Sağlık

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

öksürük ne iyi gelir

Kış ayının kendini gösterdiği şu günlerde hastalıklardan korunmak için ekstra dikkat etmemiz gerekiyor. Korona haricinde gribal enfeksiyonlar da bu aylarda artış gösteriyor. Bu artışlara karşı alacağımız basit ama etkili yöntemlerle hastalıklara karşı korunmamız mümkün. Öksürük başta olmak üzere, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların getirdiği pek çok semptoma karşı hazırlıklı olmalıyız. Peki günlük yaşantıyı önemli ölçüde olumsuz etkileyen öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğe yakalanmamak ya da öksürükten hızlıca kurtulmamız için yapmamız gerekenler nelerdir? Hepsini sizler için derledik.

Öksürük Neden Olur?

öksürük neden olur
Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar öksürüğü tetiklemektedir.

Öksürük, vücudumuzun doğal bir refleksidir. Solunum yoluyla ciğerlerimize girmeye çalışan mikrop ve bakterilere dışarı atma refleksini bizler öksürme hali ile yaşarız. Öksürük genellikle evde tedavi edilebilir düzeyde gerçekleşir. Bazı durumlarda ise evde gerçekleştirilen öksürük tedavileri sonuç vermez. Üç haftadan uzun süre geçmeyen öksürükler için akut ya da kronik öksürük teşhisi konulabilmektedir. Burun boğaz gibi üst solunum yollarımıza ait kısımların tahrişi öksürüğe sebebiyet verir. Halk arasında sıkça rastlanan şu durumlarda öksürük kaçınılmazdır:

 • Grip
 • Soğuk algınlığı
 • Zatürre
 • Akut ve bronşit
 • Faranjit

Bu hastalıklar öksürükle özdeşleşmiştir. Gereken tedavi yöntemleri sağlandığında kısa sürede atlatılan bu durumlar sağlığımızı olumsuz etkiler.

Öksürük Nasıl Geçer?

öksürüğe nasıl
Bitki çayları öksürüğe ne iyi gelir sorusuna en geleneksel cevap olacaktır.

Öksürük her yaştan insanın karşılaşabileceği erken tedavi ile kolayca atlatabilen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde öksürük için tedavi yöntemleri ve kullanılan ilaçlar farklılık göstermektedir. Bunun yanında evde kolayca hazırlayabileceğiniz tarifler ve bol sıvı alımı ile öksürüğün önüne geçebilirsiniz.

Öksürük halindeyken boğazımızı sürekli mikrobun geri atılması için zorlarız ve bu daha çok tahribat yaratır. Bu durumun önüne geçilmesi için en etkili beş yöntem şunlardır:

 1. Başta su olmak üzere sıvı tüketimini arttırmak ve mümkünse sıcak şeyler içmek.
 2. Karabiberli süt ya da karabiberli çay ile karabiberin yakıcı etkisine güvenebilirsiniz.
 3. Ayva çayı gibi çeşitli bitki çayları tüketmek.
 4. Boğaz bölgesine sıcak kompres uygulamak.
 5. Bulunduğunuz ortamı havalandırmak.

Öksürük beslenme düzenimize eklediğimiz küçük noktalar ile erkenden iyileştirilebilir. Bunun yanında günlük hayatımızda daha dikkatli davranarak solunum yoluyla bulaşan diğer hastalıklardan kurtulabiliriz. Öksürük probleminizin geçmesi için denedikleriniz her zaman sonuç vermeyebilir. Bu tarz durumlarda bir uzmandan tavsiye almayı ve doktora çıkmayı ihmal etmemelisiniz.

Öksürükten Uzun Süreli Uzak Kalma Yolları

öksürü sigara
Sigara kullanımı, öksürüğü tetikler.

Covid-19 salgını bizlere soluduğumuz havanın ne kadar taşıyıcı özellikte olduğunu gösterdi. Bulunduğumuz ortamlar, ellerimizle temas ettiğimiz yüzeyler gibi mikrop ve bakterilere ulaşabileceğimiz her yer bizler için artık daha riskli. Öksürük ve gribal enfeksiyonların da gündemde olduğu bu mevsimlerde kişisel temizliğimize ve toplumsal hayattaki davranışlarımıza ekstra dikkat etmeliyiz. Öksürüğe yakalanmamak adına alınacak önlemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bulunduğunuz ortamı havalandırmak, kış aylarında pek iç açıcı bir düşünce olmasa da uzun süre aynı havayı solumak sağlıklı değildir.
 • Peçete kullanımına özen göstermek öksürük ile beraber saçılacak parçacık halindeki mikropların önüne geçer. Öksürürken peçete ile ağzınızı kapatmayı ve peçeteyi atmayı unutmayın. Çoğu zaman dirsek içimiz ve avucumuz ile ağzımızı kapatsak da mikroplar bizimle birlikte durmaya devam etmektedir.
 • Tütün ürünleri kullanmamak ve kullanılan ortamda bulunmamak.
 • C vitamini alımını aksatmak bağışıklık sistemimizi zayıflatarak mikroplara karşı bağışıklık sistemimizi düşürür. Çoğumuz meyve yemeyi unutuyor ya da yeteri kadar tüketimine özen göstermiyoruz.

Bunlar gibi küçük ama etkili birçok önlem ile hastalıklara karşı çıkardığımız daveti yok edebiliriz.

Öksürüğü Geçirmek için Pratik Tarifler

öksürüğe iyi gelecek tarifler
Zencefil, öksürüğe iyi gelen doğal bir çözüm.

Birçok hastalığın tedavisi ve şifası doğada saklı. Öksürüğe ne iyi gelir konu başlığımızda evde hazırlayabileceğiniz pratik ve doğal tarifler ile iyileşmeniz an meselesi.

 • Zencefil Mucizesi: Kendi başına birçok hastalığa iyi gelen zencefili, limon, zerdeçal ve biraz bal ile birleştirerek tüketebilirsiniz. Öksürük şuruplarını tatlandırmak içinde kullanılan zencefili bu şekilde tüketmeyi deneyin.
 • Ayva Yaprağı Demlemek: Ayva çok uzun yıllardır öksürük tedavisinde kullanılan bir yöntem. Annelerimizin öksürdüğümüz zaman bizlere yedirerek pütürlü yapısı ile boğazımızdaki tahrişi almasını dilediği ayvanın yaprakları da mucize. Demlenen ayva yapraklarını tatlandırmadan ılık bir şekilde içebilirsiniz.
 • Karanfil Kürü: Karanfil, zencefil ve balı karıştırarak marmelat kıvamında gibi yaparak tüketebilirsiniz. Limon ile daha akışkan hale getirebilir ve günde 2-3 kez tüketebilirsiniz.

Öksürüğe yakalanmamak en iyisi olsa da bazen farkında olmadan öksürükle baş başa kalabiliyoruz. Bu tarz durumlar için en çok tercih edilen pratik çözüm yöntemlerini sizler ile paylaştık.

Hastalık semptomlarından bir diğeri ise boğaz ağrısı. Peki boğaz ağrısı neden olur?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir