Sağlık

Mercimek Çorbası Gaz Yapar mı?

Mercimek çorbası gaz yapar mı

Sofralarımızın vazgeçilmesi haline gelen mercimek çorbası ile alakalı insanların akıllarında çeşitli şüpheler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de “Mercimek çorbası gaz yapar mı?” sorusudur. Mercimek çorbası içinde yüksek miktarda lif bulunmasından ve bitkisel asitlerin yer almasından dolayı gaz problemi yaşatmaktadır.

Her ne kadar sağlıklı bakliyat ürünleri arasında olsa da mercimek çorbasını az miktarlarda tüketmekte fayda vardır. Midelerinde sürekli olarak şişkinlik problemi yaşayan kişilerin mercimek çorbasından uzak durması gerekmektedir.

Mercimek çorbasını az tüketmeye dikkat etmesi gereken bir diğer kısımsa emzirme ya da hamilelik dönemindeki kadınlardır. Çünkü mercimek çorbası tüketen anneler çocuklarını emzirdiklerinde gaz problemini bebeklerine de yansıtmaktadır.

Mercimek Çorbası Şişkinlik Yapar mı?

Kültürümüzün bir parçası haline gelen ve halk arasında oldukça sağlıklı olarak bilinen mercimek çorbasının bazı yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle içerisinde şişkinlik yapan besinleri bulundurduğu için mide problemleri yaşatabilmektedir. Bu durum yalnızca çocuklarda geçerli değildir aynı zamanda yetişkinlerde de görülmesi mümkündür.

Özellikle midelerinde problem olan kişilerin mercimek çorbasından uzak durmasında fayda vardır. Çünkü rahatsız olan bir midede şişkinlik yaptığı zaman daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Uzmanların önerisi ise az miktarda mercimek çorbası tüketilmesidir. Bu sayede hem içindeki sağlıklı bakliyatlardan faydalanmış oluruz hem de midemizde herhangi bir problem yaşamayız.

Hamile kadınlar gebelik dönemlerinde mercimek çorbası tüketiminin zararlı olup olmadığı konusunda oldukça merak duymaktadır. Eğer sizin de hamilelik döneminde mercimek tüketimi hakkında şüpheleriniz varsa yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bunun yanında mide ile ilgili sorunlardan biri olan yanma problemi yaşıyorsanız, sizin için güzel önerilerimiz var: Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelik Döneminde Mercimek Çorbası İçilebilir mi?

hamilelik doneminde mercimek corbasi
Hamilelik sürecindeki kadınların mercimek çorbası tüketimini en az seviyelerde yapması gerekir.

Hamilelik sürecinde aldığınız besinlerin içeriğine oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle lif açısından zengin ürünleri tüketirken oldukça dikkatli olmalısınız. Mercimek çorbası da lif açısından zengin besinler arasında yer almaktadır. Bu yüzden hamilelik sürecindeki kadınların mercimek çorbası tüketimini en az seviyelerde yapması gerekir.

Mercimek çorbasının yüksek lif oranına sahip olmasından dolayı midede ağrılara sebep olabilir. Bu ağrılar özellikle hamile kadınlarda daha büyük problemlere yol açma ihtimali bir hayli yüksektir. Midede yaşanan ağrı problemi bazı zamanlarda uykusuzluk problemine de yol açmaktadır. Hamile kadınların uykusuzluk problemi yaşaması hem kendi gelişimlerini hem de bebeklerini gelişimini olumsuz etkiler.

Mercimek çorbası her ne kadar sağlıklı olarak bilinse de hamile kadınların tüketimini minimum seviyelerde tutması gerekir. Fakat çok istendiği zaman mercimek çorbası tüketiminden önce yapmanız gereken birkaç işlem vardır. Bu işlemler sayesinde mercimek çorbasının midelerini rahatsız etmesini önlenmiş olur. Tüm bu işlemlere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Mercimek Çorbasının Gaz Yapmasını Nasıl Önleriz?

Mercimek, halk arasında besleyici ve sağlıklı yönüyle bilinmektedir. Fakat rafinoz açısından oldukça zengin yapısıyla vücudun sindirimini zorlaştıran bir gıdadır. Çünkü insan vücudunda rafinozu parçalarına ayırabilmek için yeterli seviyede enzim bulunmamaktadır. Bağırsaklarda öğütülmeye çalışan rafinoz, karbonhidrat ve hidrojen salınımı yapar. Bundan dolayı kişinin bağırsakları gaz dolar ve ağrıya sebep olur. Mercimek çorbasının gaz yapmasını önlemek istiyorsanız bu işlemleri uygulamanız gerekmektedir:

  • İlk olarak mercimeği pişirmeden önce en az 3 dakika boyunca kaynatmalısınız. Bu işlem sayesinde gaz problemine yol açan rafinozun bir kısmını mercimekten ayrıştırmış olursunuz.
  • Mercimeklerin kaynama işlemi bittikten sonra su içerisinde 1 gece beklemesi gerekmektedir. Çünkü suyun içerisinde bekleyen mercimekler doğal fermantasyona uğrar ve gaz yapıcı özelliğini yitirir. Mercimekleri bekleteceğiniz suya 1 çay kaşığı kadar karbonat atarak bu işlemi daha etkili kılabilirsiniz.
  • Mercimekleri beklettiğiniz suyu boşaltın. Daha sonrasında mercimeğinizi kısık ateşte uzun sürede pişirebilirsiniz. Bu işlemler sayesinde mercimeğin gaz yapıcı özelliği neredeyse kaybolmuş olur.

Mercimek çorbası yaparken bu yolu izleyerek oluşabilecek mide ağrılarını önleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mercimek Çorbası Bebeklerde Gaz Yapar mı?

Evet, mercimek çorbası bebeklerde gaz yapabilir. Özellikle doğumdan sonraki ilk ay, emzirmenin gaza neden olmaması için annelerin bu tür besinlerden uzak durması gerekir.

Mercimek Anne Sütünü Arttırır mı?

Yeşil mercimek anne sütünü arttıran gıdalar arasındadır. Ancak çocukta şişkinliğe neden olmaması için dikkatli tüketilmelidir.

Emziren Anne Kırmızı Mercimek Yiyebilir mi?

Kırmızı mercimek hem anne hem de bebekte gaz sancısı ve şişkinliğe neden olabilir. Bu nedenle lohusalık döneminde bir süre uzak durulmasında fayda vardır.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir