Ne, Ne Değildir?

Cep Telefonunun İcadı

Cep Telefonun İcadı

Telefonun ilk icadı Alexander Graham Bell tarafından yapıldığını duymuşsunuzdur. Ancak cep telefonunun tarih sahnesine çıkışında emeği olan kişinin kim olduğunu biliyor musunuz? Martin Cooper 1973 yılında cep telefonunun ilk temelleri olan şebeke teknolojilerinin araştırmalarına başladı. GSM teknolojilerinin de ilk çalışmalarını aynı dönemde başlamıştır. 1982 yılına gelindiğinde ise, dünyanın her yeri ile anlık görüşmek için kablo döşenmesi fikrine karşıt bir düşünce ile başlamıştır. İlk cep telefonları arasında olan görüşme de Finlandiya da gerçekleştirildi. 1992 yılına gelindiğinde ise tarih sahnesi ilk sms gönderimine tanık olmuştu.

Telefon Nasıl Keşif Edildi?

3 Nisan 1973 yılında icat edilen telefon ile ilk görüşen kişi, Graham Bell’in telefonu icat ettikten sonra kız arkadaşını aramasından esinlenerek Martin Cooper tarafından gerçekleşmiş ve karısını aramıştır. Yapmış olduğu telefon boyutu ile kaldırım taşından farksızdı aslında, 850 gram ve 25 cm büyüklüğündeydi. Günümüzde olan telefonlara kıyas ile bu telefon ile birini öldürmek mümkündü aslında. Ayrıca yaydığı radyasyon da çok yükstekti.

Telefonun icadı tarihte hızlı bir dönüşüme sebep oldu, bu konuda Avrupa hızlı davranarak, Telekomükasyon Standartları Komitesini kurarak patent ve telif haklarını kıtada tuttu . Sonrasında da 900 Mhz frekansında çalışması için alt yapı çalışmaları için geliştirmeler yapıldı. Yaydığı yüksek radyasyon ile ilgili çalışmalar ise 2000’li yılları bulmuştu. Türkiye de olan ilk GSM operatörü de Turkcell olmuştur. 1994 yılında yayın hayatına başlayan Turkcell, iki ayın sonunda Telsim ile rekabete başladı. Vodafone Türkiye pazarına Telsim ismi ile girdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu