Ne, Ne Değildir?

Americano Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Americano nasil yapilir

Kahve tutkunlarının favori lezzetlerinden biri olan ve sertliğiyle ön plana çıkan Americano, sütsüz olmasına karşın hafif içimi sayesinde sıkça tercih edilir. Kendi kahvesini hazırlamak isteyen kişilerse “Americano nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını merak eder. İşte, ideal kıvama ve lezzete sahip bir kahve yapmak için bilinmesi gerekenler:

  • Taze çekilmiş espresso kahveyi alıp tamper yardımıyla ağırlık uygulayın.
  • Demleme öncesinde portafiltre üzerinde hiç kahve bulunmadığından emin olun.
  • Espressoyu hazırladıktan sonra üzerine 90 mililitre kadar sıcak su ekleyin. 

Yukarıdaki yöntemle birlikte ideal kıvam ve lezzette Americano yapmak mümkün hale gelecektir. “Evde Americano yapımı” sırasında önemli püf noktalardan biri de suyun 6,5 ile 7,5 pH değerinde olmasıdır. 

Americano, hem soğuk hem de sıcak haliyle sevilen nadir lezzetlerden biridir. Bu noktada “Ice Americano nasıl yapılır?” sorusuna yanıt vermek gerekirse sıcak olarak hazırlanan kahveyi, buz ya da farklı yollarla soğutmanız yeterli olacaktır. 

Americano Çeşitleri Nelerdir?

Americano cesitleri nelerdir
Americano nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken kahve çeşitlerine de değinmek gerekir.

Americano, gün içerisinde aktif ve verimli olmak için en sık tercih edilen kahve türlerinden biridir. Kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılarak alternatif lezzetleri bir araya getirmiştir. “Americano nasıl yapılır?” sorusuna yanıt verdiğimize göre kahvenin çeşitlerini de inceleyebiliriz:

  • Ice,
  • Sütlü,
  • Espresso Americano.

Yukarıdaki çeşitler Americano tarifine farklı dokunuşlar yapılarak oluşturulan yeni lezzetlerdir. Sıcak dönemlerde Ice Americano daha sık tercih edilirken havalar soğuduğunda kahve tutkunları sade Americano içmeyi tercih eder. Biraz daha yumuşak içim elde etmek isteyenler içinse “Sütlü Americano nasıl yapılır?” konusunu ele alabiliriz.

“Sütlü Americano nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı da Ice Americano’da olduğu gibi asıl tarife sadık kalmak ve yalnızca belirli eklemeler yapmaktır. Bu noktada yapılacak olan ekleme bir miktar sıcak süttür. Kahveyi biraz daha büyük bir fincanda hazırlamak ve isteğe bağlı olarak sıcak süt ilavesi yapmak yeterli olacaktır.

Americano mu Daha Sert, Espresso mu?

Kahve tutkunları arasında en popüler içecekler, Espresso ve Americano’dur. İkisiyle ilgili en sık merak edilen konu ise hangisinin daha sert olduğudur. Birçok kişinin güne zinde başlamak ve çalışırken verimli olmak gibi sebeplerden ötürü sert içecekleri tercih ettiği bilinir. Bu noktada her iki çeşidin de oldukça sert olduğunu söyleyebiliriz. Hangi kahvenin daha sert olduğu uzun yıllardır süregelen bir tartışma konusudur.

Bu konu hakkında en doğru tespiti yapabilmek için hazırlama teknikleri, tat profilleri ve çekirdeklerin özelliklerini ele alabiliriz. Kahve çeşitleri arasındaki en yoğun ve en yüksek konsantreye sahip tür Espresso’dur.. Espresso ile Americano arasındaki en büyük fark, Americano’ya su katılmasıdır. Su, kahvenin yoğunluğunu düşürdüğü için daha yumuşak bir içim elde edilir. Tüm bunlar ele alındığında Espresso, Americano’dan daha sert diyebiliriz.

“Ne, Ne Değildir?” kategorimizi ziyaret ederek merak ettiğiniz birçok soruya yanıt bulabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir