Seyahat

Şili Vatandaşı Nasıl Olunur?

Şili Vatandaşı Nasıl Olunur?

İnsanlar zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı ülke değişimi yapmak isteyebilir. Özellikle de kendini yaşadığı devlete ait hissetmeyen kişiler, farklı ülkelerde vatandaşlık alma yollarına başvurmaktadır. Son dönemde ise birçok kişi için çekici bir ülke olan Şili, ülke değiştirmek isteyen insanların araştırma konusu olmaktadır. Bu nedenle de Şili’de yaşamak isteyen kişiler, “Şili vatandaşı nasıl olunur?” sorusunun cevabını aramaktadır.

Daha iyi şartlar altında yaşamak isteyen kişiler, başka ülkelerde yaşamaya karar verebilir. Günümüzde, Şili, birçok açıdan ilgi çekici bir Latin Amerika ülkesidir. Ancak, öncelikle pasaport konusunu halletmek için neler yapabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Şili Vatandaşlığı için Gereksinimler

“Şili vatandaşı nasıl olunur?” sorusuna cevap bulabilmek için atılması gereken bir diğer adım ise yerine getirilmesi beklenen bazı yükümlülükleri gerçekleştirebilmektir. Vatandaşlık elde etmek için aşağıda yer alan gereksinimlere sahip olmanız gerekir:

 • Yetişkin olmak. 18 yaşına basmamış kişiler de başvuru yapma hakkına sahip olabilir. Ancak, bunu gerçekleştirmek için velilerinden uygun izinleri almaları gerekmektedir.
 • Şili’de en az beş yıl yaşamak. Pasaportunuza ilk ikamet vizesi verildiği andan itibaren süre başlamaktadır.
 • Daimi ikamet iznine sahip olmak.
 • 60 günden fazla bir süre hapis cezasına çarptırılan suçlardan hüküm giymemek ya da şüpheli bir olaya karışmış olmamak. Bu noktada mahkumiyet belgesi gerekli olmamaktadır.
 • Şili’deki hayatınızı güvence altına almak için maddi imkanlara sahip olmak.

Şili vatandaşlığı elde etmek istiyorsanız, yukarıda yer alan gereksinimleri kontrol etmeniz gerekir. Aksi taktirde Şili’de yaşama hayaliniz suya düşebilir. Ancak, endişelenmenize gerek yok. Şili, vatandaşı olmak isteyen kişilerden ağır şartlar istememektedir.

Oturma İzni Kaydı Elde Etmek

Oturma İzni Kaydı Elde Etmek
Şili vatandaşlığı elde edebilmek için öncelikle oturma izni alınması gerekmektedir.

Oturma izni kaydı belgesi olmadan Şili vatandaşlığı almak mümkün değildir. Bu nedenle, her şeyden önce oturma izni almanız ve herhangi bir sürpriz ile karşılaşmamanız gerekir. Aşağıdaki durumlar için oturma izni kaydınız gerekecektir:

 • Bir kişinin herhangi bir rantı için vizesi varsa
 • Eğer bir göçmenseniz ve aileniz ile yeniden bir araya gelmek istiyorsanız
 • Emekli vizesi olan yaşlı bir kişiyseniz
 • Devlet topraklarında kendi işlerini kurmak isteyen bir yatırımcı ya da diğer kişilerdenseniz

Yukarıda yer alan tüm durumlar, oturma izninin daha uzun süre kayıt ettirilmesini gerektirir. Bundan sonra ise Şili vatandaşlığını elde etme adımlarınızda yarıya gelmiş olacaksınız. Bu noktada, bilmeniz gereken detay ise ikamet izni ve daimi ikametgah belgesi ile ilgili tüm süreçlerin Santiago’daki Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirildiğidir.

Şili Vize İstiyor mu?

Türkiye ve Şili arasında 3 ay (90 gün) vizesiz giriş çıkış yapılabilmektedir. Bir Türk vatandaşı Şili’ye vize almadan turizm amaçlı gidebilmekte ve 90 gün kalabilmektedir. Aynı şekilde Şili vatandaşları da ülkemizde 3 ay vizesiz kalabilmektedir.

Şili ile Türkiye arasındaki ilişkiler oldukça iyidir. Bu noktada, Şili, Latin Amerika ve Karayipler (LAK) bölgesinde yer alan ve Serbest Ticaret Anlaşması (STA) bulunan tek ülke konumundadır. Türk vatandaşları, Şili’de oturma izni başvurusunu kolay bir şekilde yapabilmektedir. Aynı şekilde, Şili vatandaşları da Türkiye’de turizm amaçlı ikamet izni başvurusu yapabilirler.

Türkiye’ye çeşitli nedenler ile gelen Şili vatandaşları ülkemizde kısa süreli ikamet izni alabilmektedir. Şili vatandaşlarının oturma izni alması için ise 90 gün olan vize süresini geçmeden başvuru yapması gerekir. Göç İdarelerinin verdiği oturma izninin başvurusu ise internet üzerinden yapılmaktadır. Şili vatandaşı davetliniz olarak Türkiye’ye geldiyse ve uzun süreli kalmak istiyorsa ikamet başvurusu yapılması gerekir. Şilililere verilecek olan oturma izni başvuru evrakları ise şöyledir:

 • 4 adet biometrik fotoğraf
 • Sağlık sigortası poliçesi
 • Noter tasdikli kira kontratı
 • Başvuru evraklarının üzerinde harcın yatırıldığına dair makbuz
 • Pasaport ve pasaport fotokopileri

Yukarıda yer alan gereksinimleri sağladıktan sonra başvuru evrağı ile beraber randevu alınan göç idaresine gitmeniz gerekir.

Şili’ye gitmek eğer ilginizi çektiyse Şili’de Gezilmesi Gereken Yerler yazımıza da mutlaka bakmalısınız.

Şili’ye Gitmek için Gereken Evraklar

Şili'ye Gitmek için Gereken Evraklar
Şili’ye giderken mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken birtakım belgeler söz konusudur.

Şili’ye gitmek için vize gerekmese bile sınır kapısında ihtiyaç duyulabilecek bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar ise şöyledir:

 • Pasaport,
 • Covid-19 aşılarınızı ve kimlik bilgilerinizi mevacuno.gob.cl adresi üzerinden Şili Sağlık Bakanlığı’na teyit ettirmelisiniz. (Kimlik ve aşı bilgilerinizi onaylatmadan Şili’ye giriş belgesi alamayacağınız için en azından 1 ay öncesinden teyit işlemlerinizi sistem üzerinden halletmenizi tavsiye ederiz. Çünkü onay süreci 1 aya kadar uzayabiliyor.)
 • Uçuşunuzdan 48 saat önce c19.cl adresi üzerinden form doldurup, Şili’ye giriş belgesi oluşturmalısınız. (Kimlik ve aşı bilgilerinizi onaylatmadan Şili’ye giriş belgesi alamayacağınızın altını çizmek isteriz.)
 • Uçuş saatinizden en az 72 saat öncesinde yaptırmış olduğunuz negatif sonuçlu PCR testi (Eğer 2 yaşından küçük bir çocukla seyahat edecekseniz, ona PCR testi yaptırmanız zorunlu değildir.),
 • Covid-19 problemiyle ilgili sağlık giderlerinizi kapsayacak 30.000$ teminatlı bir sağlık sigortası (30.000$ ibaresi sizi şaşırtmasın. Şili’de kalacağınız gün sayısını göz önünde bulundurarak Covid-19 masraflarınızı kapsayacak yeterlilikte bir sigorta olması yeterli olacaktır.)
 • Otel vb. konaklamalarınız için rezervasyonlar,
 • Dönüş biletiniz,
 • Seyahat masraflarınızı karşılayacak kadar maddi kaynak.

Şili’ye seyahatinizden en azından 1 ay önce bu belgeleri hazırlamaya başlamanızı tavsiye ederiz. Turistik seyahatin dışında Şili’de çalışma izni almak için ise bir davetiyeye ihtiyacınız vardır. Resmi çalışma izni başvurusu yaptığınız takdirde Şili’ye gidebilirsiniz. Bunun için Şili konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir