Oyun

The Artful Escape İnceleme: 70’lerde Bir Müzik Evreni

The Artful Escape

Oyun ilk olarak 2017 yılında The Artful Escape of Francis Vendetti ismiyle ortaya çıkmıştır. Döneminde oldukça sevilen oyun, 4 yıl sonra başka ve daha kısa bir isimle geri dönmüştür. Bu isim, The Artful Escape’dir. Oyunun 4 yıl sonra çıkmış olması, devamının geleceği bilindiği halde “İptal mi oldu?” düşüncesine ortaya çıkarmıştır. Fakat yayınlanan oyunla bu sorunun cevabı verilmiştir. 2017 yılında yarattığı atmosferle ilgi çeken oyunun devamı olan The Artful Escape’in bu atmosferi koruyup korumadığı merak konusu olmuştur. Bu sorunun yanıtını “The Artful Escape İnceleme: 70’lerde Bir Müzik Evreni” başlığının altında inceleyip, sorunun yanıtına yazının devamında ulaşabilirsiniz.

The Artful Escape Konusu

The Artful Escape Konusu
The Artful Escape konusu itibariyle müzikseverlerin bir hayli ilgisini çekecek türden.

Önceki oyunda olduğu gibi bu oyunda da ana karakter Francis Vendetti adlı karakter. Karakterin amacı kendi müzik kimliğini oluşturabilmektir. Francis karakteri, ünlü folk dehası amcası Johnson Vendetti’nin taklidi olmak istememektedir. Amcasının vefatından sonra kasabadaki insanları üzmemek için folk müzik çalmaktaydı. Ancak duymaya başladığı bazı sesler, onun çok farklı dünyalara çekilmesine neden olmuştur. Bu dünyada alışılmadık birçok müziğe ve birçok canlıya maruz kalmaktadır Francis.

İkinci oyun, birinci oyunda sürdürülen arayışın devamı niteliğindedir. Bu arayışta olmak ve arayış sırasında karşısına çıkan seçeneklere uygun davranmak zorunda kalan bir karakterle oyun süreci geçirilmektedir. Oyunda çıkılan maceranın oldukça zorlu ve karmaşık ilerlemesi beklenirken öyle gerçekleşmemektedir. Aksine oldukça rahat bir ilerleyiş söz konusudur. Oyunun oldukça kompakt bir yapısı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Oyun süresi genel anlamda kısadır bu nedenle olaylar da buna uygun olarak hızlı şekilde ilerlemektedir. Bu oyunun atmosferine girmek isteyenler için hayal kırıklığı yaratmış durumdadır denebilir. Oyun süreci en fazla 6 saat sürecek şekildedir.

Oyunun müzikleri üzerine titizlikle çalışıldığı belli olan kısmıdır. Hem folk müzikleri hem sololar hem de atmosferi belirten müzikler oldukça kaliteli bir çalışmanın sonucudur.

The Artful Escape Oyun Özellikleri

The Artful Escape’in içerik özellikleri şunlardır;

 • Müzikal karşılaşmalar yapılabilmekte,
 • Gerçek ve gerçek dışı karakterlerle gerçek bir müzikal macera yaşanabilmekte,
 • Tek bir evren üzerinde değil, birçok evrende gezinilebilmektedir.

İkinci oyunda oyunculara Türkçe dil desteği de sunulmuştur.

The Artful Escape Nasıl Oynanır?

The Artful Escape Nasıl Oynanır?
The Artful Escape’de oluşturulan seçim mekanizması tamamen oyun içinde ilerlenmesini sağlamaktadır.

Oyunun sistemik yapısı ve oluşturulan senaryo bazen eleştirilmiş bazen beğenilmiştir. Sahne kimliğini oluşturmak isteyen birinin uğradığı dünyalar oldukça kaliteli görsel efektler ve renklerle yansıtılmıştır. Yine kullanılan müzikler de bu görselleri daha da etkileyici hale getirmiştir. Fakat oyuncular gördükleri bu dünya üzerinde daha etkili olabilmeyi beklemiştir. Sonuçta kişilik oluşumunu, özellikle müzik alanında bir oluşumun tek kalıba sığması mümkün değildir. Fakat oyun bu özgürlüğü kullanıcılarına sunmamıştır. Kullanıcılara seçim baloncukları sunulmuştur fakat bu baloncuklar hikâyenin gidişatını değiştirmemektedir.

The Artful Escape’de oluşturulan seçim mekanizması tamamen oyun içinde ilerlenmesini sağlamaktadır. Bu ilerlemenin ötesine geçememiştir. Hikâye bu anlamda oldukça genel alınmıştır.

Oyunda en geniş seçim yelpazesi karakterin kimlik bilgilerinde bulunmaktadır. Yanı karakterin geldiği gezegene, sahne adına ve kostümlerine oyuncu tarafından karar verilmektedir. Bu durum kişiye özel bir karakter oluşturmaya olanak sağlamıştır. Oyunda sunulan kıyafetler oldukça çeşitlidir. Kıyafetler dışında oyun karakterinin kullandığı gitarda da değişiklikler yapılabilmektedir. Gitarın şekli ve rengiyle ilgili yapılabilecek birçok seçim mevcuttur. İşte müziklerin en etkili olduğu oyunda görsel destek de bu şekilde sağlanmıştır.

Oyun, oynanış açısından kullanıcılarına hiç zorluk çektirmeyen bir oyundur. Bu nedenle de çeşitli eleştiriler almaktadır denebilir. Çünkü sürekli iyi bir şekilde gitar çalması gereken karaktere, tek tuş yardımıyla bu yaptırılabilmektedir. Tek tuşla gitar çalma dışında iki kere sıçrama özelliği vardır oyunda. Bunun dışında bir de konserler sırasında ekranda görülen tuşlara basılması istenmektedir. Fakat bunun için de herhangi bir süre kısıtlaması olmamaktadır. Bu anlamda oyuncular hiç yorulmadan gezegenden gezegene gidebilmektedir.

The Artful Escape Sistem Gereksinimleri

The Artful Escape deneyimini yaşamak için gereken sistem gereksinimleri aşağıda belirtilmiştir:

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • Bellek: 4 GB
 • İşlemci: Intel Core i3-540
 • Ekran: AMD Radeon HD 7870
 • Boyut: 7 GB
 • İşletim Sistemi: Wİndows 7

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • Bellek: 8 GB
 • İşlemci: Intel Core i5-6600
 • Ekran: AMD Radeon RX 580
 • Boyut: 7 GB
 • İşletim Sistemi: Windows 10

Farklı oyunları keşfetmeyi seviyorsanız; Townscaper İncelemesi: Okyanusun Üzerinden Doğan Bir Şehir yazımızı da mutlaka inceleyin.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir