Sağlık

Ayakta İğne Batma Hissi Neden Olur?

Ayakta iğne batma hissi

Çoğu kişide ayakta iğne batma hissi görülür. Bu his bazen çok şiddetli olurken bazen de az olabilir. Ayakların dışında elde, vücutta veya ayak parmaklarında da bu iğne batma hissi yaşanabilir. Peki bu durum neden kaynaklanır? Ayakta iğne batma hissi neden olur? Gelin birlikte bakalım.

Ayakta İğne Batma Hissinin Nedenleri

Ayakta İğne Batma Hissinin Nedenleri
Ayakta iğne batma hissinin farklı nedenleri olabilir.

Ayaklarda görülen iğne batma hissinin pek çok nedeni vardır. Tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bu hissin nedenleri şunlardır:

  • Sol veya sağ ayak altında iğne batma hissi sinir sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Sinirin fazla baskı alması sonucu bu his oluşabilir.
  • Sağ veya sol ayak altında iğne batma hissi varsa diyabet hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.
  • Omurga diskinde kayma veya bel fıtığı
  • Vitamin ve mineral eksiklikleri
  • Boyun veya sırta travmatik darbeler
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri
  • Kemik veya kıkırdak kırıkları
  • Huzursuz Bacak Sendromu

El ve ayak parmak uçlarında iğne batma hissi Karpal Tünel Sendromu’ndan dolayı da olabilir. Bu sendrom ağır işlerde çalışan kişilerde daha yaygındır. Ağır kaldırma, uzun süre ayakta kalma gibi durumlarda iğne batma hissi ortaya çıkabilir. Ayak parmağında iğne batma hissi, MS ya da sinir sıkışması gibi fiziksel sorunların yanında psikolojik problemlerden de kaynaklanır. Özellikle panik atak, aşırı stres gibi sorunlarda görülebilir.

Vücudunda iğne batma hissi yaşayanlar “Vücutta iğne batma hissi neden olur?” diye merak eder. Bunun nedeni inme, beyin tümörü, zararlı alışkanlıklar ve çeşitli nörolojik hastalıklar olabilir.

Ayakta İğne Batma Hissi Nasıl Geçer?

Ayakta İğne Batma Hissi Nasıl Geçer?
Ayakta iğne batma hissinin geçmesi için düzenli su içmek önemlidir.

“Ayağa iğne batma hissi nasıl geçer?” sorusunu pek çok insan merak eder. Bu his çok şiddetlendiğinde veya sürekli olduğunda mutlaka hastanelerin nöroloji veya fizik tedavi bölümlerine gitmelisiniz. Bunun dışında uyku düzenine, beslenme alışkanlıklarına ve düzenli su içmeye özen göstermelisiniz. Düzenli spor veya egzersiz yapmaya gayret etmeli, fiziksel olarak yorucu işlerden kaçınmalısınız.

İğne batma hissinin geçmesi için doktorun tavsiye ettiği tedaviler ve ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Eğer sorun psikolojikse mutlaka ilgili birimlere gidilmelidir. Aksi takdirde kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ayak parmak morarmasını nasıl geçireceğinizi biliyor musunuz? Eğer bilginiz yoksa, Ayak Parmak Morarmasına Ne İyi Gelir? yazımıza bir göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Ayakların Üstünde Neden İğne Batma Hissi Olur?” state=”close”] B12 eksikliği, şeker hastalığı veya tiroit bunun nedenidir.[/toggle]

[toggle title=”Ayaklarda İğne Batma Hissi Ayak Parmakların Yapısından Kaynaklanır mı?” state=”close”] Parmakların yapısında bozulma, eğrilik veya kemik çıkıntısı varsa bu his olabilir. Bunun için mutlaka doktora gitmelisiniz.[/toggle]

[toggle title=”Ayaklarda İğne Batma Hissi Yaşandığında Ne Zaman Doktora Gidilmeli?” state=”open”] İğne batma hissi sürekli ve şiddetli oluyorsa gidilmesi gereklidir. Ama ilk görüldüğü zamanlarda gitmek en iyisidir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir