Ne, Ne Değildir?Sağlık

Şeker Bağımlılığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker bağımlılığı, pek çok ciddi hastalığı beraberinde getirecek önemli bir sağlık sorunudur. Erken alınan önlemler ve tedavi yöntemleri ile bu bağımlılıktan kurtulmak mümkündür.

Günümüzde bir çok kişide bulunan ancak farkında olmadıkları için düzgün tedavi alamadıkları bir hastalıktır şeker bağımlılığı. Konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda ise psikolojik olarak görülmesine karşın, fiziksel olarak da bağımlılık kazanılması olasıdır. Farelerde yapılan deneyler gösteriyor ki, gündelik olarak her birine verilen şeker miktarı tekrarlanmaması durumunda yoksunluk krizi yaşadıkları gözlemlenmiştir.

Şeker Bağımlılığı Neleri Kapsar?

Şeker bağımlılığı doğrudan şeker ile ilgili gıdaları kapsamaz sadece. İşin içerisinde salata sosları, barbekü sosları ve aklınıza gelmeyecek fakat içerisinde şeker barındıran bir çok gıda bulunmaktadır. İşlenen gıdalar ya da alkol de doğrudan şeker bağımlılığına katkı sağlar. Bu tür durum yaşayan kişilerin, gündelik şeker ihtiyaçlarını meyve ya da doğal bal aracılığı ile gidermeleri uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Şeker Bağımlısı Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?
Şeker bağımlısı olduğunuzu anlamak için bazı alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. 

Şeker Bağımlısı Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Öncelikle belirtelim ki şeker bağımlılığı obezite ve tip 2 diyabet için en büyük nedenlerden biridir. Kişi de tiroid bozukluk ya da hiperaktiviteden tutun da cilt problemleri ve kansere kadar bir çok hastalığın nedenlerini oluşturabilir. Peki, şeker bağımlısı olup olmadığımı nasıl anlarım diye soruyorsanız ise;

  • Sürekli tatlı yemek ya da bir tatlı ikram edildiğinde ikinci tabağı gözlüyorsanız,
  • Uykunuzda düzensizlik varsa,
  • Enerjiniz sürekli olarak bir tetikleyiciye ihtiyaç duyarak düşük ise,
  • Birden bire gelen açlık krizleri yaşıyor ya da doymak ile ilgili problemleriniz varsa,
  • Karın bölgenizde sürekli şişkinlikler var ise, siz de şeker bağımlı olabilirsiniz.

Şeker Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün mü?

Öncelik ile böyle bir şüpheniz var ise bu konuda bir uzmana danışmaktan daha iyi bir çözüm yolu yoktur. Eğer kalıtsal bir hastalığınız varsa ya da bir rahatsızlığınız varsa öncelikli olarak bu durumu doktorunuz ile konuşmanız en sağlıklısı olacaktır. Sonrasında ise bir diyetisyen ile görüşerek bu durumunuz ile ilgili çalışmalara başlayabilirsiniz. Şunu unutmayın ki hastalığınız potansiyel bir şeker hastalığıdır ve buna göre bir diyet uygulamak durumunda kalacaksınız. Sağlıklı yaşamanın temel koşullarını hayatınızda bir süre değil sürekli yaşamanız dileği ile.

Şekerden sonra tuz bağımlılığının ne olduğunu öğrenmek isterseniz; Tuz Bağımlılığı Nedir ve Zararları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu