bakalım yeni bölümlerde izleyicileri hangi olaylar bekliyor.

Anka film konusuyla alakalı bilgi almak için yazımızı okuyun!

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir