Ne, Ne Değildir?

Olasılıkların Tükenmediği Alan: Pi Sayısı

Hepimizin orta okulda ve lise yıllarında oldukça ismini duyduğumuz bir matematik formülü olan Pi sayısı hakkında bildikleriniz sizce yeterli mi? Eğitim hayatımızda kendimize sıklıkla sorduğumuz “Bu bilgi bizim ile ilgisi ne olacak ya da gelecek hayatımızda bu bilgiden nasıl yararlanacağız” sorusuna Pi sayısı kümesinde yazımda yanıt vermeye çalışacağım.

Pi, bir dairenin çevresinin çapına bölünmesine denir. Başlangıcı sizin de bildiğiniz gibi 3.14 ile başlar. Bu kısmı ise sadece başlangıçtır, sonsuza kadar hiçbir tekrar olmadan devam eder. Hiçbir öngörü ya da kesinlik olmadan sürekli yenileyerek kendini sürdürür. Bu ondalık dizelerin arasında, her bir sayı var aslında. Doğum tarihiniz, bilgisayar şifreniz, şu an baktığınız saat, dakika, saniye, vatandaşlık numaranız, hepsi onun içerisinde bir yerlerdedir. Ondalık dizeleri harflere dönüştürmek mümkün olursa; Var olmuş ya da var olacak bütün sözcükleri, cümle yapılarını, konuşmaları elde etmeniz mümkün olur. Ve olabilecek bütün ihtimallerle bunu yakalamak mümkün olur. İlk doğduğunuz anda söylediğiniz sözden, sevdiğiniz kişiye hitap ettiğiniz şekle kadar geniş bir evrendir. Pi sayısı hayatın kendisidir. Söylediğimiz, yaptığımız, yapacağımız her şey pi sayısının içerisindedir. Dünya içerisinde yer alan bütün ihtimaller aslında pi sayısının içerisinde yer almaktadır.

Pi sayısını ilk olarak Babillerin kullandığı bilinmekte. Eski Mısırlılar başta olmak üzere bir çok uygarlık tarafından kullanıldı. Aşağıda paylaştığım video da konu ile ilgili kaliteli bir örneğe ulaşmanız mümkün.

https://www.youtube.com/watch?v=4OIm37V4AAU

Ayrıca Pi sayısını, müzik diline çevirerek şarkısına çeviren bir sanatçı, bu formülün hayatın her yerinde ne kadar güçlü bir sesi olduğunu bize gösteriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=xgg-g39MbZ0

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu