Oyun

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar

Oyunculara farklı bir dünyayı keşfetme imkanı sunan video oyunları, birçok insanın zamanının büyük kısmını ayırdığı hobileridir. Hele ki bazı oyunların sundukları hikaye, oynanış ve eşsiz evrenle, oyuncuları içine çektiklerini rahatlıkla söylemek mümkündür. Peki, oyuncuların favorisi haline gelen, dünyada en çok oynanan oyunlar nelerdir? Yazımızda; PlayStore, Steam, PS Store, Xbox ve diğer online oyun mağazalarının verilerini göz önüne alarak sizin için en çok oynanan oyunları sıraladık.

 1. Garena Free Fire

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar
Free Fire

Geçmişte mobil oyunların bilgisayar ve konsol oyunlarıyla rekabet etmesi neredeyse imkansız kabul ediliyordu. Ancak bugün verilere baktığımızda mobil oyun pazarının en az diğer cihazlar kadar gelişmiş olduğunu görüyoruz. Bu oyunlardan biri de Free Fire’dır.  Garena Free Fire, temel olarak mobil cihazlar için üretilmiş Battle Royale türünde bir oyundur. 52 oyuncu, silahları olmadan bir adaya bırakılır ve burada birbirleriyle mücadele etmeleri gerekir.

2. PUBG

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar
PUBG

Battle Royale türünün patlamasını sağlayan PUBG, gerek mobil gerekse diğer cihazlara çıkan sürümleriyle 2018’den bu yana hala pek çok oyuncu tarafından oynanmaktadır. Tencent çıkışlı olan oyun, 30 dakika civarında süren maçlara dayanır. Bir haritaya silahsız bir şekilde bırakılan oyuncular birbirleriyle mücadele eder.

3. Candy Crush

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar
Candy Crush

Candy Crush, belki de mobil oyun sektörünün en popüler isimlerinden biridir. Klasik slot mantığını, mobil cihazlara taşıyan oyunda şekerleri eşleştirmeniz gerekir. Oldukça eğlenceli olan bu oyunda farklı bonus özellikleri açıldıkça aldığınız keyif de artar. PlayStore verilerine göre oyun 2016’dan bu yana 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır.

4. Minecraft

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar
Minecraft

2011 yılında Mojang tarafından piyasaya sürülen Minecraft, kısa zamanda gerçek bir çılgınlık haline dönüşmüştü. Yaratıcılığı teşvik eden oyun, temelde keşfetmeye ve belli materyalleri bir araya getirerek eşyalar üretmeye dayanıyordu. Sonrasında stüdyonun Microsoft tarafından satın almasıyla oyun, yeni güncellemeler ve serilerle büyümeye devam etti. 10 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen Minecraft, özellikle çocuklar için hala vazgeçilmez bir oyun konumunda.

5. Grand Theft Auto V

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar
GTA V

GTA 5, oyun dünyasının hiç kuşkusuz en sevilen oyunlarından biriydi. Aktif olarak dünyada en çok oynanan oyunlar arasında hala zirveye yakın yerini koruyan oyun, üstelik 3 nesil konsol gördü. İlk olarak Playstation 3’e çıkan oyun, sonrasında PS 4 ve PS 5’e de çıktı. Geçmişte ücretsiz olarak Epic Games tarafından dağıtılmış olmasına rağmen GTA 5, hala en çok satılan oyunlardan biri olmayı da sürdürüyor.

6. Call of Duty

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar
Call of Duty

Efsanevi savaş oyunu Call of Duty, Activision Blizzard’ın piyasaya sürdüğü en uzun serilerinden biridir. Ondan fazla oyunu olan serinin aynı zamanda bir de mobil oyunu bulunur. Mobil oyun, diğer cihazlarda da bir mod olarak bulunan Battle Royale tarzına sahiptir. Bunun dışında bilgisayar ve konsollara çıkan versiyonlarında ayrıca 5-6 saatlik bir hikayeye sahip olan Campaign modu da yer alır.

7. Among Us

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar
Among Us

Hırsızı ifşa etme temasına dayanan Among Us, arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz eğlenceli bir online oyundur. 8 bit görsellere sahip olan oyun, özellikle pandemi döneminde müthiş bir başarı yakalamıştır. Oyun hala dünyada en çok oynanan oyunlar arasında yerini korumaktadır.

8. Angry Birds

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar
Angry Birds

Akıllı telefonların hayatımıza girdiği ilk dönemlerin hemen ardından kendini kabul ettiren oyunlardan biri Angry Birds’tü. İlk çıktığında neredeyse her akıllı telefon sahibinin cihazında yüklü olan bu oyunun, devam eden yıllarda bir dizi devam oyunu da çıktı. Ancak oyuncuların favorisi konumunda olan oyun hala 2015 yılında çıkış yapan Angry Birds 2.

9. Red Dead Redemption 2

Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar
Red Dead Redemption 2

Dünyada en çok oynanan oyunlar listemizde hikaye tabanlı oyunların görece daha az yer aldığını eminiz fark etmişsinizdir. Buna karşılık bir firma, 2 oyunuyla bu listede yer almayı başarıyor. Rockstar Games; GTA dışında Red Dead Redemption 2 ile de oyuncuların ilgisini hala canlı tutuyor. Elbette iki oyunda da online bir bölüm bulunmasına karşılık oyuncuların hikaye modunu da tekrar tekrar oynadığı bir gerçek.

Eğer siz de oyunlara meraklıysanız ve herkesin oynadığı bu oyunlar arasında ıskaladıklarınız varsa kesinlikle listemizdeki seçenekleri değerlendirmeyi düşünmelisiniz.

Xbox oyun paylaşımı yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dünya Genelinde En Çok Hangi Tür Oyunlar Oynanıyor?

Çoklu oyunculu online battle arena (MOBA), battle royale, strateji ve birinci şahıs nişancı (FPS) oyunları genellikle en popüler türlerdir.

Dünya Genelinde Hangi Yaş Grupları En Çok Oyun Oynuyor?

Dünya genelindeki oyuncuların yaş aralığı geniştir, ancak genellikle 18-35 yaş aralığındaki kişiler en aktif oyuncu grubunu oluşturur.

Çok Oynanan Oyunlar Ne Kadar Gelir Kazandırır?

Oyunun sağlayacağı kazanç türüne, popülerliğine ve monetizasyon modeline bağlı olarak değişir. Ancak bazı oyunların milyarlarca dolar gelir elde ettiğini söylemek mümkündür. Örneğin, "Fortnite" 2022'de 5 milyar dolardan fazla gelir elde etmişti. Benzer şekilde GTA, FIFA, Call of Duty gibi markaların da milyar dolarlara ulaşan kazançları olduğunu söylemek mümkündür.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir