BakımNe, Ne Değildir?

Ayak Derisi Soyulmasına Ne İyi Gelir? 

Ayak derisi soyulmasına ne iyi gelir

Ayakta deri soyulması hemen hemen herkesin başına gelen bir problemdir. Genellikle çok fazla önemsenmeyen bir sorun gibi görülse de bazen farklı hastalıkların habercisi olabilir. Ancak ayaktaki soyulmalarda görülen en temel neden, cildin dış tabakasında bulunan epidermisin hasar görmesinden kaynaklanır. Peki, ayak derisi soyulmasına ne iyi gelir? Bu içeriğimizde konuyla ilgili doğal çözümleri öğrenmeniz mümkün.

Ayak Derisi Soyulması Neden Olur?

Ayak Derisi Soyulması Neden Olur?
Ayak derisinde soyulma meydana gelmesinin pek çok farklı nedeni olabilir.

“Ayak derisi soyulmasına ne iyi gelir?” sorusuna net bir yanıt vermeden önce bu sorunun neden olduğunu anlamak gerekir. Yaşanan duruma göre bazen doğal çözümler işe yarayabilir. Ancak ayak altı deri soyulması, farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Öyleyse, ayakta deri soyulması neden olur? Sorunun cevabını görebilmek için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

  • Özellikle kış aylarında cildin soğuktan dolayı vücut, ısısını kaybetmeye başlar. Bu nedenle vücut ihtiyacı olan maddeleri alamaz ve cilt kuruluğu meydana gelir. Eğer ki ayak soyulmasının nedeni, kışın ortaya çıkan cilt kuruluğundan kaynaklıysa doğal yollarla çözüm bulunabilir.
  • Ayak soyulmasına neden olan bir diğer sebep, şeker hastalığı olabilir. Kan şekeri için kontroller uzun süre sağlanmadığı takdirde damarlarda dolaşım problemi meydana gelebilir. Bu problemde deri soyulmasının yanı sıra çatlak, nasır ve ciltte kuruluklar da ortaya çıkabilir. 
  • Sürekli seyahat ediyorsanız hava değişimi, ayak altında deri soyulmasına neden olabilir. 
  • Kalın, yünlü çoraplardan dolayı ayakların terlemesi, bu problemin bir diğer nedenidir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı yaşanan ayak derisinin soyulması sorunu için uzman bir hekime danışmak gerekir. Bu noktada önemli olan sorunun neden kaynaklandığıdır. Genellikle mevsim geçişlerinde ve  kışın ortaya çıkan cilt kurumasından dolayı oluşan ayakta veya ayak parmak arası deri soyulması doğal yollarla çözülebilir. Peki, ayak derisi soyulmasına ne iyi gelir? Gelin hep birlikte bu sorunun çözümü için neler yapabileceğinize bakalım.

Ayak Soyulmasına İyi Gelen Yöntemler

“Ayak derisi soyulmasına ne iyi gelir?” sorusu bu sorunu özellikle kış mevsiminde yaşayan kişiler tarafından merak edilir. Siz de ayak parmaklarında deri soyulması gibi sorunlar yaşıyorsanız, öncelikle neden kaynaklandığını bilmeniz gerekir. Sadece kışın yaşadığınız bir sorunsa aşağıda detaylı şekilde verdiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz. Ancak sürerlilik söz konusuysa ve yanında farklı problemler varsa doktora gitmelisiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı
Zeytinyağı, deri soyulmaları için etkili bir üründür.

Ayağınızda yaşadığınız deri soyulması problemi için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Düzenli olarak ayak altına zeytinyağı sürmeniz yeterlidir. Bu esnada ayağınızı hafif ve yumuşak hareketlerle ovalayın. Dilerseniz, zeytinyağının içerisine farklı yağlarda koyabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağını birleştirerek bir cezvede kaynatın. Daha sonrasında ılık hale gelmesini bekleyin. Ayağınızdaki soyulma sorunu geçene kadar bu karışımı düzenli olarak uygulayın. Böylece ayağınız nemlenir ve zaman içerisinde soyulma probleminden kurtulabilirsiniz. 

Ilık Su

“Ayak derisi soyulmasına ne iyi gelir?” sorusunun bir diğer cevabı ılık su kullanmaktır. Aşağıdaki aşamalarla ayak soyulmasının önüne geçebilirsiniz:

  • Bir leğenin içine ılık suyu koyun. 
  • Ayaklarınızı her gün 10 dakika boyunca bu suyun içinde bekletin.
  • Ponza taşı ya da fırça yardımıyla ölü derileri temizleyin.
  • Temizledikten sonra ayaklarınızı yıkayın.
  • Son aşamada ayak altı soyulması için krem ile ayaklarınızı nemlendirin.

Nemlendirici kremden sonra ayaklarınıza çorap giymelisiniz. Böylece ayaklarınızın nemini korumasını sağlarsınız. 

Bu yöntemi düzenli olarak tekrarladığınız takdirde zaman içinde ayağınızdaki soyulmaların geçtiğini göreceksiniz. Daha etkili bir sonuç almak için suyun içerisine epsom tuzu eklemeniz mümkündür. Epsom tuzunun içerisinde bulunan magnezyum toksinleri atar. Bu durum, ayakta soyulmaların geçmesinde hızlı bir etki yaratır. 

Salatalık

Hepimizin evinde bulunan salatalık, ayak soyulmasına iyi gelir. Bu yöntemi salatalığı püre haline getirerek uygulamanız mümkündür. İçerisinde bulunan e vitamini cildin beslenmesini sağlar. Püre haline getirmek için salatalığı blenderdan geçirmeniz gerekir. Gün içerisinde bu püreyi üç defa sürebilirsiniz. İlerleyen dönemde ayaklarınızdaki soyulmanın azaldığını göreceksiniz.

Süt

Süt
Cildinizi nemlendirmek için süt tercih edebilirsiniz.

Cilde nem kazandıran özelliğiyle süt, ayak soyulmasına iyi gelir. Süt kullandığınız zaman ayağınızın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece soyulma probleminin önüne geçmeniz mümkün hale gelir. İçerisine hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz. Gece ve gündüz bu karışımı soyulan bölgeye sürdüğünüz takdirde deri soyulması problemi kısa süre içinde ortadan kalkar.

Aloe Vera Jel

Aloe vera denildiğinde birçok kişinin aklına faydası gelir. Evet, aloe vera aynı zamanda çok iyi bir nemlendiricidir. Ayağınızdaki soyulmaya iyi gelmesi için 2 yemek kaşığı e vitamini karıştırabilirsiniz. Bu karşımı ayağınıza sürdükten sonra bir süre kurumasını bekleyin. Ardından ayaklarınızı, temiz suyla yıkayın.

Gül Suyu

Bir leğenin içine eşit ölçüde gliserin ve gül suyunu karıştırın. Daha sonra ayaklarınızın soyulan bölgelerine hafifçe sürün. 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla ayaklarınızı yıkayın. Gün içerisinde iki defa bu yöntemin uygulanmasının ardından ayak soyulma problemini çözebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Genellikle deri soyulması sorunu yaşadığı zaman kaşınmalar meydana gelebilir. Elma sirkesi ile hem kaşınmanın hem de deri soyulmasının önüne geçebilirsiniz. Çünkü sirke, antibakteriyel etkiye sahiptir ve sürüldüğü dokunun kısa süre içinde onarılmasını sağlar. Soyulmayı durdurur ve hücrelerin yenilenmesine olanak tanır.

Vazelin

Vazelin
Vitamin deposu vazelin sayesinde cildinizin nem dengesini koruyabilirsiniz.

Deri soyulmasının çözülmesi için en çok kullanılan madde, vazelindir. İçerisinde çok fazla vitamin bulunduğundan dolayı bu sorunun kısa sürede geçmesini sağlar. Gün içerisinde birkaç defa vazelini ayağınızın soyulan bölgesine sürmelisiniz. 

Yulaf

Ayak derisinin soyulmasına karşı hazırlayabileceğiniz bir diğer kür, yulaf kürüdür. Yulafı toz getirdikten sonra içerisine zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı, dairesel hareketlerle ayaklarınızın soyulan bölgesine sürün. Bu kürü, düzenli olarak haftada birkaç defa kullanmaya özen gösterin.

Şeker

Her evde kolay şekilde bulunan şeker, ayak derisinin soyulmasının önüne geçebilir. Bir nevi, peeling etkisine sahiptir. Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp harika bir kür oluşturabilirsiniz. Ardından soyulan bölgeye bu karışımı sürün ve bir süre bekleyin. Aynı zamanda gece yatmadan önce bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Sabah kalktığınız zaman ayaklarınızı yıkayın ve nemlendirin. İlerleyen günlerde derinin soyulma probleminin geçmeye başladığını fark edebilirsiniz.

Ayakta Deri Soyulmasının Belirtileri

 

Ayakta derinin soyulmasının belirtileri
Ayakta derinin soyulması, beraberinde kızarıklık ve nasırı getirebilir.

Söylediğimiz gibi hemen herkes, özellikle kış mevsiminde deri soyulması sorunuyla karşılaşır. Birçok farklı şekilde bu sorunu fark etmeniz mümkündür. Örneğin, yürürken ayaktaki deri, çoraba takılabilir. Eğer basit bir sorunsa bu durum, çoğu zaman acı vermez. Ancak ilerleyen zamanda problem ilerleyebilir ve hassaslık yaşanabilir. Derinin daha fazla sertleşmesi ve çatlaması halinde acı çekebilirsiniz.

Ayakta derinin soyulması, beraberinde kızarıklık ve nasırı getirebilir. Çatlaklar derinleştiği takdirde kanamalar meydana gelir. Zamanla mantar enfeksiyonu oluşabilir ve ayak rengini kaybedebilir. İşte bu tarz sorunlar, genellikle soyulmanın farklı bir nedene bağlı olmasından kaynaklanıyor. Böyle bir durumda mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

İçeriğimizde “Ayak derisi soyulmasına ne iyi gelir?” sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde verdik. Bu problemle karşılaşıyorsanız, öncelikle nedenini bilmeniz gerekir. Ancak yukarıda sıraladığımız doğal çözümler işe yaramadıysa mutlaka doktora gitmelisiniz. Çünkü ayakta derinin soyulması, bazen önemli hastalıkların habercisi olabilir. Genele baktığımız zaman sorunun mevsimsel olması da muhtemeldir. 

Ayaklarda meydana gelen önemli sorunlardan bir diğeri olan topuk kaşıntısı hakkında detaylar için Topuk Kaşıntısı Neden Olur? Tedavisi Nedir? içeriğimize göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayak Derisinin Soyulması Neden Olur?

Soyulmanın nedeni, hava koşullarının değişiminden kaynaklı olabilir. Bunun yanında mantar enfeksiyonu gibi ciddi rahatsızlıklardan da ayak derisi soyulabilir.

Deri Soyulması Ne Kadar Sürede Geçer?

Bu süre, soyulmanın nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Deri Soyulması Sağlıklı mı?

Ölü derilerin atılmasına neden olan soyulmalar sağlıklı görülebilir. Ancak güneşten ve mantardan kaynaklanan soyulmaların tedavi edilmesi gerekir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir