Finans

Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır Satılır? Bitcoin Fiyatları

bitcoin nedir

Bitcoin, eşler arası varlık transferi yapmaya dayanan bir kripto para birimidir. 2008 yılında ABD’de yaşanan ve tüm dünyayı etkileyen Mortgage krizinin ardından birçok banka battı ve ciddi iflaslar yaşandı. Küresel finans sistemini sarsan bu olayın hemen ardından Bitcoin, Satoshi Nakamoto imzalı bir teknik döküman ile yayınlandı. Kapalı bir mail listesiyle paylaşılan Bitcoin dökümanında, kripto paranın detayları yer aldı.

Bağımsız (otonom) çalışan bir yazılıma sahip Bitcoin, merkezi bir sunucuda barınmaz. Dünyanın her yerinde bulunan madenciler, Bitcoin işlemlerinin bir aracıya bağlı kalmadan şeffaf ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar. Bitcoin blokzincirinde, yapılan tüm işlemlerin detayları görülebilir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, ilk kez 31 Ekim 2008’de ortaya çıkmış bir kavram. Whitepaper, yani teknik dökümanı ile Bitcoin, bir grup geliştiriciye Satoshi Nakamoto imzası ile gönderildi. Bitcoin ağındaki ilk transfer 2009 yılında gerçekleşti. Bitcoin, 21 milyon sınırlı arza sahip bir kripto para birimidir. Simgesi BTC olan kripto paranın temel özellikleri şöyle:

  • Merkeziyetsiz bir kripto paradır, dışarıdan bir müdahale mümkün değildir.
  • Para transferi yapmak, Bitcoin ile çok düşük bir işlem ücretiyle mümkündür.
  • Sınırlı arzı vardır ve 4 yılda bir gerçekleşen yarılanmalarda, blok ödülü yarıya düşer.
  • Bitcoin ağına saldırmanın maliyeti, bunu imkansıza yakın hale getirmiştir.

Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır?

Kucoin Para Borsası
Kucoin Para Borsası

Bir Bitcoin cüzdanına sahip olan herkes, Bitcoin alabilir ve satabilir. Bitcoin, yatırım amaçlı olarak kullanılabileceği gibi dünya üzerindeki herkese düşük masrafla para gönderme ya da internetten alışveriş için de kullanılabilir.

Bitcoin alım satım işlemleri için, kripto para borsaları en çok kullanılan platformlardır. Kripto para borsalarında Bitcoin, Türk lirası ve ABD dolarının yanı sıra, sabit coin’ler olan USDT ya da USDC işlem çiftleriyle de alınabilir. Bitcoin satın almak için, en çok tercih edilen borsaların başında Kucoin geliyor. 2017 yılından bu yana hizmet veren dünyanın en güvenilir borsalarından Kucoin hem düşük işlem komisyonu sunması hem de Türkiye’de lisanslı olarak faaliyet gösteren bir şirket olması bakımından öne çıkıyor. Kucoin’de Bitcoin alım satımı birkaç adımda mümkün:

  • Borsada hesap oluşturun.
  • KYC ile hesabınızı doğrulayın.
  • Spot ya da vadeli işlem piyasalarında BTC işlemlerini yapın.

Bitcoin Fiyatları Nasıl Takip Edilir?

Bitcoin, piyasaya çıktığı dönemde değeri 1 doların altında olan bir varlıktı. Zaman içinde finans piyasalarında kabul gören kripto para borsası, blokzinciri teknolojisinin de ön plana çıkmasıyla ciddi bir değer artışı yaşadı.

BTC fiyat seviyesi, 2021 yılı içinde 69 bin dolar seviyesini görerek, erken dönem yatırımcıların çok ciddi kazanç sağlamasına neden oldu. Bitcoin’in fiyat hareketlerinde yarılanma dönemleri, faiz oranları, kurumsal şirketlerin Bitcoin’e yatırım hamleleri etkili oluyor.

Bitcoin güncel fiyatı, 2023 yılı başı itibariyle 16 bin dolar seviyesinde. Kucoin piyasalar ekranından ya da Coinmarketcap gibi sitelerden anlık BTC fiyat grafiği takip edilebilir. Bitcoin fiyat tahminleri içinse, 2025, 2030 gibi senelerde Bitcoin’in gelecekteki fiyatına yönelik tahmin sunan platformlar yatırımcılar tarafından takip ediliyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir