Sinema

Harley Quinn Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

Harley Quinn Filmleri

Harley Quinn, DC evreninin en sevilen kötü karakterlerinden biri olarak izleyenlerin karşısına çıkıyor. Biz de en sevilen kötü kadın karakterini sizlere tanıtmak ve “Harley Quinn filmleri hangi sırayla izlenmeli ?” sorusunun cevabı hakkında bilgilendirmek istedik.

Harley Quinn çoğu zaman Batman’in baş düşmanı Joker ile birlikte anılsa da onun da kendine özel bir hikayesi var. Harley Quinn’in hikayesi izleyiciler tarafından o kadar sevildi ki onu merkeze alan bir sinema filmi de çekildi. Harley Quinn filmleri, ülkemizde de gösterime girdi ve bunlar büyük yankı uyandıran yapımlar oldu.

Harley Quinn Filmleri

Harleen Frances Quinzel
Harleen Frances Quinzel

Harley Quinn filmleri ülkemizde oldukça sevilen yapıtlar olmuştur. Karakter o kadar çok ilgi gördü ve sevildi ki karakteri taklit edenler onun gibi giyinenler çok oldu. Joker filmleri içinden gelen bu anti kadın kahraman zamanla kendinin merkeze alındığı filmlerle seyirci karşısına çıktı. Sizler için Harley Quinn filmlerini sırasıyla birkaç başlık altında inceledik.

Batman: Assault on Arkham 

2014 yılında parlayarak çıkan bu filmde, Amanda Waller, The Riddler’dan önemli bir listeyi geri ister. Ancak bunun için ölümcül bir ekibe ihtiyaç vardır. Film her ne kadar Batman’in etrafında geçiyor gibi görünse de olaylara, Suicide Squad yani İntihar Timi üyelerinin bakış açılarından şahitlik etmekteyiz.

  •       Deadshot
  •       Harley Quinn
  •       Captain Boomerang

Batman: Assault on Arkham sayesinde İntihar Timi’ne ilk yakın bakışımız gerçekleşiyor. Ayrıca adı Batman olup da Batman’siz bir film düşünülemez. Kevin Conroy’un efsanevi seslendirmesiyle heyecan dolu bir animasyon bizi bekliyor!

Suicide Squad: Gerçek Kötüler

Suicide Squad: Gerçek Kötüler (2016)
Suicide Squad: Gerçek Kötüler (2016)

Harley Quinn filmleri arasında birinci olarak gösterilen film, Harley’nin geçmişini ve bugüne nasıl geldiğini konu alıyor. Warner Bros ve DC Entertainment’in yapımını üstlendiği film 2016 yılında vizyona girdi. Filmde DC evreninin anti kahramanları yer alıyor. Yönetmenliğini David Ayer’in yaptığı filmde Margot Robiee’nin yanı sıra şu oyuncular da yer alıyor:

  • Will Smith
  • Jared Leto
  • Cara Delevingne
  • Jai Courtney
  • Rick Flag
  • Karen Fukuhara
  • Viola Davis

Film, aynı ismi taşıyan bir çizgi roman serisinden sinemaya uyarlanmıştır. Dünyanın en tehlikeli toplamak için, devletin emri ile hapisteki en güçlü kötü adamlar bir araya getirilir. Süper güçlü kötü adamlardan oluşan bu ekip gizemli bir su örgütünü yenmeleri için görevlendirilmiştir. Ancak, bu ekip, aslında başarılı olmaları için değil kaybedecekleri baştan belli olan bir göreve gönderilmişlerdir. Bunun farkına vardıklarında acaba ne yapacaklar?

Batman and Harley Quinn

2017 yılında yayınlanan 74 dakikalık bu serüvende Batman ve Nightwing dünyayı kurtarmak adına Jason Woodrue ve Poison Ivy ile savaşmak zorunda kalırlar. Poison Ivy ve Jason Woodrue’nun hedefleri dünyada bitki-hibrit türünü başlatmaktır. Ancak yapacakları herhangi bir hatada bütün dünya yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır ve Batman, bunun farkındadır. Olaylar Batman’i her ne kadar istemese de çılgın Harley Quinn ile iş birliği yapmaya sürükler.

The LEGO Batman Movie 

2017 yılında yayınlanan The LEGO Batman Movie’de, tembel Batman’in yeni yardımcıları Robin ve Batgirl ortaya çıkar. Ekip Joker’in Gotham’ı hain bir planla tehdit ettiğini öğrenir ve aralarındaki anlaşmazlıkları bitirmeye karar verirler. Ancak Batman’in sorumlu olduğu artık sadece kendisi değildir.

Suicide Squad: Hell To Pay 

Batman: Assault on Arkham filminden sonra 2018 yılında Suicide Squad: Hell to Pay filmi ile İntihar Timi ile yine karşılaşıyoruz. Bu sefer ekibe Copperhead, Bronze Tiger ve Killer Frost da katılmış bulunuyor. Waller ile yaptıkları anlaşmaya göre hapis cezalarından birkaç yıl azalması için önemli bir eşyanın peşine düşmeleri gerekiyor. Ancak bu eşyayı hedefleyen tek ekibin onlar olmadığını fark ediyorlar.

Batman: Hush 

Batman: Hush filmi 2019 yılında yayınlanarak yeni bir maceranın kapısını da izleyiciler için açmıştı. İçerisinde birçok ikonik kötü barındıran bu filmde Harley Quinn’den Poison Ivy’e, Catwoman’dan The Riddler’a kadar birçok karakter bulunmakta. Batman bütün bu kötüler ile yıllarca savaşsa da “eski” dostu yeni düşmanı Hush asıl problem haline geliyor.

The LEGO Movie 2: The Secondpart 

2 yıl aradan sonra 2019 yılında devam filmi The LEGO Movie 2: The Secondpart ile ekip yeniden toplanıyor. Önceki filmde mahvolan şehir yüzünden, yerlilerin bütün düzeni mahvolmuş haldedir. LEGO DUPLO bütün şehri hala tehdit ettiğinden, herhangi bir tamir gerçekleşememektedir. Üstüne uzaylı robotun da gerginliği artırması ile Batman, Lucy ve Emmet şehri kurtarmak için birlikte çalışırlar.

Harley Quinn: Birds of Prey

Harley Quinn: Birds of Prey (2020)
Harley Quinn: Birds of Prey (2020)

Film, zalim suç lordu tarafından kaçırılan bir genç kızın kurtarma çalışmaları için verilen mücadeleyi konu ediniyor. Gotham Şehri’nin kötü adamı Roman Sionis ve yardımcı Zsasz, bir genç kızı hedef gösterir ve yakalanmasını ister. Cass adındaki genç kızı arayanlar yüzünden şehre bir kaos hakimdir. Bu kaos hali Harley, Black Canary, Huntress ve Renee Montaya’nın yollarının kesişmesine neden olur. Ekip, Roman’a karşı genç kızı kurtarmak için birlikte çalışmak zorundadır.

Birds of Prey’in devam filmi olacak olan serinin ikinci filmi için hazırlıkların başladığı konuşuluyor. Devam filminde, ana karakter Harley Quinn’in ne gibi maceralar yaşayacağı merak konusu.

Justice League Dark: Apokolips War 

2020 yılına damgasını vuran filmlerden biri olan Justice League Dark: Apokolips War animasyonunda Darkseid dünyayı yok etmeye çalışır. Elbette Justice League’da karşı atağa geçer. Buna bağlı olarak Zatanna ve sevgilisi John Constantine da Justice League ekibine katılır ve Apokolips’e doğru yola çıkarlar. Ancak Apokolips saldırısında beklenmedik olaylar yaşanır ve Zatanna dahil birkaç kahraman daha öldürülür, birkaçı da esir düşer. 

Suicide Squad: İntikam Timi

Suicide Squad: İntikam Timi (2021)
Suicide Squad: İntikam Timi (2021)

Amerika’nın en yüksek ölüm oranına sahip hapishanesi olan Belle Reve, en azılı süper kötülerin tutulduğu yerdir. Buradaki mahkumlar, dışarı çıkmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadır. Buna, görev gücü X’ e katılmak da dahil. Amanda Waller, Harley Quinn’in de dahil olduğu süper kötülerden oluşan bir tim kurar. Bu tim ağır silahlarla donatılır ve düşmanların kanıyla beslenen Corto Maltese adasına bırakılır. Tim elemanlarının her adımı takip edilmektedir. Bu süper kötülerden oluşan ekip hayatta kalarak süper gizli görevi yerine getirebilecek midir?

Harley Quinn Kimdir?

Harley Quinn karakterini ilk kez gördüğümüz film, “Batman: Animated Series’in 22. bölümü oldu. Karakter ilk görüldüğü andan itibaren izleyicilerin gönüllerinde kendine yer edindi. Öyle ki ünü, Harley Quinn’i başrolde gördüğümüz filme kadar uzandı. Tabii ki Harley Quinn’in bu derece sevilmesinde karakteri Margot Robbie’nin canlandırmasının payı çok büyük. Güzel oyuncunun karaktere kattığı ruh yadsınamaz.

Peki, Harley Quinn DC evreninin anti kahramanı olmadan önce kimdi? Ne iş yapıyordu? Gelin, bunu hep birlikte öğrenelim.

Gerçek adı, Harleen Frances Quinzel olan Harley okulunun en başarılı öğrencisidir. Aynı zamanda ödül sahibi bir jimnastikçidir. Kazandığı bir burs sayesinde Gotham Üniversitesi’nde okumaya başlar. Okul için stajyer olarak girdiği Arkham Aslyum’da Joker ile tanışır. Bu tanışmanın ardından Harleen’in hayatı tamamen değişir ve bir daha da eskisi gibi olmayacaktır.

Joker’e deliler gibi aşık olan Harley, onun akıl hastanesinden kaçmasına yardım eder. Okul birincisi, masum Harleen artık gerçek bir kötü olan Harley Quinn olmuştur. Ancak Harley, hiçbir zaman aşkının karşılığını tam anlamıyla alamaz.

Sıkça Sorulan Sorular 

[toggle title=”Harley Quinn’in İlk Filmi Nedir?” state=”close”]2016 yılında vizyona giren Suicide Squad filminde Margot Robbie tarafından canlandırılan Harley Quinn ilk kez görülmüş ve çok beğenilmiştir.[/toggle]

[toggle title=”Harley Quinn’in Gelecek Filmlerinde Ne Var?” state=”close”]2024 yılında çıkacak olan Joker: Folie à Deux filminde beyaz perdede tekrar görülecek olan Harley Quinn karakterini, Lady Gaga canlandıracak.[/toggle]

[toggle title=”Harley Quinn’in Gerçek Adı Nedir?” state=”close”]Harleen Frances Quinzel.[/toggle]

 

Peki, Harley Quinn’in ebedi aşkı Joker’in hikayelerine göz atmak istemez misiniz? O halde Joker Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli? yazımıza mutlaka göz atın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir