Ne, Ne Değildir?

Nükleer Silahlar ve Atom Bombası Etkisi

Nükleer Silahlar ve Atom Bombası Etkisi

Nükleer silahlar ya da bilinen adı ile atom bombaları; Nükleer reaksiyon ve nükleer füzyonun bir arada kullanılmasının sonucunda çok daha etkili bir şekilde füzyon elde ederek, yok etme gücü yükseltilmiş bir silahtır. Tarihte bilinen ve yer alan diğer silahların aksine, çok daha yüksek oranda zarar yaratabilir. Kullanılmasının ardından bir şehir ya da ülke de var olan bütün canlı ve cansız cisimleri yok edebilir.

Atom Bombasının İlk Kullanım Alanı: Hiroşima

İkinci Dünya Savaşının sonunu getirmek adına Albert Einstein’in başta olduğu bir araştırma grubu tarafından hazırlandı. 6 Ağustos 1945 sabahı, Küçük Çocuk ya da İngilizce adı ile Little boy isimli Uranyum bazlı atom bombası Japonya’nın Hiroşima kentine atıldı. Japonya atom bombasının yaralarını daha kapatamadan ise Şişman Adam ya da İngilizce adı ile Fat Man isimli plütonyum bazlı silah da Nagazaki şehrine atıldı. Silah kullanıldığı anda 132.000 insanın ölmesine neden oldu. Şehir içerisinde ise tamamen kıyamet ortamı hakimdi. Ancak silahın kullanımın ardından ise çok daha kötü olaylar yaşanmıştır.

Dünya da Kaç Tane Atom Bombası ya da Nükleer Başlık Bulunmaktadır?

Amerikan Bilim Adamları Fedarasyonu tarafından 2012 yılında yapılan araştırmaya göre dünya da 4300 adet kullanıma hazır şekilde nükleer bomba bulunmakta olduğunu gösteriyor. Ancak 17.000 den daha fazla da nükleer başlık bulunmaktadır. Ülkeler yaşadıkları kriz dönemlerinde kullanmak üzere beklettikleri bu felakete karşı, dünya da hiçbir örgüt ya da güç engel olamamaktadır.

Atom Bombası Sonrası Hiroşima

Hiroşima da atom bombası yapılmadan öncesinde, Amerikan hükümeti Japonya hakkında bir sosyolojik araştırma yürüttüğü bilinmektedir. Bu araştırma sayesinde kişilerin en çok dışarıda oldukları saati ortaya çıkartarak sabah saat 08:15 civarında saldırı için hesap yapmışlardır. Bomba Hiroşima’ya atıldıktan sonra söylediğim gibi 132.000 insan hayatını kaybetmiştir, ancak asıl problem kalıntı etkileri ile ortaya çıkmıştır. Radyoaktif serpinti, rüzgar ile birlikte bütün bir bölgeye maalesef radyoaktif akıntıyı yaymış ve bölge de yaşayan ve saldırıdan kurtulmayı başaran kişilere, toprağa ve her türlü cisme bulaşmıştır. Bu yaşanan facianın etkileri halen daha hissedilmektedir. Yakın döneme kadar bölge halkının çocuklarında engelli durumlar, ekinlerde gariplikler gözlemlenebiliyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu