Spor

Sporda Drill Ne Demek?

Sporda Drill Ne Demek

Drill kelimesi sözlük anlamında “matkap, acil durumda yapılması gerekilen prosedür” anlamı taşısa da bu kelime spor alanında farklı amaçla kullanılmaktadır. Peki sporda drill ne demek? Isınma, soğuma ve esnemenin yanı sıra ihmal edilen oldukça önemli bir konudur. Fakat çoğu zaman onun esamesi bile okunmaz.

Sporda drill; bir hareketi, egzersizi ya da antrenmanı bir antrenör yardımı ile hızlı bir şekilde sürekli tekrar etmeye denir. Çalışmak istediğiniz sporu antrenör eşliğinde tekrarlayarak yapmak size büyük bir fayda sağlamaktadır. Bu nedenle öğrenmek istediğiniz bir antreman için antrenörünüzden drill başlatmasını isteyebilirsiniz. Sporda drill, bir spor tekniğini öğrenmenin en güzel yoludur.

Spor Drill Çeşitleri Nelerdir?

Spor Drill
Her spor dalı için farklı drill çeşitleri vardır.

“Sporda drill ne demek?” sorusunu yanıtlayabilmek için farklı drill türlerinden söz etmemiz gerekir. Genel olarak baktığımızda nasıl ki birbirinden farklı birçok spor çeşidi görüyorsak, bu sporların kendi içlerinde de birçok drill türü vardır. Örneğin güreş, masa tenisi, hentbol, basketbol ve futbol gibi çeşitli spor dallarında drill antrenmanı yapılmaktadır. Her bir spor dalının drill antrenmanı farklıdır. Farklı drill türlerini en popüler iki spor dalı üzerinden şu şekilde aktarabiliriz:

Basketbolda;

Futbolda ise;

  • Savunma hücum
  • Şut ve dönen top takibi
  • Pas
  • Destek ve boş alan yaratma drilleri mevcuttur.

İki spor türünün drillerine baktığımızda birbirlerinden farklı olduğu çıkarımı yapılabilir. Bunun sebebi spor drillerinin sporun türüne göre değişiklik göstermesidir.

Sporda Drillin Önemi

Spor Drill
Sporcular için drill oldukça önemlidir.

Drill sporcular için dikkate alınması gereken bir çalışma biçimidir. Birçok sporcunun ihmal ettiği şeylerin başında ısınma, soğuma, esneme ve drill rutinleri gelir. Genellikle o gün daha uzun ve hızlı bir antrenmana odaklanmış olan sporcular, bunları adeta zaman kaybı gibi görme eğilimindedirler ama bu, pek de doğru bir bakış açısı değildir. Drillin sporcular için bazı faydaları vardır.

Teknik çalışmalar; kısaca driller, koşu için doğru hareket modellerinin kas hafızasına yerleştirmesine yardımcı olan aktif çalışmalardandır. Drill çalışmaları, sporcunun doğru ve kadanslı hareket etmesine katkıda bulunur, koşu formunu düzeltir ve verimliliğini arttırır. Drillerin sıklık derecesi de sporcular için önemlidir. Her bir hareket 15-25 m’lik mesafe ile en fazla üç-dört tekrar şeklinde yapılabilir.

Sporseverlerin ilgisini çekebilecek bir içerik daha: BCAA Ne İşe Yarar? Zararlı mı?

Sıkça Sorulan Sorular

Driller ne işe yarar?

Spor dalı ne olursa olsun drill yapmak kas hafızasını geliştirir.

Koşu hızını artırmak için ne yapılmalı?

Sürekli olarak antrenman yapmak ve sağlıklı beslenmek en çok dikkat edilmesi gereken iki noktadır.

Hızlı koşmak neye bağlıdır?

Hızlı koşmak; kişinin kondisyonuna, ruh haline, giydiği kıyafet ve ayakkabılara bağlıdır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir