TeknolojiGündem

macOS Monterey Detaylı İncelemesi ve Yeni Özellikleri

macOS Monterey Detaylı İncelemesi ve Yeni Özellikleri

Geçtiğimiz haftalarda Apple Mac kullanıcıları için yeni işletim sistemi macOS Monterey’i kullanıcılarının hizmetine sundu. Aslında tamamen yeni bir işletim sisteminde bahsettiğimizi söyleyemeyiz. Bunu daha çok bir güncelleme olarak ele almamız en doğrusu olacaktır. Bu güncellemenin asıl amacı da kullanıcıların daha işlevsel bir Mac deneyimi yaşamalarına olanak tanımak olarak söylenebilir. Bundan dolayı kullanıcılar macOS Monterey detaylı incelemesi ve yeni özellikleri gibi konuları oldukça merak ediyorlar. Biz de yazımızda bu yeni işletim sistemi ile gelen özellikleri detaylı olarak açıklamaya çalıştık.

macOS Monterey Özellikleri

macOS Monterey Özellikleri
macOS Monterey birçok yeni özellik ile birlikte geldi.

masOS Monterey ile birlikte bazı uygulamalar yeni güncellemeler alarak yenilenirken bunların yanında bazı yeni özelliklerle de işletim sistemi oldukça zenginleştirildi. Gelen güncellemelerin başında FaceTime, Safari ve Notlar gibi Apple’ın oldukça fazla kullanılan uygulamaları yer almakta. Yeni güncellemelerle birlikte Apple kullanıcıları artık bu uygulamaları daha efektif kullanabilecekler. Zaten Apple da bu yeni özelliklerle birlikte kullanıcıların hem kişisel hem profesyonel hayatlarında iyi bir Mac deneyimine sahip olmalarını amaçlıyordu. Monterey ile birlikte güncellenen ve işletim sistemine eklenen yeni özellikleri ve uygulamaları şöyle sıralayabiliriz:

 • FaceTime
 • Mesajlar
 • Safari
 • Odak
 • Hızlı Not ve Notlar
 • Evrensel Denetim
 • AirPlay ile Mac’e Yansıtma
 • Canlı Metin
 • Mac’te Kestirmeler
 • Harita
 • Gizlilik
 • İCloud+

FaceTime

FaceTime
macOS Monterey ve facetime özelliği

FaceTime için söyleyeceğimiz tek şey SharePlay olsa hepiniz tam olarak neyden bahsettiğimizi anlarsınız sanırım. Adından da belli olduğu gibi SharePlay kullanıcıların FaceTime süresince diğer kullanıcılarla birçok şeyi paylaşmasına izin veren bir özellik. Ekranınızı paylaşmanızın yanı sıra birlikte izleme ve dinleme seçenekleri ile artık çok daha efektif bir FaceTime deneyimi yaşayabileceksiniz. Üstelik akıllı ses seviyesi yardımıyla izlediğiniz ya da dinlediğiniz şeylerdeki gürültülü anlarda dahi diğer kullanıcıları rahat bir şekilde duyma imkânınız olacak.

Kamera uygulamasındaki Portre Modu’nu buraya da getiren Apple, FaceTime içinde arka planınızın değil sizin öne çıkmanızı sağlıyor. Aynı zamanda uzamsal ses teknolojisi ile görüştüğünüz kişilerin sesleri, ekranın neresinde duruyorlarsa o tarafından gelmekte. Ses izolasyon moduyla birlikte de mikrofonunuz yapay öğrenme tekniği sayesinde çevredeki gürültüleri tanıyarak engelliyor ve kesintisiz bir görüşme yapmanızı sağlıyor. Son olarak Apple cihazı bulunmayan kişilerin de FaceTime görüşmelerinize katılabilmesini sağlayan bir özellik de bulunmakta. Bu sayede istediğiniz kişiler tarayıcılarından hiçbir şekilde giriş yapmadan görüşmelerinize yolladığınız davet üzerinden katılabiliyorlar.

Mesajlar

mesajlar
macOS Monterey ve mesajlar özelliği

Mesajlar uygulaması da Sizinle Paylaşılanlar sekmesi ile çok daha yeni bir görünüme kavuşuyor. Burada Mesajlar uygulaması üzerinden sizinle paylaşılan her şey otomatik olarak ilgili uygulamalardaki Sizinle Paylaşılanlar sekmesinde görülebilecek. Şimdilik bu özellik Safari, Fotoğraflar,  Apple Podcasts, Apple Music ve Apple TV uygulamalarında kullanılabilir durumda. Mesajlarda daha sonra kullanabileceğiniz içerikleri iğneleyebilirsiniz. Bu içerikler de Sizinle Paylaşılanlar kısmında kullanılabilir olarak görünebilecek.

Yukarıda saydığımız uygulamalarda paylaşılmış içeriklerin yanı sıra bu içerikleri kimlerin paylaştığını da görebileceksiniz. Bu noktada kısa bir şekilde bu kişilerle mesajlaşmaya da devam edebilirsiniz. Bunların yanında sizinle paylaşılan metinler, makaleler Safari’de, podcast bölümleri de Apple Podcasts uygulamasındaki Şimdi Dinle kısmında Sizinle Paylaşılanlar olarak yer alacak.

Safari

safari
macOS Monterey ve safari özelliği

Safari Apple’ın belki de tasarımı için en çok uğraştığı uygulamalardan birisi. Yeniden tasarlanmış olan kenar çubuğu sayesinde oluşturup kaydedebildiğiniz yeni sekme grupları arasında dolaşabilirsiniz. Bu kenar çubuğu aynı zamanda Okuma Listesi, yer işaretlerini ve Sizinle Paylaşılanlar kısmını da içinde barındırmakta. Kompakt sekme çubuğu da Akıllı Arama özelliğini o an etkin olan sekmenizle bütünleştirerek internet gezintileriniz için size daha fazla alan açıyor.

Akıllı Takip Önleme özelliği sayesinde artık daha da güvenli bir Safari deneyimine sahipsiniz. Bu özellik takip edicilerin IP adresini takip edebilmesini engelliyor. Bunun yanında HTTPS’yi desteklediği bilinen ancak güvenli olmayan olarak gösterilen http sitelerini de HTTPS’ye yükseltiyor.

Odak

odak
macOS Monterey ve odak özelliği

Odak özelliği bilgisayarınızda odaklanmaya ihtiyaç duyduğunuz ya da bildirimlerinizden uzak kalmak istediğiniz anlarda size yardımcı olacak bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Özellik sayesinde bir odak grubu seçerek o an hangi bildirimleri almak istediğinize karar verebiliyorsunuz. Bu sayede yaptığınız işler bölünmemiş oluyor. Üstelik hazır odak grupları yanında kendinizin de özelleştirebileceği şekilde düzenleyebileceğiniz odak grupları bulunmakta. Bu noktada aktif kullandığınız odak grubu bağlı cihazlarınızın hepsinde aktifleştirilmiş oluyor.

Odak özelliğinin bir başka güzelliği daha var. Sizinle Mesajlar uygulamasından iletişime geçmek isteyenlere kullandığınız odak grubu bir bildirim olarak gösteriliyor ve insanlar o an rahatsız edilmek istemediğinizden otomatik olarak haberdar oluyorlar. Bu bildirimi bir otomatik yanıt mesajı olarak kendi belirlediğiniz birkaç cümleye de çevirebilirsiniz.

Hızlı Not ve Notlar

hızlı not ve notlar
macOS Monterey ve hızlı not özelliği

Notlar uygulaması da Apple’ın en çok kullanılan uygulamalarından bir tanesi. Bu yüzden erişim kolaylığı sağlaması adına bir ekran noktası veya klavye tuşu ile kullanabileceğiniz Hızlı Not özelliği geldi. Ekranınızda ne açık olursa olsun bu şekilde Hızlı Not’a erişebiliyor ve ekrandaki konumu ve büyüklüğünü ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca Hızlı Not’a bir uygulamadan ya da siteden eklediğiniz bağlantılar sayesinde o uygulamaya ya da siteye girdiğiniz zaman not aldığınız size minik bir simge yardımıyla hatırlatılıyor.

Notlar uygulaması da etiketler sayesinde artık daha düzenli bir hale geldi. Eklediğiniz etiketler notların bu etiketler altında gruplanmasını sağlıyor. Daha sonra uygulamadaki arama çubuğunda etiketi aratarak istediğiniz notlara erişim sağlayabiliyorsunuz. Aktivite görünümü sayesinde notlarınıza siz yokken diğer insanların neler eklediklerini görebiliyorsunuz. Bu eklemeleri yapan kişiler ve eklemeleri farklı renklerde görüntülenebiliyor.

Evrensel Denetim

evrensel denetim
macOS Monterey ve evrensel denetim özelliği

Evrensel Denetim, Apple’ın kullanıcılar aygıtlarını tek bir yerden kontrol edebilsin diye sunduğu muhteşem bir yenilik. Bu özellik sayesinde Mac ve iPad arasında kolayca geçiş yapabiliyor ve bunları birden çok cihaza daha bağlayabiliyorsunuz. Bu sayede imlecinizi iPad’inize taşıyarak orada bulunan bir görseli Mac’inize çekebiliyorsunuz. Üstelik bunun için bir kurulum yapmanıza da gerek olmuyor. Cihazlarınızı birbirlerine yakın tutmanız yeterli.

AirPlay ile Mac’e Yansıtma

AirPlay uygulaması şimdi Mac üzerinde de kullanılabilir bir durumda. Evrensel Denetim özelliğinde olduğu gibi bunda da amaç aynı ID’yi paylaşan cihazlar arasında bağlantı kurmayı kolaylaştırmak olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede telefonunuzdan ya da iPad’inizden Mac’inize içerik gönderimi yapabiliyorsunuz.  Bu gönderim sayesinde içerikleri Mac ekranınızda yansıtabilmenizin yanında ses dosyalarını da açarak Mac’inizi ikinci bir hoparlör gibi kullanabilirsiniz.

Canlı Metin

canlı metin
macOS Monterey ve canlı metin özelliği

Fotoğraflar, Ekran Görüntüsü, Hızlı Bakış ve Safari uygulamalarında Canlı Metin özelliği görsellerdeki metinleri kolay bir şekilde kullanabilmenizi sağlıyor. Bu metinleri seçerek kopyalama, yapıştırma ya da araştırma gibi seçeneklerde kullanabiliyorsunuz. Adreslere tıkladığınızda Harita açılıyor, numaraya tıkladığınızda arama yapabiliyor ya da kaydedebiliyor ve mesaj gönderebiliyorsunuz.

Mac’te Kestirmeler

Kestirmeler uygulaması Mac cihazınız üzerinde en sık yaptığınız işlemleri otomatikleştirmenize yaraması için geliştirildi. Bu sayede birden fazla adımla yapmanız gereken şeyleri artık tek bir adımda yapabileceksiniz. Üstelik bunları birçok uygulama üzerinde kullanarak geniş bir kullanım alanına sahip olabilirsiniz. Tüm bunlar için hazır kestirmelerden birini kullanabilir ya da kendinize özel kestirmeler hazırlayarak bunları diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Harita

harita
macOS Monterey ve harita özelliği

Harita deneyimi Mac üzerinde artık üç boyutlu bir hale geldi. Çöller, okyanuslar, dağlar ve diğer yeryüzü şekillerini daha fazla detay içerecek şekilde üç boyutlu bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Londra, New York, Los Angeles gibi bilinen şehir merkezleri ile akalı detaylı bilgileri ve önemli yapıları haritada görerek daha geniş bir keşif deneyimi yaşayabilmek mümkün. Sürüş deneyimini geliştirmek adına haritada trafik durumunu, kazaları ve sürüşünüzü etkileyebilecek diğer çevresel etmenleri kolay bir şekilde görebileceksiniz.

Gizlilik

Gizlilik Apple’ın çok önem verdiği konular arasında yer alıyor. Yeni işletim sisteminde Denetim Merkezi’nden hangi uygulamaların mikrofonunuza erişimi olduğunu görebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu durum ekranınızda da kamera gösterge ışığının parlaklığı sayesinde de gösterilmekte.

iCloud+

iCloud+’ın sunduğu en iyi özelliklerden birisi E-postamı Gizle özelliğidir. Bu sayede size gelen mail’leri asıl mail kutunuza ileten rastgele mail adresleri oluşturabilirsiniz. Böylece asıl mail adresinizi kimseyle paylaşmak zorunda kalmadan işlemler yapabilirsiniz.

macOS Monterey Hangi Mac Modellerinde Kullanılabilir?

macOS Monterey
macOS Monterey birçok Mac modelinde kullanılabilecek.

Her yeni işletim sistemi ya da güncelleme ile birlikte Apple kullanıcılarının en çok merak ettiği şey bu yeniliklerin hangi modellere kadar sunulacağı oluyor. Son olarak size bunun bilgisini de vermek istiyoruz. macOS Monterey kullanabilecek Mac modelleri şunlardır:

 • 2013 ve sonraki senelerde piyasaya çıkan Mac Pro modelleri
 • 2014 ve sonraki senelerde piyasaya çıkan Mac mini modelleri
 • 2015 ve sonraki senelerde piyasaya çıkan MacBook Air, iMac ve MacBook Pro modelleri
 • 2016 ve sonraki senelerde piyasaya çıkan MacBook modelleri
 • 2017 ve sonraki senelerde piyasaya çıkan iMac Pro modelleri

Eğer Apple firmasına ait yenilikleri takip etmekten keyif alıyorsanız Yeni MacBook Pro İnceleme yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir