BilimNe, Ne Değildir?

LSD Nedir, LSD Etkileri Nelerdir?

LSD, şizofreni tedavisi için yanlışlıkla bulunan bir kimyasal ve yarı sentetik psikoaktif bir halüsinojendir. Peki, günümüze kadar gelişimi nasıl olmuştur? Detaylar yazımızda...

Yan etkileri ve bağımlılık oranı, diğer uyuşturucu madde türlerine göre son derece düşük olan LSD nedir, LSD etkileri nelerdir? Tüm bu soruların cevapları için yazımızı okuyabilirsiniz.

LSD ya da bilinen adı ile asit; Albert Hofmann tarafından, şizofren hastalarını tedavi etmek için kazara yapıldı. LSD’nin açılımı Liserjik asit dietilmid ve kodu C20H25N3O’dır.

LSD Nasıl Bulundu?

Albert Hofmann çalıştığı araştırma kurumu dışında, sık sık doğa gezileri yapan biriydi. Bu gezilerinden birinde, Çavdar Mahmuzu ile karşılaştı (Çavdar Mahmuzu: Çavdar üzerinde yaşayan bir mantar türüdür ve oldukça zehirlidir). Albert Hofmann bulduğu şey hakkında araştırma yaptığında ise; Yılancık isminde hastalığın tedavisinde tarih öncesi dönemde kullanıldığına ulaştı. Üzerine çalıştığı şizofren hastalarının, kan dolaşımını hızlandırmak için bunu kullanabileceğini fark etti.

19 Nisan 1943’de laboratuvarından evine doğru dönerken, çalışmasından bir damla eline damladı. Bisiklet ile ilerlediği yolda koluna damlayan LSD’nin halüsinasyon etkisine maruz kaldı. Sonrasında bu olayı anlatması istendiğinde şu kelimeleri kullandı: Önümde olan her şey dalgalanmaya başladı. Gördüklerim bana oyun oynuyor, içbükey bir ayna yansımasının içinden bakmaya çalışıyordum. Olduğum yerde sabit bir şekilde pedal çeviriyorum ama hareket edemiyor gibi hissediyordum”. Böylece tarihin ilk LSD yolculuğunu Albert Hofmann 1937 yılında yapmış oldu.

LSD Nasıl Bulundu?
Albert Honfmann Bisiklet Sürerken LSD etkisini anlatan LSD kağıdı.

Eve vardığında ise uyuşturucunun etkileri artarak devam ediyordu, eşyalar hareket ediyor, gölgelerden farklı yaratıklar çıkıyor gibi hissediyordu. Gözleri ona sürekli oyun oynuyordu. Ertesi gün olduğunda ise, kendini hiç olmadığı kadar iyi hissettiğini iddia ediyordu. “Yeniden başlamış gibi hissediyorum, sanki bildiğim dünya yıkıldı ve gözlerimde yeniden inşa edildi” dedi.

LSD’nin gelişim süresince, ayrıca üzerinde çalışan profesörler de oldukça eğlenmiştir. Üzerinde çalışan doktorlar, birbirlerinin kalemlerine ve bardaklarına LSD sürerek onların etki altında kalmalarını izlemişlerdir.

LSD Etkileri Nelerdir?

LSD ilk uyuşturucu olarak tanımlandığında, Amerika da yasal olarak dağıtılıyordu. CIA önderliğinde üretilen ve dağıtılan LSD, Çiçek Çocuklar olarak geçen bir kuşağa tamamen askeri yöntemler için kullanılıp kullanılmayacağı öğrenmek amacı ile verildi. Sonucunda da etkilerinin sadece halüsinojen olarak, insanı uyuşturan maddeler sınıfına girdiği görüldü ve yasaklandı.

Fakat Çiçek çocuklar yani hippiler daha fazla LSD istiyorlardı. Bunun için daha yasaklanmamış olan Kanada ve Meksika da LSD üretimi başladı. İlk başta sıvı olarak üretilen LSD, taşınmasında yaşanan problemler ve yakalandığında ağırlık bakımından ceza verilmesi yüzünden, üreticiler için uzun süre tercih edilmedi. Sonrasında mikrogramlık kağıtlaraasidi enjekte etmek mümkün oldu. Böylece ağırlık hem azalıyor hem de yakalanma riski azalıyordu.

LSD kullanımının ardından etkisi maksimum bir saat içinde başlar. Dört saate kadar giriş seviyesi atlanır ve pik düzeye gelinir. Sekiz ya da on iki saatin sonunda da sonlanır. En sık görülen etkileri:

  • Görme Bulanıklığı
  • Halüsinasyon
  • Vücut Isısının Artması
  • Titreme
  • Kötü Düşünceler İle Yüzleşme
  • İyi ve Zinde Hissetme
  • Kendini Olduğundan Üstün Görme

LSD’nin Zararları

LSD kullanımı ülkemizde yasak olup, kullanılmasını veya barındırılmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Kullanım durumunda, kişinin kötü düşüneler (bad trip) adı verilen rüyalara girerek, etkisinde uzun süre kalması ve bağımlı olma riski taşımaktadır. Etki altında kesinlikle araç kullanmayın ve kendinizi kapalı bir yerde tutun. Yanınızda güvenebileceğiniz birini barındırmanın her şekilde faydası olacaktır.

Bağımlılık türlerinden bir diğer olan uçucu bağımlılığı hakkında ilginç bilgiler duymaya hazır mısınız? O halde Uçucu Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu