GündemHaberler

Ümit Özdağ Parti Kurdu Mu?

Ümit Özdağ Parti Kurdu Mu?

Ümit Özdağ, 3 Mart 1961 yılında aktif siyasetin içinde yer alan bir ailenin oğlu olarak Tokyo’da dünyaya gelmiştir. Sıklıkla siyasi partiler içindeki kararları ve söylemleri ile gündeme gelmesi ile bilinir. Özdağ’ın Tokyo’da dünyaya gelmesi ise kendisi gibi siyasi hareketleri ile gündemde olan ailesinin Türkiye’den sürülmesinden kaynaklıdır. Babası Muzaffer Özdağ, 60 darbesi neticesinde kurulan Milli Birlik Komitesi’nin önde gelen üyelerinden biridir.

Bir sürgün çocuğu olarak dünyaya gelmiş, ancak 1963 yılı sonunda Türkiye’ye dönerek çocukluk yıllarından geriye kalanları Türkiye’de geçirmiştir. İlköğretim, ortaöğretim ve lise eğitimine Ankara TED Koleji’nde başlamış ancak siyasi faaliyetlerinden ötürü TED Kolejinden atılarak Ankara Aktepe lisesinde eğitim görmeye devam etmiştir. Sonrasında yüksek öğrenimini Münih’te yer alan Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde gördü.

Ümit Özdağ Siyasi Hayatı

Ümit Özdağ, akademik serüvenindeki başarıların yanı sıra aktif siyaseti de ihmal etmemiştir. Özdağ, daha lise yıllarında iken ülkücü faaliyetlerden ötürü okul değiştirmek zorunda kaldı. Bu bağlamda denilebilir ki Özdağ’ın siyasetle olan ilişkisi, çocukluk dönemlerine kadar uzanır. Tüm bunların yanı sıra, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü, Diyanet Araştırmaları Merkezi (DİYAM) gibi kurumların kurulmasında rol oynamıştır. Ek olarak birçok derginin yayıma sunulması gibi çalışmalarda bulunmuş ve konferanslar, seminerler ve tebliğler de sunmuştur. Tüm bu süreçte aktif siyasetin içinde bulunduğundan dolayı kendinden sıklıkla söz ettiriyordu.

2006 yılının 19 Kasım’ında yapılacak olan 8. Olağan MHP kongresinde Devlet Bahçeli’ye karşı aday olacağını açıklamıştı. Fakat kongreden iki gün önce MHP yönetimi tarafından ihraç edilmesi, bu hedefini gerçekleştirememesine yol açtı.

Ümit Özdağ ve Parti Kurma Açıklaması

Ümit Özdağ ve Parti Kurma
Yaptığı son açıklamalara göre Özdağ 26 Ağustos’ta kendi siyasi partisini kurmayı düşünüyordu.

2010 yılında mahkeme kararı ile tekrar MHP’ye dönen Özdağ, 2011 parlamento seçimlerinde partisinin İstanbul millet vekilliğine aday gösterilmişti. Fakat bu seçimden başarı ile çıkamadı ve partinin MYK üyesi olarak siyasi hayatına devam etti. 2015 genel seçimlerinde aynı partiden Gaziantep milletvekili adayı olarak seçilen Özdağ, bu sefer istediği başarıya ulaştı ve siyasi hayatına milletvekili olarak devam etme kararı aldı.

Yine bu dönemlerde MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Fakat 2016 yılında başkanlığa aday olabilmek için istifa etmiştir. MHP’nin genel başkanlığına aday olduğunda ise adaylık sürecine ilişkin kongrenin mahkeme kararı ile iptal edilmesi neticesinden dolayı bir sonuç elde edilemedi. Yine 2016 yılının ekim ayında bazı parti tüzüğü maddelerini ihlal etmesi gerekçesi ile kesin olarak MHP’den ihraç edilmiştir.

MHP’deki siyasi hayatı burada son bulan Özdağ, 2017 yılında kurulan İYİ Parti’de siyasi hayatına devam etti. 2018’de ise İYİ Parti’den aday olarak İstanbul Milletvekili seçilmiştir. 4 Mart 2021’de İYİ Parti’deki siyasi hayatını oldukça iddialı sözler sarf ederek sonlandıran Özdağ’ın siyasi geleceği pek çok kişi tarafından merak edilmekteydi. Yaptığı son açıklamalara göre Özdağ 26 Ağustos’ta kendi siyasi partisini kurmayı düşünüyordu.

Dün yapılan açıklama sonrası adının Zafer Partisi olduğunu açıkladığı partisini ilan etti. Kişisel Twitter hesabında partinin adını ve logosunu paylaşam Özdağ, bu zamana kadar Ayyıldız Hareketi planı ile siyaset hayatına devam ediyordu.

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in uğradığı saldırı hakkındaki detaylar için Meral Akşener Bayburt’ta Saldırıya Uğradı haberimize göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir