Sinema

Anthony Hopkins Filmleri: Sinema Tarihine İz Bırakmış Yapımlar

Anthony Hopkins filmleri

Anthony Hopkins filmleri hakkında konuşmadan önce kendisinden biraz bahsetmemiz gerekir. 31 Aralık 1937 Galler doğumlu yetenekli aktör Anthony Hopkins liseden sonra 1958’de Kraliyet Topçuluğu için hazırlanmadan önce birkaç küçük işle uğraştı. Hopkins, askerlik hizmetinin ardından 1963 yılında tamamladığı Kraliyet Dramatik Sanatlar Akademisi’nde (Londra) oyunculuk eğitimine başladı. 1965’ten itibaren Laurence Oliviers Ulusal Tiyatrosu’nda bir tiyatro oyuncusu olarak ün kazandı. 1968’de, Peter O’Toole, Katharine Hepburn ve Timothy Dalton’la birlikte “The Lion in Winter’daki” Aslan Yürekli Richard rolüyle sinemaya ilk adımını attı. Çok sayıda televizyon dizisinde de yer alan Hopkins, “Savaş ve Barış” (1973) dizisindeki rolüyle BAFTA Ödülünü aldı. Şimdi usta oyuncunun filmografisine yakından bakacağız. İşte sizin için seçtiğimiz en iyi Anthony Hopkins filmleri

*** Filmler, vizyon tarihlerine göre sıralanmıştır. ***

The Elephant Man (1980)

The Elephant Man (1980)
The Elephant Man (1980)

The Elephant Man, David Lynch’in yönettiği ve Anthony Hopkins ve John Hurt’ün başrolünü oynadığı bir biyografi filmidir. Gerçek hayattan uyarlanan film, tüm zamanların en iyi sinema filmlerinden birisi olarak gösterilmektedir ve bunda elbette Anthony Hopkins’in payı oldukça büyüktür. David Lynch’in The Elephant Man’inde Anthony Hopkins, gezici bir sirkte eğlence amacıyla gösterilen ve anatomik olarak engelli bir adama (Elephant Man) Victoria Londra’sında yardım etmeye çalışmaktadır. Elephant Man, Anthony Hopkins’in yardımıyla gerçek hayata adım atmaya ve alışmaya çalışmaktadır.

David Lynch’in 2. uzun metrajlı filmi olan The Elephant Man, 8 dalda Oscar adayı olmayı başarmış kült bir filmdir.

The Hunchback of Notre Dame (1980)

The Hunchbank of Notre Dame (1980)
The Hunchback of Notre Dame (1980)

Notre Dame’ın Kamburu, Michael Tuchner tarafından yönetilen ve Anthony Hopkins, Derek Jacobi ve David Suchet’in oynadığı 1982 yapımı bir dramadır.

Notre Dame Katedrali’nin kambur kamburu Quasimodo rolünü filmde Anthony Hopkins oynamaktadır. Quasimodo, çingene Esmeralda’ya âşık olur. Esmeralda müstehcen dans gösterileri nedeniyle tutuklandığında, Quasimodo’nun üstü, katedralin baş rahibi onu fark eder ve zavallı bir sokak şairi de Esmeralda’ya istenmeyen bir ilgi gösterir. Esmaralda ise uzun zamandır kalbini yakışıklı bir askere adamıştır. Kalabalık onu bir katil ve cadı olmakla suçlayınca Quasimodo onu kurtarır ve ikisi katedrale sığınır.

Sinema tarihindeki birçok Notre Dame’ın Kamburu örnekleri arasından bu yapım elbette Anthony Hopkins’in baş karaktere hayat vermesi ile öne çıkmaktadır.

84 Charing Cross Road (1987)

84 Charing Cross Road (1987)
84 Charing Cross Road (1987)

Anne Bancroft, Anthony Hopkins ve Judi Dench’in oynadığı romantik drama filmi, resmi bir yazışmanın nasıl mektup arkadaşlarına dönüşebileceğini göstermektedir.

Filmde, Helene Hanff (Anne Bancroft) New York’tan gelecek vadeden bir yazarken, Frank Doel (Anthony Hopkins) Londra’da ikinci el bir kitapçı işletmektedir. İki insanın dünyası sadece coğrafi olarak ayrı değildir aynı zamanda kişilikleri de oldukça farklıdır. Frank çok çalışkan ve disiplinli bir insanken Helene açık fikirli, mutlu bir insandır. Yine de ikisi arasında uzun süreli bir dostluk başlar. Anthony Hopkins’in oyunculuğu ile devleşen 84 Charing Cross Road, gerçek bir underrated film örneği.

The Silence of Lambs (1991)

The Silence of Lambs (1991)
The Silence of Lambs (1991)

Anthony Hopkins’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü’nü kazandıran Kuzuların Sessizliği (The Silence of Lambs) Jonathan Demme tarafından yönetilen ve Jodie Foster, Anthony Hopkins ve Scott Glenn’in başrol oynadığı bir seri katil filmidir. Ek olarak bu film en iyi Anthony Hopkins filmleri arasında da yer alır.

Filmde Jodie Foster, bir seri katili yakalamak için kötü şöhretli Hannibal Lecter’dan yardım alır ve olaylar gelişir. Tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri olan Kuzuların Sessizliği’nin devam filmlerinde de Anthony Hopkins yine rol almıştır.

Bram Stoker’s Dracula (1992)

Bram Stoker’s Dracula (1992)
Bram Stoker’s Dracula (1992)

Bram Stoker’s Dracula, Francis Ford Coppola’nın yönettiği ve Gary Oldman, Winona Ryder ve Anthony Hopkins’in baş rollerini oynadığı 1992 yapımı bir korku filmidir. Yönetmen Francis Ford Coppola, Bram Stoker’ın Dracula’sı ile Keanu Reeves ve Gary Oldman ile vampir efsanesinin en başarılı kitabının yeniden yorumunu yaratmıştır. Başarılı aktör Anthony Hopkins bu unutulmaz filmde vampir avcısı Van Hellsing karakterine hayat vermektedir.

The Innocent (1993)

The Innocent (1993)
The Innocent (1993)

The Innocent, John Schlesinger’ın yönettiği, Anthony Hopkins, Isabella Rossellini ve Campbell Scott’ın oynadığı 1993 yapımı bir drama filmidir.

Üst düzey bir teknisyen olan Leonard (Campbell Scott), gizli bir proje için Berlin’e çağrılır. Ajanlar, maceracılar ve ordunun buluşma noktasında gizemli Maria (Isabella Rossellini) ile tanışır. Üst düzey ajan Glass’ın (Anthony Hopkins) uyarısına karşı, genç ve deneyimsiz Leonard tutkulu bir ilişkide kaybolur.

Anthony Hopkins’in üstün yeteneklerini sergilediği bu film yine underrated yapımlar arasındadır.

The Remains of the Day (1993)

The Remains of the Day (1993)
The Remains of the Day (1993)

1930’lar İngiltere’sinde uşak Stevens (Anthony Hopkins), görkemli Darlington Hall malikanesinde onlarca yıldır hizmet vermektedir. Stevens görevlerini saat gibi kusursuz bir şekilde yerine getirmektedir. İşvereni Lord Darlington’ın (James Fox) Nazilerle olan iş birliği sonucu malikaneye gelen çekici kâhya Bayan Kenton (Emma Thompson) kısa süre sonra Stevens’a âşık olur. Ama uşak hiçbir duyguya izin vermemektedir.

Legends of the Fall (1994)

Legends of the Fall (1994)
Legends of the Fall (1994)

Anthony Hopkins filmleri denildiğinde aklınıza ilk gelen filmlerden biri bu olabilir. İhtiras Rüzgarları, Edward Zwick tarafından yazılan ve Brad Pitt, Anthony Hopkins ve Aidan Quinn’in başrol oynadığı bir aile dramıdır. Anthony Hopkins bu kült filmde baba rolüne hayat vermektedir.

The Two Popes (2019)

The Two Popes (2019)
The Two Popes (2019)

The Two Popes, Jonathan Pryce, Anthony Hopkins ve Juan Minujín’in başrollerini paylaştığı ve Fernando Meirelles’in yönettiği bir dram filmidir.

Kardinal Bergoglio (Jonathan Pryce), Kilise’nin gittiği yönden dolayı hayal kırıklığına uğramıştır. Bu nedenle Papa Benedict’ten (Anthony Hopkins) 2012’de istifa etmek için izin ister. Ama bu izni kardinalden direkt istemek yerine, kuşkularını paylaşmak için Roma’ya yola çıkar. Katolik Kilisesi’nin temellerini sarsabilecek bir sırrı paylaşmak üzeredir.

Anthony Hopkins The Two Popes’da bir din görevlisi olarak harika bir başrol oynamaktadır ve bu oyunculuğu birçok eleştirmenden tam not almıştır.

The Father (2020)

The Father (2020)
The Father (2020)

The Father (Baba), Olivia Colman, Anthony Hopkins ve Mark Gatiss’in başrollerini paylaştığı ve Florian Zeller’in yönettiği bir dram filmidir.

Oscar ödüllü Anthony Hopkins, Baba filminde alzheimera yakalanan ve kızının kendisine yardım etmesini istemeyen bir babayı canlandırmaktadır.

Eğer sinema tarihine yön veren kült filmleri izlemekten keyif alıyorsanız işte sizler için bir öneri listesi daha: Alfred Hitchcock Filmleri: Gerilimin Üstadından Nefes Kesen Klasikler

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir