KariyerHaberler

Uzman Çavuş Maaşları Doğuda Ne Kadar?

Uzman çavuş maaşları doğuda ne kadar?

2022 yılının ikinci yarısında asgari ücrete yapılan zamlar sonrası maaşların ne kadar olacağı sorusuna yanıtlar aranmaya başlandı. Bizler de kafa karışıklarınızı gidermek adına ‘’Uzman çavuş maaşları doğuda ne kadar?’’ sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını inceleyelim…

Uzman Çavuş Nedir?

Öncelikle vatani görevini tamamladıktan sonra uzman çavuşluk hayali kuranlar için ‘Uzman çavuş nedir?’ konusuna değinelim. Uzman çavuşlar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışıp, vatan güvenliğini sağlamak başta olmak üzere sürekli ve aktif çeşitli görevlere sahip kişilerdir. Görev tanımlarından birkaçı şu şekildedir:

  • Er, subay ve astsubaylar arasındaki ilişkileri düzenlemek,
  • Muharebe görevlerinin yerine getirilmesini düzenlemek,
  • Nişancı ya da sürücü olmak,
  • Düşman ile mücadele etmek,
  • İletişimi sağlamaya yardımcı olmak,
  • Nöbet tutan erleri kontrol etmek ve yerleşke güvenliğini sağlamak,
  • Nizamiye görevlerine ek olarak erlerin sağlık durumlarının takip etmek,
  • Araç bakım ve onarım hizmetlerine katılmak.

Yukarıda saydığımız iş tanımları bulundukları komutanlığa, lokasyona veya sınıfına göre farklılık gösterebilir. Doğuda görev yapan uzman çavuşlar bazı istisnai iş tanımlarına sahip olabilmektedirler.

Uzman Çavuş Maaşları

Uzman Çavuş Maaşları
Uzman çavuş maaşları belirli kriterlere göre değişebilir.

Temmuz ayının başında asgari ücrete yapılan zamlar ile ‘’Uzman çavuş maaşları doğuda ne kadar?’’ sorusunu yanıtını sizler adına bulduk. Mevcut zamlardan sonra doğu ve güneydoğuda görevli uzman çavuşların maaşları en az %30 zam oranıyla 13.000 TL ve üzeri olacak şekilde açıklanmıştır. Yani 2022 yılı içerisinde doğu görevi yapan uzman çavuşların yıllık 150.000 TL maaş alacağı düşünülmektedir.

Mevcutta görevli olan kolluk kuvvetlerinin doğudaki il veya ilçelerde görev aldıklarında daha fazla maaş aldıkları bilinmektedir. Bunun sebebi ülkemizin doğusunda kalan bölgelerde senelerdir terör faaliyetleri ile karşı karşıya gelme riski olmasıdır. Bu da maaş miktarlarının daha fazla olmasının önemli sebeplerinden biridir. Örnek vermek gerekirse, batı illerinde bir uzman çavuş ortalama 8.000 TL maaş alırken, doğudaki meslektaşı kendisinden 3.000-4.000 TL daha fazla alabilmektedir. Bunların yanı sıra hizmet süresi, kıdem, rütbe, evlilik hali, çocuk sahibi olma durumları da maaş tutarlarında artış sebebi olabilmektedir.

Uzman Çavuş Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Uzman çavuş olmak isteyen bir bireyin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması öncelikli şarttır. Ayrıca başvuru yapacağınız yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşınızı bitirmemiş olmanız şartına da bakılır. Lise veya dengi bir okuldan mezun olup çavuş rütbesiyle askerlik yapmış olanlar TSK’nin uzman çavuşluk başvuru formunu doldurmaya hak kazanır.

Uzman seçim aşaması; yazılı sınav, fiziki yeterlilik testi, fiziki değerlendirme ve mülakattan oluşur. Sınav ve mülakatları tamamlayan adaylar, sağlık taramasını geçmeleri halinde eğitime alınırlar. Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar ise uzman çavuş olma şansını elde ederler. Uzman çavuşlar görevlerine başlamalarının ardından 2 ile 5 yıla kadar sözleşme imzalarlar. Sözleşmeler en fazla 55 yaşına gelene kadar uzatılabilir.

Uzman çavuşlar hakkında bilgi edindik. Peki ya Sözleşmeli Er Ne Kadar Maaş Alır?

Sıkça Sorulan Sorular

Uzman Çavuş Nerede Görev Yapar?

Uzman çavuşlar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde her şehirde görev yaparlar. Komutanlıklar ve ordular görev yerlerinden bazılarıdır.

Sözleşmeli Uzman Çavuş Ne Demek?

Daha çok uzman onbaşı olarak anılırlar. Mesleklerine bir sözleşme aracılığı ile istihdam edildikleri anlamına gelir.

Bir Uzman Çavuş Kendi Memleketinde Görev Yapabilir mi?

Eğer kendi memleketi en az 4 milyon nüfusa sahipse o zaman atamasını gerçekleştirebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir